praca inżynierska

Witam. Jstem w trakcie pisania pracy dyplomowej inżynierskiej. Chciałbym się poinformować o szczegóły techniczne samego wyglądu pracy. Jaką czcionką pisać, wielkość, odstępy między wierszami itd. czy stosować na każdej z stron nagłówek itd Z góry dziękuje Pozdrawiam Maciek

Reply to
Maciek
Loading thread data ...

Przede wszystkim zapytaj się promotora. Wm wielu uczelniach jest przyjęty jakiś standard, wraz z układem pierwszej strony itp. Ale jak nie wiesz jak to zrobić, aby było dobrze, popatrz na prace dyplomowe z innych lat, lub też w internecie, np. na

formatting link
jest kilka prac.

Reply to
Energetyk

Dnia 2004-11-12 19:21, Użytkownik Maciek napisał:

Zapytaj promotora. Mogą być różne lokalne zwyczaje uczelniane. Podam ci jak była sformatowana moja magisterska (5 lat temu z kawałkiem, Politechnika Krakowska), może się przyda. margines 2.5 cm naokoło (uwaga - część uczelni woli większy lewy żeby po oprawieniu tekst był mniej więcej równo odległy od krawędzi otwartej pracy - margines na to co ci oprawa zje) czcionka Times New Roman, rozmiar 12, rozstaw wierszy 1.5, wyrównanie do obu stron strony numerowane na dole, centralnie nagłówków na poszczególnych stronach nie stosowałem równania numerowane z numerem w (), numerowanie wyrównane do prawej strony wszystkie rysunki i tabele numerowane rysunki wycentrowane spis tabel i rysunków zaraz za spisem treści

To chyba najważniejsze elementy, oczywiście nie upieram się ze jest to "jedynie słuszne ideologicznie" sformatowanie pracy. W razie wątpliwości

- pytaj o konkretne sprawy.

Reply to
Michal Grodecki

Osobnik kryjący się pod pseudonimem Maciek napisał:

Takie szczegóły to zazwyczaj ustalane są w zależnośi od uczelni (Chociaż są w pewien sposób znormalizowane). Najlepiej spytaj swojego promotora lub na seminarium dyplomowym.

Możesz też poszukać książeczek o pisaniu prac dyplomowych. Są tam zazwyczaj wskazówki techniczne, sposoby formułowania rozdziałów, zdań, terminologia. Nie znam tytułów ale prawie kazda uczelnia coś takiego wydaje.

A z moich doświadczeń. Marginesy boczne 2,5cm + 1,0cm na oprawę. Czcionka podstawowa 12-14pt Times New Roman. Nagłówki większe Arial i Arial z pogrubieniem lub kursywą. Odstęp między wierszami 1,5. Między akapitami chyba 2,0. Nagłówki tylko na pierwszej stronie. Przypisy na stronie końcowej.

To tak z pamięci, ale niezależnie jak napiszesz (no, prawie niezależnie) i tak będzie dobrze. Najważniejsza jest konsekwencja i przejżystość. Nie stosuj niepotrzebnych udziwnień, częstych zmian czcionek, niepotrzebnych wytłuszczeń, kursyw i podkreśleń. Wypunktowanie też według jednego stylu.

Zapoznaj się też z jakimiś wydawnictwami naukowymi/uczelnianymi. Zobacza jak oni to robią.

Pozdrawiam,

Reply to
Doc

Każda uczelnia ma swoje wymagania ... U nas każą do wszystko oddać w PDFDie w specjalnych katalogach itd.... Dowiesz się na Seminarium Dyplomowym !

Reply to
Jarocki

Wiele z tych rzeczy zależy od tego, czy uczelnia coś ustaliła. Ale na pewno nie powinno się (choć uczelnia może nie mieć o tym pojęcia, i tego wymagać) zmieniać odstępów między wierszami. Robi się to wtedy, kiedy wysyła się coś do recenzji lub korekty, żeby było miejsce na uwagi. Ale w ostatecznej wersji powinien być normalny odstęp, bo po to właśnie jest. Co do marignesów i rozmiaru fontu należy się kierować zasadą, że średnio w wierszu powinno mieścić się około 80 znaków.

Reply to
Michał Wasiak

Użytkownik "Maciek" snipped-for-privacy@klub.chip.pl> napisał w wiadomości news:cn2uuu$ruk$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Najłatwiej to chyba napisać to w Tex'u w odpowiednim stylu.Ale nigdy tego nie robiłem.

Natomiast kiedyś znalazłem takie coś, mam nadzieję, że nikt mnie nie ścignie za piractwo:D. Rzecz jest bardzo wartościowa.

formatting link
łem kiedyś także stronę www gdzie jakiś student opisywał jak i co i w jakiej formie należy w technicznej pracy magisterskiej umieszczać, niestety link się zagubił, ale odpowiednie zapytanie do googli sprawę pewno rozwiąże.

Reply to
Sinuhe

Użytkownik "Sinuhe" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:cn53rk$s2r$ snipped-for-privacy@m2.bm.pw.edu.pl...

Nawet się tego nie spodziewałem

formatting link

Reply to
Sinuhe

No to najwyższy czas. Style są w LaTeXu, nie w TeXu, ale to szczegół.

e, jednostkę urojoną i delty przy pochodnych antykwą. Powinno być dokładnie odwrotnie, choć jak ktoś ma ważne powody (na przykład rozróżnienie między e -- ładunkiem elementarnym a e -- wiadomą stałą) może sie nie przejąć.

Pozwolę sobie polecić własne dzieło

formatting link

Reply to
Michał Wasiak

Dziękuje bardzo wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi. Mam nadzieje, że za niedługo dołącze do grona szanownych grupowiczów.

Pozdrawiam Maciek

Użytkownik "Maciek" snipped-for-privacy@klub.chip.pl> napisał w wiadomości news:cn2uuu$ruk$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Reply to
Maciek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.