Cement w silosach

Witajcie Czy cement składowany w silosach ma jakąś kohezję? Sam z siebie ma zapewne zerową kohezję - tak jak czysty piasek, ale w silosach jest trochę wilgoci w połączeniu, z którą może wykazuje trochę kohezji. A może mylę pojęcia? Wiadomo, że po związaniu cement jest głównym lepiszczem betonu - wtedy ma zapewne b. dużą kohezję.

Dzięki za odpowiedzi

Reply to
Cybernator
Loading thread data ...

Odpowiedz nr 1. Kohezja jest to jeden z parametrow okreslajacych wytrzymalosc materialu na scinanie. Oczywiscie w wersji nieco rozszerzonej w stosunku do szkolnej, ktora jest prymitywna i tej kohezji, z racji chyba niecheci do douczania sie autorow podrecznikow do fizyki, w nauczaniu o tarciu - nie uwzglednia. Zatem Twoje pojecie o pojeciu kohezji jest jak najbardziej poprawne. Cement jest materialem bardzo zlozonym ale ma wspolna ceche, ze bardzo lubi wode, wilgoc, z braku tejze, w sposob ciagly lapie ja sobie z powietrza. I caly czas wiaze. W wyniku tego wiazania zbryla sie czyli nabiera tej kohezji, ktora mozna spoko porownac z rodzajem kleju sklejajacego te baaardzo male mikroskopijne czasteczki materialu. Warto wiedziec, ze tzw. marka betonu zalezy glownie od granulacji czyli lepszego zmielenia tego wypalonego surowca. W silosie oprocz wilgoci wystepuje jeszcze drugi efekt, ktory wlasnie wraz z procesem wiazania powoduje czesto zawisanie cementu w stozku zsypowym. Widzialem, ze czesto ten "silosowy", musial walic takim perlikiem w blache aby na fuche komus wiadro cementu "zalatwic", bo ta zasuwa od dwu dni nieuzywana spowodowala "zapieczenie" sie cementu, ktory akurat nie chcial sie sypac. Natomiast porownanie do piasku... Owszem suchy piasek i z definicji suchy cement kohezji nie maja. Ale piasek moze miec cos, co mozna od bidy z ta kohezja porownac; z piasku wilgotnego mozna stawiac babki piaskowe. Ale to tez nie jest kohezja gdyz woda jako taka klejem nie jest, ona tylko, wskutek napiecia powierzchniowego wywiera nacisk ziarn piasku na siebie a poniewaz te maja dosc duzy kat tarcia wewnetrznego bliski 40 stopni (wspolczynniki tarcia bliski 1) to dlatego uformowany z wilgotnego piasku ksztalt utrzymuje go, ale tylko w stanie wilgotnym. No i nie da sie uformowac babki z piasku nawodnionego lub o duzo wiekszej od optymalnej, wilgotnosci. Natomiast zamoczony cement wiaze dosc szybko i jak sie go juz zarobi to zanim zdazy wyschnac to zwiaze i potem nadal te wode chlonie w czym trzeba mu pomagac stosujac tzw. pielegnacje betonu. Gdy w czasie wiazania betonu nie polewa sie go woda to potem takiej gladzi czy powierzchni betonu nie da sie zamiesc, ona ciagle bedzie pylic, gdyz warstwa przypowierzchniowa nie zwiazala tylko wyschla... Pzdr.

Reply to
tornad

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.