[RC] Podłączenie "zewnetrznej" anteny do nadajnika ?

Witam,

Do pewnego troche nietypowego systemu sterowania musze delikatnie przerobic aparaturę Ranger 3 FM 35MHz. Pytanie czy wogole jest to mozliwe:

Aparatura nadawcza ma być umieszczona w jednym pomieszczeniu, natomiast jej antena oraz odbiornik w drugim pomieszczeniu. W aparaturze chcę zamiast anteny zamontować gniazdo BNC, do tego gniazda podłączyć kabel "przedłużacz", a w drugim pomieszczeniu zamontować oryginalną antenę z podstawką i gniazdem BNC.

Jaka powinna być impedancja kabla i jaką może mieć maksymalną długość ?? (potrzebuje do ok. 8m)). Czy w ogóle jest mozliwa taka modyfikacja ? Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę ?

Z góry dziękuję za fachowe porady.

Pozdrawiam serdecznie Bartek

Reply to
Fabryka
Loading thread data ...

Będziesz miał z tym problem poniewaz nie ma na rynku urządzeń do sprawdzania anten nadawczych pracujących w zakresie 35Mhz tzn reflektometru.od gniazda nadajnika mozesz wyjść kablem 50 omowym tym do CB i wejść na pret anteny nadawczej ale w tym momencie rozpoczyna sie problem tzn antena stacjonarna musi miec tzw przeciwwage w postaci prętów 3 lub 4 szt ułożonych prostopadle do preta anteny i te prety łączy sie z oplotem kabla czyli masą nadajnika a długość pręta anteny liczysz ze wzoru 300 / f nadajnika i wychodzi długość pręta anteny pełnofalowej a dzieląc tą wartość przez 4 otrzymasz ćwierćfalówkę.Na wejściu daje się cewkę pare zwoi do regulacji i miedzy antenę a nadajnik wpina się reflektometr i reguluje antenę poprzez jej skrócenie czy wydłużenie i indukcyjnośc cewki.Proces skomplikowany a nie dostrojona właściwie antena jest żródłem zakłoceń urządzeń domowych i może być problem z sąsiadami dlatego radzę zarzucic pomysł albo zakupić książkę o budowie i regulacji anten mam taka i mogę odstąpić

Reply to
Marian

Fabryka pisze:

"You can but you may not". No chyba, że aparatura ma sterować modelem latającym, w przeciwnym razie to jest nielegalne.

Mumin

Reply to
Michał Mierzwa

Jak wspomniał przedmówca, jest to nielegalne. Jeśli jednak w celach edukacyjnych chcesz to sprawdzić musisz najpierw zabudować dowolne gniazdo w.cz. 50 omów. Założyć sztuczne obciążenie (bezindukcyjne) o takiej samej rezystanci i zestroić obwód wyjściowy nadajnika. Najprościej zrobić to na minimalny pobór prądu przez nadajnik. Jednak to metoda bardzo pośrednia i nie gwarantująca zadowalających efektów, za to możliwa do przeprowadzenia przez amatora. Drugi sposób to użycie reflektometru. Taki od CB na pewno będzie dobry. Sztuczne obciążenie musi być w tym przypadku wpięte bezpośrednio do wyjścia reflektometru a sam reflektometr bezpośrednio do wyjścia nadajnika. Bez żadnych kabli. I jeszcze jedna uwaga. Ten sposób powinien być skuteczniejszy, jednak także niesie za sobą spore obciążenie błędem. Jednak pozostałe, lepsze sposoby nie są dostępne dla amatora i wymagają użycia specjalistycznego sprzętu oraz doświadczonego radiowca. Podłączenie gniazda wewnątrz obudowy nadajnika w obydwu przypadkach należałoby zrobić możliwie najkrótszym kablem koncentryczny o takiej samej impedancji falowej jak planowane obciążenie. W tym przypadku 50 omów. Jeśli już dopasujesz wyjście nadajnika do sztucznego obciążenia, podłączasz dowolny kabel koncentryczny o tej samej impedancji falowej oraz budujesz antenę. Tutaj rzeczywiście najprostsze wydają się GP 1/4 fali z trzema lub czterema przeciwwagami ustawionymi pod kątem 100 - 135 stopni. Kąt należy dobrać podczas strojenia. Najpier strojąc promiennik na rezonans, a następnie ustawiając kąt przeciwwag dla uzyskania dopasowania. To wszystko można zrobić reflektometrem od CB. Efekty moga być takie sobie, szczególnie w amatorskim wykonaniu więc przestrzegam przed stałym użytkowaniem. BTW: Kiedyś były produkowane fabryczne anteny 50 omów na pasmo 35MHz. Produkował je Radmor. Można je jeszcze zobaczyć na niektórych dachach. Charakterystyczne GP chyba z dipolem pętlowym, lub J-ki, oraz samochodowe "baty". Powodzenia.

Yoke

Reply to
newsartmediaWYTNIJTO

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.