Ekspres do kawy i glony w zbiorniku

Czołem,

z tego co się czyta zjawiskiem dosyć częstym jest zaleganie glonów w zbiorniku wody ekspresu do kawy. Podobno ma znaczenie że zbiornik jest przezroczysty i nasłoneczniony. U mnie, z lenistwa woda do zbiornika jest podawana przez elektrozawór i filtr. Błędem wydaje się utrzymywanie wysokiego poziomu wody w zbiorniku, ale urządzenie jest na gwarancji i jak na razie wolę nie instalować czujnika poziomu wody, chyba że ktoś zaproponuje jakieś nieinwazyjne rozwiązanie w znośnej cenie. Tymczasem zastanawiam się, czy by nie ominąć całkowicie zbiornika i podawać wody elektrozaworem wprost do wlotu, a elektrozawór otwierać równolegle z pompą ekspresu. Co o tym sądzicie ? 2ga sprawa to bezpieczeństwo, wypadało by doposażyć urządzenie w jakiś system przeciwzalaniowy, albo przynajmniej w tacę drip tray z odpływem. Wskazane działanie nie naruszające gwarancji.

Reply to
PeJot
Loading thread data ...

Pewnie ma znaczenie, bo moje 3 ekspresy mają zbiorniki przezroczyste, ale nie nasłonecznione i nigdy glony się nie pojawiły.

Są czujniki wody w zbiornikach oparte zdaje się o pomiar pojemności. Mocuje się je np. na zewnątrz zbiornika. Parę dolców na Alim. Kupiłem swojego czasu dokładnie w ww. celu, ale jak dotąd nie znalazłem czasu/sił do praktycznej implementacji.

Reply to
Marcin Debowski

Tak powiadają ludzie w internecie, pytanie czy zwykłe pomalowanie zbiornika na czarno wystarczy.

Opinie o tych czujnikach są skrajnie różne. Tymczasem błędne zadziałanie takiego czujnika może oznaczać zalanie pomieszczenia, stąd pomysł o tacy drip tray pod urządzeniem, z odpływem.

Albo prościej: podać elektrozaworem uruchamianym razem z pompą wodę bezpośrednio do ekspresu, z pominięciem zbiornika. Tyle że w tym przypadku mam ciśnienie na wejściu, zaś normalnie w zbiorniku ciśnienia nie ma.

>
Reply to
PeJot

Wydaje się, ze powinno. Ja mam z tymi moimi ekspresami o tyle skrajne warunki, że średnia temperatura otoczenia to ca 32C. W takich warunkach glony i pleśń zwykle szaleją, a nigdzie w zbiornikach nic się mi nie lęgnie. Podejrzewam zresztą, że tam może być coś przeciwglonowego/plesniowego.

Ja planowałem pompować pompą perystaltyczną. One nie są zbyt szybkie więc w miarę powtarzalne. Kwestia ustawienia odpowiedniego czasu pracy przy danej srednicy przewodu. W takim przypadku wskaźnik poziomu w gruncie rzeczy działa jako zabezpieczenie, gdyby się timer zbiesił, co sobie raczej trudno wyobrazić.

A jak chcesz ro zrobić bez ingerencji w ekspres?

Reply to
Marcin Debowski

W dniu 10.10.2022 o 03:05, Marcin Debowski pisze:

Ale co ? W przemyśle do zabijania glonów stosuje się lampy UV, w tym przypadku jeszcze bym zniszczył plastikowy zbiornik.

Jakiś pomysł z tą pompą jest, ale wydaje się że one mają za małą wydajność, a już na pewno nijaka żywotność. Z trzeciej strony elektrozawór też wieczny nie jest.

Zbiornik bym zostawił, zaś wodę podawał bezpośrednio tam gdzie zwykle jest filtr. Elektrozwór otwierać napięciem z pompy, tu trzeba by się dostać do ekspresu. Znów pozostaje kwestia żywotności elektrozaworu.

>
Reply to
PeJot

Tak czy inaczej - ja w swoim oproznic calkowicie nie moge.

Glonow jeszcze nie ma. Nasloniecznienie malutkie - stoi z dala od okna. Woda z kranu ... moze wolna od glonów?

A jest jakis dostep? Mozna wrzucic plywak z magnesem.

Inne pomysly to raczej eksperymenty, ale mogą zadzialac

Hm, uklad dostosowany raczej do malego cisnienia, a i pewne polaczenie chyba uciazliwe.

A moze po prostu kranik czy przycisk - i przed kawą napelnić odpowiednio. Nie przekracza to chyba twojego lenia :-)

J.

