Dolnopłat sterowany kierunkiem (??)

Cześć! najprostrze trenerki, górnopłaty są sterowane jedynie sterem wysokości i sterem kierunku. Przy sporym wzniosie skrzydeł, do zwykłego spokojnego latania, kierunek w zupełności zastępuje lotki. Czy taka sama koncepcja sprawdziłaby się również w prostym dolnopłacie? Skrzydła także bez lotek, ze wzniosem powiedzmy 10 stopni, profil nośny - CLARKY?

Reply to
Vex
Loading thread data ...

Witam w przypadku górnopłata, dużą stateczność daje, nie tylko wznos, czy raczej, nie tyle wznios, co nisko połozony środek ciężkości, w stosunku do środka parcia. IMO dolnopłat bez lotek, jest przedsięwzięciem nieco ryzykownym. Jak pamiętam plany różnych dolnopłatów RC, to są raczej z lotkami. Duży wznios z jednej strony poprawia statecznośc, z drugiej (szczególnie w przypadku dolnopłata) ją psuje , bo środek ciężkości wędruje wraz ze wzniosem płata do góry. W przypadku elektryka można radykalnie obniżyc położenie SC, przez zamocowanie ciężkich aku możliwie blisko spodu kadłuba. W przypadku spaliny, zysk np. na zamocowania silnika głowicą w dół będzie zapewne mniejszy. Amerykański szpiegowski Predator, jest dolnopłatem (średniopłatem ?) bez lotek, ale ma usterzenie typu V odwrócone (skierowane w dół), co powoduje, że moment pochylający do steru kierunku, działa odwrotnie niż przy usterzeniu klasycznym i zakręt jest wtedy bardziej płaski.

Reply to
Paweł Pracki

Latalem dolnoplatem bez lotek wlasnej konstrukcji. Waga ok 500g, naped

400+przekladnia. Wznios -z tego co pamietam- wlasnie 10 stopni. Kiepskie latadlo to bylo. Musialem powiekszac ster kierunku by poprawic reakcje modelu, a i tak zakrecal dziwacznie.

Pozdrawiam, Mariusz.

Reply to
Doman

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.