Optymalizacja w mechanice i budowie maszyn

Loading thread data ...

Dawid snipped-for-privacy@poczta.fm napisał(a):

Mam pytanie. W jakim celu się poszukuje?

Reply to
Jak w adresie.

My na MSI takie zadania robimy za pomocą genetycznych algorytmów (moża i też za pomocą sieci neuronowych) - zapodajesz ogólny wzór tego co chcesz osiągnąć (jaką wartośc lub żadaną minimalną/maxymalną wartość, do której chcesz dążyć), jakieś przedziały zminności parametów (np. max/min wymiary belki czy czego tam) no i ograniczenia (np. ze wzgledu na naprezenia ) i uruchamiasz. Czekasz trochę i masz jakiś wynik. A jak inaczej - są takie przedmioty na uczelniach co się zwią optymalizacja, ale żeby zrozumieć o co biega w nich to trzeba się dobrze na matmie zanć.

Reply to
OneioO

Dawid snipped-for-privacy@poczta.fm napisał(a):

Pisałem wcześniej ale coś wcięło i nie poszło. Zatem powtórzę. Dobra na początek jest książka : Osiński Z, Wróbel J, Teoria konstrukcji maszyn, PWN 1982. Tam strony od 35 do 99 zawieraja podstawy optymalizacji. Dalsze sa o wspomaganiu obliczeń. Są i przykłady, a nawet programy wg ( niestety starego oprogramowania, lata 1980-te) do takich prostych zadań. Warto przeczytać. Pozdro. W.

Reply to
Jak w adresie.

Prof. Andrzej Osyczka z Politechniki Krakowskiej

formatting link
mnostwo prac na ten temat, wkluczajac ksiazki. Proponuje przejrzec spis publikacji.

A.L.

Reply to
A.L.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.