z czego zrobic forme pod ksztalt z maty szklanej i zywicy poliestrowej?

HI.
Wiem ze to nie ta grópa i powinienem pisac na pl.rec.motocykle ale tam nie
uzyskalem przez miesiac pomocy wiec pisze do Was speców od takich sprytnych
modeli :)
Chce wykonac owieweczke do motocykla (tylna owiewka "odwlok") . Owiewka
bedzie wykonana z maty szklanej oraz zywicy poliestrowej + szpachla i
lakier.
Nie wiem jedynie z czego wykonac sobie ten caly ksztalt którego okleje mat±.
Myslalem nad styropianem ale to troszke za delikatne i moze sie lamac :)
przy przymiarkach do motoru. Bardzo bym prosil o podpowiedz w stylu" co mam
kupic na forme"
Dzieki i pozdro.
Reply to
::viperPL::
Loading thread data ...
Witam! U¿ytkownik "::viperPL::" snipped-for-privacy@bikez.zapto.org> napisa³ w wiadomo¶ci news:c690rv$41s$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...
Znajomy robi³ owiewkê do motolotni. Do wykonania formy u¿y³ pianki jaka wype³nia siê ¶cianki lodówek lub zamra¿arek. W fabryce z ka¿dej nowej partii materia³u robili próbki nape³niaj±c worki. Potem mo¿na je by³o znale¼æ na ¶mietniku. Mo¿na te¿ nape³niæ jaki¶ worek piank± budowlan± choæ to mo¿e byæ zbyt elastyczne. Trzeba by poeksperymentowaæ lub zapytaæ jakiego¶ "budowlañca" które pianki daj± siê lepiej obrabiaæ. ¯yczê powodzenia w eksperymentach, pozdrawiam, Mariusz.
Reply to
Mariusz
U¿ytkownik "Mariusz" snipped-for-privacy@o2.pl napisa³ w wiadomo¶ci news:c69k6h$1i$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...
Moze z niebieskiego/zielonego styropianu (np. zielonkawy BASF) - jest jednolity (nie ma babelkowej struktury), bardzo wytrzymaly i swietnie sie obrabia- napisz cos wiecej- tzn jaka ma byc ta forma.. pozytywowa, negatywowa lub moze metoda traconego styropianu ???
formatting link
zalezy Ci na jednej sztuce czy wiekszej ilosci ?? Dopiero od tego zalezy rodzaj formy, rodzaj uzytej zywicy i tkaniny lub maty szklanej, ew. warstwy z wypelniaczem itp..
Pozdrawiam.
Reply to
KrzysiekPe
zalezy
****** Re.
Dziekuje bardzo za dotychczasowe rady.
Forma ma byæ jednokrotnego uzycia, pasjonuje mnie upiekszanie motocykla :) a nie jak poniektórych chec zarobienia na biednych motocyklistach studentach :] Forma pozytyw - negatyw hmmm , opisze to na chlopski rozum: chce zrobic owiewke z tej pianki czy tez steropianu a nastpnie j± okleic z zewnatrz mat± nas±czona ¿ywic± poliestrow± (kilka warstw), po czym wydlubac cala forme.
Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam.
Reply to
::viperPL::
Jeżeli chcesz zrobić jednorazowo to polecam metodę traconego styropianu, opisaną u nas w dziale Technika. Zaletą jest możliwość bardzo dokładnego spasowania wzorca na żywca na motorze. Ale o tym już było.
Pozytyw to forma, na którą nakładasz tkaninę z żywicą, negatyw zaś to odbicie kształtu w bloku materiału, gdzie wykładasz wewnątrz tkaninę.
Niewątpliwą zaletą jest bardzo wysoka jakość powierzchni w tej drugiej metodzie. Odpada konieczność szpachlowania pow. zewnętrznej, ale trzeba za to dopracować gładkość kopyta, z którego robisz formę, czyli ten odcisk w bloku materiału.
Dla pojedynczej sztuki to się nie opłaca, dlatego pozostaje pierwsza z nich.
Pozdrawiam
Sławek 'Gmeracz' Gmerek ====================================== Polska Witryna Modelarska
formatting link
======================================
Reply to
Sławomir Gmerek
U¿ytkownik ::viperPL:: snipped-for-privacy@bikez.zapto.org> w wiadomo¶ci do grup dyskusyjnych napisa³:c690rv$41s$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...
Cze¶æ, Je¶li z takim uporem pozostajesz przy ¿ywicy poliestrowej to zmuszony bêdziesz do odej¶cia od styropianu itp. - pierwsze skutecznie rozpuszcza drugie. je¶li styropianowe kopyto to ¿ywica epoksydowa, pó¼niej ³atwo styropian wyp³ukaæ rozp. nitro.
Reply to
Renart F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.