Mieszadło i temperatura

Witam Potrzebuje pomocy na temat z czego powinienem wykonać mieszadło do mieszania parafiny w wysokich temperaturach ok 500 stopni celcjusza.Mieszadło zbudowane jest z osio fi 60 mm i długosci 1000mm na którym umiejscowione jest kolejno 6 łopat o wymiarach długośc 300mm szerokość 200mm. Niestety ta konstrukcja nie wytrzymuje. Pod wpływem temperatur oś główna mieszadła wygina sie i łopaty ocierają o obudowę. Czy jest jakaś stal która to wytrzyma. Pilnie potrzebuję pomocy Z góry serdecznie dziekuję.

Reply to
Marconi
Loading thread data ...

Witaj Marconi! Po pierwsze nie wiadomo jakie są obroty tego mieszadła. Czy było ono obliczane na obroty krytyczne. Czy było ono stycznie i dynamicznie wyrównoważane. Oraz z jakiej stali zostało ono wykonane. 500 stopni Celsjusza to jeszcze nie jest bardzo wysoka temperatura. Produkowane są stale żaroodporne i żarowytrzymałe [np. na łopatki turbin spalinowych] wykazujące wysoką wytrzymałość w temperaturach do 1000 stopni Celsjusza. W ostateczności możesz wykonać wał mieszadła z rury wewnątrz chłodzonej wodą zdemineralizowaną, ale przez odparowanie tej wody. Wystarczy być może wtedy obniżenie temperatury wału nawet o 100 stopni Celsjusza. Co już przesuwa warunki pracy wału w zakres znacząco wyższej wytrzymałości stali. Więcej na temat mieszania możesz wyczytać w książce prof. F. Stręka pt. MIESZANIE MIESZALNIKI MIESZADŁA Pozdrawiam A.G.

Reply to
Andrzej Gdula

Przepraszam za pomyłkę napisałem stycznie a miało być statycznie A.G.

Reply to
Andrzej Gdula

Marconi snipped-for-privacy@friend.pl napisał(a):

Do oszacowania momentu wyginającego wał przydałby się szkicowy rysunek tej konstrukcji. Długość swobodna wału, rozstaw podpór, średnice w podporach ( łożyskach) położenie łopat, ich szkicowy kształt i ewentualnie kąty natarcia. Jak wiadomo ugięcia wałów zależą od momentów zginających, momentów bezwładności przekrojów i modułu Yunga materiału. Ja szukałbym przyczyny wyginania w : niesymetrycznym obciążeniu wału, jakaś siła poprzeczna (?) od którejś łopaty. Jak ta siła jest dostatecznie duża, to ugięcie wału będzie znaczące. Z materiałów na wał szukałbym stali o dużym module Yunga, E, w temperaturze pracy, czyli w ok. 500 st.C . i nie zbyt małej wytrzymałości Re. Ale znaczącym jest tu E 500. Napisz jaką stal zastosowałeś. Mając szkic i trochę danych materiałowych można cos oszacować i może cos podpowiedzieć. Pozdrawiam !

Reply to
Wiesław

Witam ! |>|<| |>|<| | | | ----- | ----- | /\P | r | |

A czy to nie dzieje się tak jak na tym szkicu obok ? Może jedna lub kilka łopat mają różne kąty natarcia co daje jakąś , sporą, siłę podłużną P na ramieniu r. Stąd moment zginający wał. A czy nie można podeprzeć dolnego końca wału łożyskiem ślizgowym poprzecznym ? Smarowanie panwi z prasowanego drewna ( lignoston lub coś podobnego)zapewnia medium. Strzałka ugięcia zmniejszy się wielokrotnie. Jeśli idzie o materiał zachowujący dobre własności w temp 500 C to może zastosować wał z dwu ( a jak z dolnym łożyskowaniem to z trzech części), dolna ( środkowa) z rury kotłowej o odpowiedniej średnicy i grubości. Popawać je spoiną jaką łączy się elementy kotła. Przepraszając za forme szkicu, pozdrawiam Wiesiek

Reply to
Wiesiek.

Mieszadła są podparte na koncach z czego jedna strona jest strona napedową. Zastanawiam sie czy wał wykonac z rury czy z wałak kotłowego. Jeżeli chodzi o podparcie wałka na środku zgadzam sie że by to było bardzo dobre rozwiązanie ale jest to technicznie nie możliwe. Kąt natarcia tak zgadzam sie, postaram sie wykonac dodatni aby zmniejszyć opory.Zastanawiam sie czy spawać może lepiej skręcać łopaty????? Kolega Andrzej napisał żeby chłodzic rdzeń niestety efekt chłodzenia jest tam niepożądany w tego typu przedsięwzieciu. Opory na mieszadłach też nie są duże ponieważ parafina jest w postaci płynnej.

zastosować

Reply to
Marconi

Cześć !

Wykanaj z rury kotłowej, ale z takiej jaką używają w przegrzewaczu pary kotła energetycznego wysokociśnieniowego. Tam są temperatury porównywalne. Też 500 C.

To już mniejsza sprawa. Ważne by był _jednakowy_ na każdej łopacie śmigi. Zastanawiam sie czy spawać może lepiej skręcać łopaty????? Jak masz możliwości dokładnego ustawienia łopat ( te katy !!) to lepiej skręcane. Zawsze istnieje możliwość demontażu.

Nie są ogromniaste, ale są znaczące. W wodzie też są! Jak chcesz, kliknij do mnie. Podrzuć szkic z wymiarami gabarytywymi. mocą pobieraną przez ustrojstwo i obrotami mieszadła. Chętnie coś pomogę. Pozdr. Wiesiek (Oba adresy są aktualne).

Reply to
Wiesiek.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.