Reply to
J.F

Tak system już mam i gdyby nie *glony* mój len pozostałby w stand by.

Reply to
PeJot

Srebro, miedz ?

Ekpresy maja jakies pompy o duzej powtarzalnosci :-)

J.

Reply to
J.F

Ciekawe, czy te niemiłe glony z Odry mogą się (wodociągiem?) dostać do zbiornika?

WM

Reply to
WM

W dniu 10.10.2022 o 19:17, J.F pisze:

O, ciekawie się robi. Ale jakoś nie mam czasu na długotrwałe eksperymenty. Poza tym o ile grzebałem przy ekspresach, to zespół gotowania wody jest z aluminium.

Reply to
PeJot

Jakiś dodatek do materiału zbiornika lub powłoki na nim. To są urządzenia z w miarę górnej półki, więc można kombinować. Wspomniane srebro to jest głownie antybakteryjne, miedzi bym się trochę bał, ale nawet jakieś powłoki mocno hydrofobowe mogłyby pomóc, a pewnie jest trochę środków droższych za to bardziej skutecznych i maloszkodliwych.

Wydajność mają wystarczającą (większą niż wynika z przepływu przy robieniu kawy), a trwałość jest też dobra. Dlaczego miała by być zła? Raz na 2 lata pewnie trzeba będzie wymienić rurkę, co problemem nie jest. W sumie taką małą do akwarium też można by dać, tylko tu będzie spora zależność przepływu od wysokości słupa wody. Tego problemu nie ma właśnie perystaltyczna.

Ale jak podasz impuls na ten zawór bez podłączania się fizycznie np. do obwodu pompy ekspresu? Nie będziesz przecież mierzył poboru prądu ekspresu. Poza tym tam mogą być czujniki jakieś poziomowe, bo jak już JF rezolutnie zauważył, na ogół zbiornik nie jest opróżniany do sucha. Przy ukladzie bez wyrównania ciśnienia, może być z tym problem.

Reply to
Marcin Debowski

Ekspresy, przynajmniej te nieco droższe, wydają się mieć pomiar przepływu i na podstawie tego dawkują. Kawa może być mniej lub bardziej "zbita" a pompa zdaje się zawsze pracuje ze stałym ciśnieniem (lub do maks ciśnienia). Oznaczałoby to, że dla różnych rodzajów kawy i różnego stopnia zmielenia byłaby inna ilość zrobionej kawy, a jest z grubsza stała.

Reply to
Marcin Debowski

niedziela, 9 października 2022 o 08:42:36 UTC+2 PeJot napisał(a):

Ale tylko u brudasów takie zjawisko występuje. Szczegół bez znaczenia czy brudas sie posra czy nie. I tak nie będzie wiedział od czego.

Reply to
Zenek Kapelinder

Te tansze nie maja przeplywomierza a tez dobrze odmierzaja.

Pompa w zaleznosci od konstrukcji - jak np tlokowa, to jeden obrot musi przepchnac iles cieczy.

J.

Reply to
J.F

Zespol gotowania bywa gorący i wszystko sterylizuje. My tu o zbiorniku na wodę zimną :-0

J.

Reply to
J.F

W dniu 11.10.2022 o 01:29, Marcin Debowski pisze:

Tu już musi być elektryczne połączenie.

Reply to
PeJot

Dnia Mon, 10 Oct 2022 18:26:33 +0200, PeJot napisał(a):

Ja leję wodę przegotowaną. Glonów nie stwierdzono w żadnym z trzech ekspresów.

Reply to
Adam

Albo nie miałeś jakiejś znaczących różnic w kawie.

Tez można, ale np. przy tej tłokowej, to będziesz miał albo jakieś zawory/mechanizmy popuszczające, albo inny mechanizm zapobiegający przeciążeniu silnika. W tym pierwszym przypadku nie zmierzysz dobrze, w tym drugim, usłyszysz, tzn. pompa zostanie wyłączona. Tak się dzieje?

W sumie taki prosty mechniczny przepływomierz to nie jest żaden koszt, ale nie wiem jak to to sobie będzie radzić z kamieniem przy takich w sumie małych przepływach.

Reply to
Marcin Debowski

Albo i nawet nie to, bo pompa coś tam zawsze wypchnie, tylko, że zanim się zawór zamknie to to coś wróci, więc będzie mielić bez przepływu i tyle ze stałej objętosci na jeden obrót.

Reply to
Marcin Debowski

W dniu 11.10.2022 o 23:45, Adam pisze:

A jak z ekspozycją na światło słoneczne ?

Reply to
PeJot

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.