"Zarastanie rur z ciepłą wodą?!"

Zwracam się z prośbą ....do kolegów inżynierów instalacji sanitarnych....o pomoc w zrozumieniu (lub proszę o jakieś źródła, czy są na ten temat prowadzone badania, prace naukowe???) zagadnienia "zarastania rur z ciepłą wodą" przez jakiś(?) kamień(?) o barwie czerwonawo-brunatnej ! Sprawa zaniepokoiła mnię dzisiaj, gdy byłem zmuszony wymienić sperforowany - PO ZALEDWIE 3-ch LATACH użytkowania - bojler elektryczny na ciepłą wodę (pojemnościowy, elektryczny podgrzewacz wody)....a mianowicie:

  • przed 3-ma laty, w trakcie wymiany bojlera, zostały założone - w bezpośredniej bliskości tego bojlera - nowe, krótkie odcinki rur stalowych, ocynkowanych fi 1/2 cala oraz nowe kolanka, nyple, redukcje, śrubunki i....dzisiaj po demontażu tego bojlera, okazało się że te nowe elementy są "zarośnięte" czyli wypełnione tym kamieniem w 95% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Czy nie za szybko ???? osadził się ten kamień ????? Jak mogą wyglądać pozostałe odcinki rur ciepłej wody zamontowane ok. 18 lat temu ???? Pytanie mam..... czy można temu jakoś zaradzić (tylko NIE piszcie że mam sobie zbudować własną stację uzdatniania wody !!!)....czy w np. rurach miedzianych lub plastykowych z wewn. wkładką metalową (aluminiową?) też osadza się taki kamień ???? Jak temu zaradzić, aby co parę lat nie wymieniać tych rur a przede wszystkim NIE RUJNOWAĆ sobie mieszkania kuciem ścian, posadzek, kafelek !!!! Również, conajmniej dziwnym wydaje mi się fakt - moim zdaniem zbyt częstej - wymiany co 3 lata skorodowanego (a właściwie, SPERFOROWANEGO !!!) elektrycznego bojlera na ciepła wodę !!!! Co tutaj "się dzieje" ???? Jakie zjawiska czy reakcje tutaj zachodzą...czy można jakoś temu zaradzić ?

axel

Reply to
axel
Loading thread data ...

Zdobądź wyniki badań laboratoryjnych wody wodociągowej w twojej parafii. Podaj je tutaj, to będzie można coś mądrego powiedzieć. Chyba, że chcesz opinii zgadywacza, to polecam Zakład Instalatorsko-Ciepłowniczy Ignacy Krawężnik i Synowie.

Konrad

Reply to
KA

axel napisał(a): <...>

Plucz co jakis czas instalacje srodkiem do instalacji CWU, np. Fernoxem. BTW ostatnio woda mi w instalacji jakby stwardniala znacznie - normalnie kilkakrotnie czesciej trzeba odkamieniac pralke itp :(

Reply to
Jaroslaw Berezowski

axel napisał(a):

/.../

MSZ należało by zacząć od analizy fizykochemicznej tej cieczy co masz w rurach, oraz samego osadu z rur, a dopiero później myśleć np. o odwróconej osmozie za 10kzł.

BTW: kiedyś wymieniałem grzałkę w bojlerze elektrycznym eksploatowanym na wyjątkowo zażelazionej wodzie. Grzałka otoczona była twardą skorupą ciemnego proszku. OIDP magnes się tego słabo czepiał. Właściciel był skłonny instalować odżelaziacz, ale po jakimś czasie zmienił studnię na wodociąg i problemy zniknęły.

Reply to
PeJot

Użytkownik axel napisał:

jest nie do wysadzenia - to po prostu jakość wody w kranie. Uzdatnianie do celów jednego domu - gra nie warta świeczki. Jedyne co warto przy dużym zużuciu wody to filtr mechaniczny - odcedzi muły po awariach wodociągów, i ewentualnie odżelaziacz. Pytanie o temperaturę tej wody. Podobno najsilniej wytrąca się kamień i najszybciej koroduje w okolicach 60 st. C i powyżej. Ja mam bojler elektryczny ustawiany na

45, góra 50 stopni i wytrzymał poprzedni egzemplarz coś 8 lat jak nic. A rury najlepsze plastikowe, też zmieniają kolor i łapią osad, ale znacznie wolniej...

Na bojler to mam pytanie pomocnicze - obecnie są dwa poważne sposoby zmniejszania korozji zbiornika bojlera - malowanie proszkowe (podobno do 7 lat gwarancji na płaszcz zbiornika) i elektroda magnezowa (do wymiany co dwa, trzy lata, o ile pamiętam zwie się to ochrona katodowa). Czy coś z tego było na rzeczy?

Mam wprawdzie pomysł jak ograniczyć korozję bojlera i wydłużyć jego żywotność poprzez niewielkie zmiany konstrukcyjne, ale jak na razie żaden producent bojlerów nie chciał ze mną na ten temat rozmawiać ;( Widocznie nie chcą tracić klientów!

pozdrowionka zairazki

Reply to
zairazki

Czarnych czy nierdzewnych?

Konrad

Reply to
KA

Użytkownik KA napisał: ...

Nierdzewne niech same dbają o swoją reputację...

zairazki

Reply to
zairazki

Oj, w stalach nierdzewnych jest tyle różnych mechanizmów korozji, że czasem ta reputacja mi się po nocach śni. Do korozji dochodzi metalurgia procesów spawalniczych...

Mam ochotę kociołek ze szkła zbudować :-)

Konrad

Reply to
KA

Użytkownik KA napisał: ...

Dlaczego nie?

zairazki

Reply to
zairazki

Brakuje mi pomysłu jak metalowe rurki w szklanym sicie zalać. Albo chociaz wkleić.

Konrad

Reply to
KA

Śmiało na ciało! Rurki też szklane aż do pierwszej złączki mechanicznej!

;) pozdrowionka zairazki

Reply to
zairazki

Szkło jest gładkie, więc przejmowanie ciepła marne i przewodność też ma kiepską. Zdąży się stopić zanim przekaże ciepło do wody. Więc rurki do wymiany ciepła muszą być metalowe. Mam parę pomysłów jak to obejść ale potrzebna jest technologia jak narazie tak droga, że nie opłaci się.

Konrad

Reply to
KA

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.