Łączenie stali kwasówki z miedzią i mosiądzem.

Witam,

Jak się ma łączenie elementów hydraulicznych wykonanych ze stali szlachetnej z popularnymi elementami armatury sanitarnej wykonanymi z mosiądzu i miedzi. Pytam bo muszę podłączyć 2 wymienniki ze stali "bliżej nieokreślonej nierdzewki - polski wyrób z 1980r." ze zbiornikiem wykonanym ze stali

1.4571. Między to muszą przyjść rury kolanka i zawory żeby to spiąć w całość. Czy przechodzić na miedź i lutować czy też szukać rur z kwasówki i robić to na kwasówce. Nie ukrywam że budżet mam skromny na tą część inwestycji :/ W tej chwili do wymienników dospawane są króćce ze zwykłej stali zakończone kołnierzami - nieźle zardzewiałe. Jednak bliżej wymiennika gdzie jest kwasówka to rura jest ok. Czy obcinać to przy spawie i tam spawać z nową rurą wykonaną z kwasówką czy zostawić te kołnierze i tylko je dobrze oczyścić. Druga sprawa czy łączyć na kołnierze czy zastsować śrubunki, fakt że śrubunki mosiężne w tej średnicy nie są tanie ale jak bym chciał zrobić to ładnie "dzieci po dzieciach" to należało by zastosowac kołnierze z kwasówki albo chociaż z nierdzewki a to też kosztuje. Jak to mówią ma być tanio i solidnie ;P Cała ta instalacja to tylko wielki "bojler" do ciepłej wody wykonany ze zbiornika buforowego. Jeszcze jedno: Czy spawanie stali 1.4571 sprwia jakieś większe kłopoty, czy dla fachowca to może pestka ?

Dobra ;) już nie zamęczam.

Może tym razem ktoś udzieli jakiejś odpowiedzi bo poprzedni post został bez echa :(

Pozdrawiam Gejzero.

Reply to
Gejzero
Loading thread data ...

Kwasówka daje się lutować srebrem, to i połączenie z mosiądzem nie powinno sprawić problemów.

Reply to
wt

Stare króćce stalowe poobciam i zastąpię kwasówką. Zrobię kolektor z 2" kwasówki z wyprowadzonymi mufami i do tego za pomocą mosiężnych śrubunków podłącze wymienniki. Reszta podłączeń miedzią lutowaną. Nic taniej chyba nie wykombinuje ;)

Reply to
Gejzero

Użytkownik "Gejzero"

Może zapytaj na pl.misc.budowanie.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.