Ładowarka - Li-Jon Li-Pol

Często w archiwum pojawił się temat ładowarki do takich aku za kilka złotych. Czy ktoś wie gdzie można znaleźć schemat takiej ładowarki zanim sie dorobie Pulsara :(((

Conti

p.s. sorry za poprzedniego maila ale coś mi sie data poprzestawiała

Reply to
Conti
Loading thread data ...

Witaj Conti,

W Twoim liście datowanym 24 listopada 2003 (23:43:37) można przeczytać:

Proszę bardzo:

formatting link

Reply to
Teos

Dnia 2003-11-25 01:03, Użytkownik Teos napisał:

wynikające z uproszczonej konstrukcji:

- jasność świecenia (wartość prądu diody LED) zależy od wzmocnienia tranzystora T2 (im mniejsze, tym jaśniej). Jeśli dioda świeci za słabo, można albo wsadzić jaśniejszą diodę, albo wymienić T2 na sztukę o mniejszym wzmocnieniu.

- przejście char-ki z ładowania prądowego na napięciowe nie jest bardzo ostre, tzn. prąd ładowania zaczyna spadać już przy nieco mniejszym napięciu niż progowe. Dużo zależy od parametrów układu TL431, producenta i char-ki prądowej w zakresie podprogowym - zwykle ten układ "puszcza" trochę pradu już nieco poniżej napięcia progowego. A że pętla stabilizacji jest podpięta pod tranzystor T1 będący jednocześnie ogranicznikiem prądu, to skutkuje właśnie jak wyżej.

Oraz bardzo ważne: "Tranzistor T2 musí mít chladič. Nabíječ se nesmí provozovat bez chladiče!"

Reply to
Jakub Witkowski

Witam! Mam pytanie odnosnie jednej z ladowarek (kiepsko radze sobie z czeskim) opisanych na tej stronie. Jedena nazwe jao jednokanalowa (ta z jednym tranzystorem mocy) opis jest w miare jasny. Natomiast nie rozumiem opisu dotyczacego ladowarki z trzema tranzystorami mocy. Kontroluje ona kazde ogniwo osobno. Moje pytanie dotyczy kwestji jak reguloawc w niej prad ladowania ogniw? W opisie doczytalem sie tylko obostrzenia by nie przekraczac pradu ladowania 0,7C. A moze ladowarke trzykanalowa nalezy zasilac ta jednokanalowa? Pozdrawiam Robi

Reply to
Robi

Dnia 2003-11-25 14:12, Użytkownik Robi napisał:

Pakiet jest ładowany z dowolnego zasilacza (z ograniczeniem prądu). To trzykanałowe ustrojstwo, to jest ogranicznik napięcia na każdej celi. Gdy któraś cela dojdzie do 4,2V, układ puszcza prąd ładowania "bokiem", nie dopuszczając do daleszego ładowania tej celi. Jednocześnie zapala się LED. Pakiet jest naładowany gdy palą się diody przy wszystkich celach. Mozna w ten sposób naładować nawet cele rozładowane w różnym stopniu.

Taki sposób ładowania jest b.dobry, teoretycznie lepszy niż ładowanie szeregowe całego pakietu z ograniczeniem napięcia sumarycznego.

Reply to
Jakub Witkowski

Patrzcie, o czym Teos do nas napisał(a):

do ładowania Lionków.

Reply to
=?windows-1250?Q?Micha=B3?=

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.