Ekspres do kawy

Zaczalem sie przygladac podstawowemu narzedziu pracy.

W zasadzie ... czemu kawa z ekspresu cisnieniowego jest lepsza ?

Kawa jest na sitku, z drugiej strony mamy normalne cisnienie atmosferyczne, wiec wieksze jest po pierwszej stronie i w miare przeplywu sie zmniejsza.

To cisnienie jakos wplywa na ekstrakcje skladnikow ? Watpie Czy moze chodzi o temperature - to woda nie ma 100st C, tylko ... nie wiem - 120 ?

J.

Reply to
J.F
Loading thread data ...

Temperatura między 91 a 95C

formatting link

Reply to
Konrad Anikiel

Czytam czytam i coraz mniej rozumiem. Jak zaleje kawe w szklance wrzatkiem, to temperatura jest nizsza ? To dlaczego kawa z ekspresu wychodzi lepsza ?

Pisza o olejkach wyekstrahowanych z kawy ... a goraca woda w szklance to nie ekstrahuje ?

J.

Reply to
J.F.

Czy nawet na zwykłej herbacie w saszetkach nie doszedłeś w czym rzecz? Składniki ekstrahują do roztworu w różnej temperaturze ale przede wszystkim w różnym czasie, o smaku herbaty decyduje czas parzenia, i myślę tu o smaku nie mocy. Ekspres ciśnieniowy parzy kawę kilkanaście sekund, przelewowy - kilka minut a bracia muzułmanie zwykli gotować kawę na ogniu tak długo aż wylezie z niej wszystko do cna. Profani zalewają wrzątkiem saszetkę Yerba-mate w szklance a pijący ją w Południowej Ameryce zalewają wodą o temperaturze 80C i pierwszy napar wylewają bo wiedzą jakie składniki chcą z rzeczonego ostrokrzewu wyekstrahować a jakich się nie pije bo są niesmaczne.

Reply to
Padre

No chyba nie psuje tylko zmienia ja też najbardziej lubię z ciśnieniowego i najmniej mam po niej dolegliwości serca i żołądka, ma najwyraźniejszy smak a najmniej kofeiny. Tyle ze ja piję dwie kawy na tydzień, nałogowcy muszą zalać dwie łyżeczki wrzątkiem albo korzystają z kawiarki stawianej na gazie żeby uraczyć się w efekcie kofeiną a smakuje im pewnie tak jak palaczom papierosy, mózg daje pozytywne odczucie smaku bo czeka na porcję narkotyku.

Reply to
Padre

Dnia Fri, 14 Sep 2012 21:39:06 +0200, Padre napisał(a):

Espresso na jednostkę objętości zawiera więcej kofeiny niż inne kawy (z wyłączeniem wersji turecko-arabskiej, ale to już prawdziwy hardcore) . Typowa filiżanka (ok 30ml) zawiera od 40 do 70 mg kofeiny, czyli 1,3÷1,8 mg/ml. Kubek kawy (średnio 250ml)z ekspresu przelewowego to 90÷200 mg, czyli 0,4÷0,8 mg/ml. Po prostu zamiast pić lurę, delektujesz się kondensatem;)

Reply to
Bruno

Dnia Thu, 4 Oct 2012 22:33:10 +0200, Bruno napisał(a):

Kawiarka to w sumie to samo co ekspres cisnieniowy - styk wody z kawa jest krotki.

Hm, a moze sie myle ? Wszak zagotowanie wody chwile trwa, cisnienie rosnie powoli i poczatkowo mamy pare minut ekstrakcji zimna woda.

Tylko ja nadal nie rozumiem. To w koncu ekspres cisnieniowy ekstrahuje _wiecej_ kofeiny z powodu _krotszego_ czasu procesu ? Czy jednak ekstrahuje mniej - na cala porcje napoju, a pierwsze krople z przelewowego tez sa bogate w kofeine ?

Czy tak jak wiki podpowiada - do espresso potrzebna jest kawa bardzo drobno zmielona, wtedy ekstrakcja jest szybsza, ale przesaczanie trwa dlugo, wiec trzeba cisnienia.

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sun, 7 Oct 2012 13:05:36 +0200, J.F. napisał(a):

O szczegóły to by się trzeba wypytać Włochów. Tam mją nawet odpowiedni instytut;)

formatting link
zrobić perfekcyjne espresso:
formatting link
ekspresach przelewowych czy kawiarkach cały proces zachodzi W temperaturze zbliżonej do 100°C i przy ciśnieniu zbliżonym do atmosferycznego. Dla espresso masz warunki: 88°C, 9 barów. Co to zmienia? Ano przebieg ekstrakcji. Składniki lotne, które pod normalnym ciśnieniem natychmiast by wyparowały zostają uwięzione w wywarze i cremie. Zapewne stąd ten niepowtarzalny smak i aromat;) Kolejna strona o espresso, tym razem bardziej naukowym podejście do tematu:
formatting link

Reply to
Bruno

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.