Kratownica

Witam
Czy mo¿na wyliczaæ si³y wewnêtrzne w prêtach kratownicy geometrycznie
zmiennej (ale statycznie rozwi±zywalnej) metod± analityczn± równowa¿enia si³
w wêz³ach?? Czy wyniki bêd± poprawne?
Pozdrawiam
Reply to
_chab_
Loading thread data ...
Hmmm a jaka to kratownica? Mozesz zapodac linka do schematu, albo schemat mailem? Jakos nie moge sobie wyobrazic kratownicy zmiennej geometrycznie i statycznie rozwiazywalnej. Pewnie dlatego, ze zmienna geomatrycznie kratownica tworzy mechanizm. Wprawdzie dawno nie rozwiazywalem krat, ale chetnie zapoznam sie z Twoim przypadkiem.
Reply to
Lech Rybienik
Pewien jestes ze górna podpora jest przesuwna? Zobacz ile masz tarcz a ile wiezi elementarnych. To zadanko studenckie? Tak czy siak - w skrajnym lewym pionowym precie bedzie tylko sila dzialajaca pionowo. I taka reakcja. Jesli zredukujesz sile do wezla kratownicy, krate dalej rozwiazesz normalnie. Lech
Reply to
Lech Rybienik
Ciekawa kratownica - niby geometrycznie zmienna ale mozna j± rozwiazac. Tylko obciazona musi byc tak, zeby w podporze gornej nie bylo reakcji o zwrocie w dó³ - inaczej sie wyboczy...
Reply to
Robert(o
Dnia 2006-04-19 10:40, Użytkownik Robert(o) napisał:
Nie mieszajmy dwóch spraw - wyznaczania sił wewnętrznych w prętach kratownicy i wyboczenia. Na poziomie wyznaczania sił wewnętrznych zakłada się że pręty ściskane są zaprojektowane tak że się nie wyboczą - siła ściskająca jest mniejsza od krytycznej. Tak zresztą projektuje się pręty ściskane w konstrukcja stalowych zgodnie z PN-90/B-03200. No chyba że pręt łączący kratownicę z lewą podporą to nie pręt a cięgło - wtedy oczywiście nie może być ściskany.
Reply to
Michał Grodecki
Zgadzam sie. Ale nie odgadles mojego skrotu myslowego. Chodzi mi o to, ze mimo ze uklad jest geometrycznie zmienny, to jesli bedzi obciazony powidzmy silami pionowymi skierowanymi w dol, to zachowa sie jak geometrycznei niezmienny i mozna go policzyc. Taka spoecyfika tego ukladu. Jesli sily beda skierowane do gory, to teoretycznie rzecz biorac przy nieskonczenie malej sile scicskajacej poloaczenie lewej podpory z pretem poprostu sie przegibie. :))
Reply to
Robert(o
<Pewien jestes ze górna podpora jest przesuwna? <Zobacz ile masz tarcz a ile wiezi elementarnych. <To zadanko studenckie? <Tak czy siak - w skrajnym lewym pionowym precie bedzie tylko sila <dzialajaca pionowo. I taka reakcja. Jesli zredukujesz sile do <wezla kratownicy, krate dalej rozwiazesz normalnie. <Lech
Chcialbym jeszcze powrócic do watrku. A co by bylo gdyby podpora górna byla stala? Wtedy statycznie niewyznaczalna, ale jak sie wziac za wyznaczanie tego?
Reply to
_chab_

Site Timeline

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.