Jaką stal i elektrody wybrać ?

Witam

Jestem raczej zielony w temacie stali. Razem z kolega robimy buggy z fiata

126p, jednak nie mam pojęcia jaką stal i elektrody wybrać na ramę. Spawarka najzwyczajniejsza elektryczna 140A o taka:
formatting link
ma ważyć około 300kg, sama rama pewnie około 100kg, narazie myślałem o profilach 50x50x2.5 na glowne czlony ramy + rury bezszwowe na reszte.

Mam tylko problem iż nie wiem o jaką stal pytać w hurtowniach, chodzi mi o taką "najzwyklejszą" która by się do tego nadawała. Dużo się naszukałem i w ofertach znalazłem wiele skrótów ktorych nie rozumiem np.

konstrukcyjne (45 / 55 / 18G2A) narzędziowe szybkotnące (SK10V / SW7M / SW18) martenzytyczne (4H13 / H17N2) do ulepszania cieplnego (40H / 40HM / 36 HNM / ..) do nawęglania (16HG / 20HG / 18 HGM / ..) stopowe do pracy zimnej (NCx / NC11LV / NZ3 / NMV) żaroodporne (H6S2 / H25T / H13JS / ..)

Czy to są jakieś specjalne stale czy jest wśród nich najzwyklejsza ?

W ofertach znałazłem np. S235JRG2 i S355J2G3, co to za stal i czym się różnią te dwa rodzaje ?

Rozumiem ze stal nie musi być nierdzewna, kwasoodporna ani ocynkowana tylko jakaś najzwyklejsza ?

Do tego dochodzi jeszcze rodzaj wykonania materiału, zimno/goraco-giety/walcowany ? Czym się różnią w zastosowaniu ?

Jakie elektrody wybrać do spawania takiej konstrukcji ? myślałem o 2-3mm, do takiej zwykłej stali chyba są różowe ? a konkretniejsze oznaczenia elektrod ?, najlepiej dotarła by do mnie jakaś konkretna propozycja aukcja z allegro itp :)

pozdrawiam i z góry dziękuję za dopowiedź. Robert

Reply to
Robert
Loading thread data ...

wylot przepalic, no chyba ze nie blacha tylko te profile 2.5

Na konstrukcje to konstrukcyjne, no moze stopowe. Zreszta jak zaczniesz kupowac profile to sie okaze ze wybor jest ograniczony..

No, to bedzie rdzewial :-)

Nierdzewna to chyba za drogo wyjdzie, ocynk by sie przydal.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Robert " snipped-for-privacy@WYTNIJ.gazeta.pl> napisał w wiadomości news:evq7hn$ic$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Rodzaj stali trzeba policzyć z naprężeń. Ja bym projektując coś takiego dobierał pod 18G2A. W miarę dobre parametry i w miarę tania. Lepsze gatunki są droższe i mają mniejszy wybór. Z braku takie St3S.

Reply to
Robert Tomasik

spawac najlepiej metoda MIG (najtansza i naprostsza), do tego najtanszym drutem. Potem przygotowac konstrukcje do malowania - wyczyscic, azeby blyszczala jak psu jaja, pomalowac dwoma warstwami dobrej farby.

Boogie-woogie

Reply to
Alec

Robert napisał(a):

[...]

Akurat tej najzwyklejszej wsrod nich nie ma ale sie nie przejmuj :) Kupuj zwykle rury/profile i co najwyzej upewnij sie, ze to bedzie St3S. Nie kombinuj z zadnymi nierdzewkami i stalami gatunkowymi - amatorzy jestescie (jako i ja ;)) i niech tak zostanie. :) Nie baw sie w stal ocynkowana (zreszta profile zamkniete ocynkowane raczej trudno spotkac) - za duzo zabawy z przygotowanim do spawania.

Tak jest :)

Mialoby to znaczenie tylko, gdybys robl z profili otwartych. W tych, ktore cie interesuja raczej nie bedziesz mial wyboru :)

ER146. Rutylowe (tzw. rozowe). Grubosc? Taka jak grubosc ksztaltownikow

- elektroda 2,5mm bedzie chyba najbardziej uniwersalna.

A tego nie podpowiem - elektrody kupuje w sklepie :)

Z praktycznych chwytow, to podpowiem, ze lepiej jest najpierw caly material wyczyscic i pomalowac jedna warstwa farby podkladowej. Niekoniecznie czyscic do stanu "blysk jak psu jajca" - sa farby, ktore swietnie sie kladzie na powierzchnie lekko brazowawe ale bez przesady. Dopiero po pomalowaniu pierwszej warstwy mozna ciac i spawac - mniej sie brudzi, lepiej sie trasuje, mniej czyszczenia okolic spawow po malowaniu :)

Reply to
zbigi

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.