Stal, która wytrzyma wysoką temperaturę

Nie mam doświadczenia ze stalami odpornymi na wysokie temperatury a przyszło mi zrobić tygiel, który musi wytrzymać 900 st. C w ciągu około godziny bez zmiany kształtu oraz prosty przyrząd w kształcie szufelki do pobierania rozżarzonego materiału z rusztu kotła węglowego - tutaj temperatura może przekraczać 1300 stopni. Ta szufelka będzie narażona na tak wysoką temperaturę jedynie przez kilkadziesiąt sekund, ale nie może się w tym czasie zdeformować. Ktoś z Grupowiczów doradzi, jaki materiał dobrać na takie cuda? Ceramika odpada - musi być metal. Jacek

Reply to
Jacek
Loading thread data ...

W markecie jakąś godzinę temu widziałem szufelki do węgla po 3,50 za sztukę. Na bank kilkadziesiąt a może i kilkaset przeniesień żaru wytrzyma. Kup 10 sztuk. A jak się zużyje dziewiąta to kup następne 10 sztuk. Piece od środka to raczej z ceramiki się robi. Przynajmniej takie do tej pory widziałem. Jedyny metalowy element to kawałek blachy na spodzie zeby po ceramice nie szurać tym co sie wsuwa albo wkłada. ta blacha to raczej materiał eksploatacyjny.

Reply to
4kogutek44

Trochę lepiej to opisz. Jakie to duże ma być, jaki ładunek ma wytrzymać, z czym kontakt ma mieć, co to znaczy nie zreformować się (zero rozszerzalności cieplnej?), ile ma wytrzymać takich cykli, jaki masz budżet.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2015-08-20 o 22:05, Konrad Anikiel pisze:

co to znaczy nie zreformować się (zero rozszerzalności cieplnej?), ile ma wytrzymać takich cykli, jaki masz budżet. Szufelka ma być na około 0,5 kg materiału. Materiał, to rozżarzone paliwo kotła rusztowego na miał węglowy. Sama szufelka ma być na długim (prawie 2 metry) drążku, żeby pobrać ze środka rusztu, a nie tylko z brzegu. Ma wytrzymać powiedzmy 100 cykli. Co do deformacji to oczekuję, że drążek się nie zegnie przy wyjmowaniu z kotła i że szufelka zachowa kształt tak +/- 5% wymiarów na zimno. Jacek

Reply to
Jacek

W dniu czwartek, 20 sierpnia 2015 22:23:54 UTC+2 użytkownik Jacek napisał:

Weź nie osłabiaj. Myślałem że to jakaś precyzyjna biżuteria, czy jakie cholerstwo. A tu żużel. Ile chcesz na to kasy wydać?

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2015-08-20 o 22:55, Konrad Anikiel pisze:

Budżet mam skromny, myślę,że szufelka za 250 zł to jeszcze przejdzie ale za 500 już będzie za drogo. Jacek

Reply to
Jacek

W dniu czwartek, 20 sierpnia 2015 23:14:48 UTC+2 użytkownik Jacek napisał:

Jakbyś chciał hi-tech, to blacha w odpowiednim gatunku (najprostsza 310, a jeszcze lepiej 230, może i 120) w nimialnej ilości handlowej rozwala Twój budżet zanim jeszcze zaczniesz myśleć o wycięciu, pozaginaniu, pospawaniu, pasywacji itd. Tutaj pisał kiedyś jeden koleżka który pracował w firmie robiącej tłumiki, z dość dobrej nierdzewki ferrytycznej, bodajże 439. Może by w ramach złomu chcieli się pozbyć jakichś ścinków. Podzwoń po jakichś outokumpach, popytaj kto od nich bierze cienką blachę w gatunkach żaroodpornych (robią teraz dużo dość tanich ferrytycznych stopów, plus długa lista droższych austenitycznych, plus dość dużo stopów niklu, ale to już szybciej Haynes, albo VDI), może dotrzesz co oni potem robią z resztkami. A jak nie, to pozostaje market i bele szmelc, który honorowo wędruje na śmietnik po spełnieniu swojej odpowiedzialnej misji. Napisz w jakiej części Polski mieszkasz, może doradzę konkretną firmę.

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2015-08-20 o 23:47, Konrad Anikiel pisze:

Najbardziej mi pasuje wschodnia część Górnego Śląska. Na razie znalazłem firmę z Bytomia, która podejmie się wykonania tego cudu techniki. Jacek

Reply to
Jacek

W dniu piątek, 21 sierpnia 2015 09:41:01 UTC+2 użytkownik Jacek napisał:

Tamtych okolic nie znam. Jaki materiał zaproponowali? Przypomniała mi się stal 321, tania i dość powszechnie występująca, ale jej żaroodporność jest mocno naciągana. Na szufelkę i tak da radę.

Reply to
Konrad Anikiel

W handlu nazywa się to stal "żaroodporna i żarowytrzymała", wytrzymuje do 1400°C. Buduje się z niej retorty do pieców. Wieczorem mogę Ci podać jej symbol. Można ja kupić w arkuszach, najmniejsze są

1x2m grub 1m koszt ok 300zl/szt.
Reply to
Marek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.