specyfikacja tech. - kleju w laskach itp. do pistoletow klejowych,

Poszukuję specyfikacji technicznej ww. kleju. Jest to klej sprzedawany w postaci lasek, pretow do pistoletów termicznych, Konkretnie interesuje mnie wytrzymałość elektryczna tego typu kleju, chcę użyć go do zaizolowania przerwy w izolacji WN i nie wiem czy ten klej to wytrzyma tzn. napiecie ok. 15kV .. i na jak dlugo. Zna ktoś i może udostępnić namiary w sieci na takie dane. Pzdr.

Reply to
vogl
Loading thread data ...

Niestety, ale jest to polietylen lub polipropylen, lub mieszanka .. odpadowa. Nie wiem czy ktos zagwarantuje parametry, ale moze sa kleje do celow specjalnych. Zobacz

formatting link

Natomiast PE i PP sa dosc dobrymi izolatorami, a 15kV to zasadniczo wytrzyma kazdy plastik - byle gruby i polozony na drucie duzej srednicy. Zaklej i sie okaze :-)

J.

Reply to
J.F.

Przegladajac stronu znalazłem że ten materiał to m.in. polimer syntetyczny (EVA), i że te laski nazywane sa też "pałeczkami klejowymi", czyli nieiwle wiem więcej. U elfy też nieweile znalazłem.

Kształt który chce zaizolować to pęknieta końcówka diody w obwodzie WN telewizora: jest srednicy ok 1cm o kształcie nieregularnym. Na uszkodzonej końcówce jest pęknięcie długości ok 1-1,5cm przez które następuje przebicie. W odległości ok 1cm nad końcówki znajduje się uziemiony metalowy ekran na który nastepuje przeskok iskry. Podejrzewam że normalnie wszystko pracuje przy temp. otoczenia 70-80C, przy niskiej wilgotności powietrza co pewnie sprzyja powstawaniu przebicia. Podsumowujac aby dobrze to zaizolować musze mieć elastyczny materiał który dokładnie by pokrył uszkodzoną końcówkę, koszulki termokurczliwe moze i spełniły by rolę izolatora ale raczej na krótką metę, jakiekolwiek plastykowe przekładki nie maja szans przyglnąć dokładnie do uszkodzonej części. Myślałem zasłonic plastykową przekładka ekran, ale to tez nie rozwiąże problemu po istnieje ryzyko że przebicie znajdzie inna drogę i ponownie dojdzie do przeszkoku.

Pzdr.

Reply to
vogl

...ciach...

No własnie szukam.

Talk?? muszę przemysleć temat, bo jeżeli mój izolator zawiedzie to może to być ostatnia moja próba, to musi byc sprawdzone rozwiązanie które wytrzyma dłuższy czas.

A może ta grzałka miała jako element grzejny spiralę, ew. struny które po wpływem ciężaru glutu zetkneły się z sobą i.... bum. Wiadomo ze sprzet dla masowego odbiorcy robiony jest po najniższych kosztach i wszystkie zabezpieczenia w tym osłony sa zaprojaktowane na niezbędne minimum, aby tylko działało. Pzdr.

Reply to
vogl

Poszukaj jakiejś masy zalewowej do tego przeznaczonej. Albo domowym przemysłem wymieszaj epoxy plus jakiś wypełniacz typu talk. Ja w jednym takim pistolecie miałem porowaty odlew tego aluminiowego korpusu z grzałką, tak że ten glut dostał się na grzałkę, zasilaną 230V. Zrobiło sie przebicie, pistolet wypuścił dym i wrócił do Tesco. Nie wytrzymał

230, nie wytrzyma kilowoltów tym bardziej. Konrad
Reply to
KA

Nie znam się jakoś strasznie dobrze, więc jak poszukasz to pewnie znajdziesz coś lepszego. Może roztarte szkło? Organika sarzyna do swoich epidianów podaje własności elektryczne. Problem jest taki, że te własności zmieniają się z temperaturą, a takiej zależności nigdy nie widziałem. Ale znajdź lokalnego dystrybutora, oni zawsze mają jakieś dane. A może Loctite ma jakiegoś gotowca?

Grzałka to był kawałek blaszki, pozaginanej i pozawijanej w celofan. Taki w miarę szczelny pakiecik. Glut zalał go tylko po wierzchu, nie dostał się do tej blaszki, ale pod wpływem temperatury wyprowadzeń rozgrzał się tak, że go przebiło. Stanowczo nie polecam tego jako izolacji. Konrad

Reply to
KA

Skoro juz rozbebeszyles telewizor i masz doscie do obwodu WN, to nic prostszego jak sprawdzic: wyprowadz stamtad dwa kabelki, umiesc pomiedzy nimi toche kleju i zobacz, czy bedzie przebicie czy nie. Potem ewentualnie podgrzej suszarka do wlosow, zeby nasladowac rzeczywiste warunki pracy.

To moze byc problem, bo to chyba blisko temperatury topn ienia kleju.

pozdrowienia

krzys

Reply to
myszek

OK. tylko że ten telewizor jest wielkośći ... Neptuna150. Tam jest wszystko tak upchane że nie ma miejsca na swobodny przepły prądu niemówiąć o dodatkowym montazu kieliszkow.

Pzdr.

Reply to
vogl

Też zastanawiałem się nad uzyciem jakiegoś kleju typu osmiorniczka itp. tylko pozostaje pytanie jak on będzie zachowywał sie po dłuższym okresie uzytkownania. Pzdr.

Reply to
vogl

Osmiorniczka to IMHO wikol, czy polioctan winylu. Ostatni ktory bym podejrzewal o dobre wlasnosci elektryczne, no lepszy niz krochmal i kostny.

Mimo wszystko wydaje mi sie ze ten topliwy w laskach bedzie bardzo dobry do tych celow. A epidian mozna czysty, tylko pozwolic mu w pelni zwiazac.

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.