jak podejść do domowego stolarstwa ?

Witam

Przymierzam się do wykonania obudowy na komputery z drewna. chciałbym wykonać ją "po inżyniersku" solidnie, bez niedoróbek i pójścia na łatwiznę. Ponieważ nie zajmuję się wogóle obróbką drewna moja wiedza jest całkiem teoretyczna. Mam więc kilka pytań:

  1. Czy ktoś z grupowiczów mógłby mi polecić jakąś dobrą literaturę na temat łączenia elementów drewnianych, doboru materiału i powlekania/zabezpieczania drewna ?
  2. W jaki sposób usuwa się politurę ? Wiem że jets to mieszanka szelaku (co to jest ?) i spirytusu minimum 95-procentowego.
  3. Czy politurowanie należy przeprowadzić na czyste drewno czy można na bejcowane ?
  4. Czym różnią się w końcowym użytkowaniu powłoki z politury od powłok z lakieru poliuretanowego ?
  5. Co to jest "politura uretanowa" (zwykły lakier poliuretanowy ?)
  6. Jakich bejc użyć do barwienia ? w sklepach są głownie produkty firmy Dragon ale coś zbyt tanie bym mógł im zaufać.
  7. Czy politura zmienia kolor drewna ?
  8. Jakie powłoki kładzie się na fortepiany ?
  9. Czy uZycie impregnatu opóźniającego zapłon drewna uniemożliwia jego późniejsze jego bejcowanie i lakierowanie ? Chodzi mi o adhezję różnych produktów.

W tej chwili mam jedynie książkę Janusza Polańskiego "Drewno moje hobby" i powyższe pytania powstały pod jej wpływem. Jest całkiem niezła ale potrzebuję czegoś więcej. Szukałem już w googlu ale znalazłem jedyunie oferty handlowe.

Grzegorz Ogrodnik

Reply to
gogo
Loading thread data ...

To jak już teoretycznie jesteś dobry to sprawdź się w praktyce. Zrób najpierw drewniany młotek, naucz sie przycinać listewki pod różnymi kątami. Ale nie takimi jakie wyjdą tylko jakie Ty będziesz chciał robić. Przetnij ręczną piłą do drewna deske wzdłóż, tak żebyś miał dwie jednakowe węższe deski. Ohebluj te deski i polakieruj. Zrób podstawkę pod gorący garnek. Zrób wieszak do przedpokoju. Jak już to wszystko bedziesz umiał robić tak ze będzie chętny żeby odkupić to wtedy zrobisz wszystko. Nawet stolik z kręconymi nogami. Najlepiej żeby to wszystko opanować idź do jakiegoś mistrza stolarskiego na naukę. Po trzech latach nauki powinieneś zrobić z drewna obudowę do komputera. Jak będziesz dobry w tym zawodzie to po 15 latach wyrabiania z drewna różych rzeczy za samo podniesienie słuchawki od telefonu będziesz inkasował od klienta z tysiąc złotych. Tomek

Reply to
Tomek

...jeszcze zbuduj chatę z drewna. I potem zasadź 5 hektarów szkółki. I kup z 5% akcji Husqvarny. Jeszcze przepłyń się tratwą flisacką z Krakowa do Gdańska- będziesz fachowcem drzewnianym, jak sto pięćdziesiąt.

PS. Napisz do Leylanda, albo do Bopli, że byś chciał im projektować sprzęt z drewna :-)

Konrad

Reply to
KA

gogo <nie_ma snipped-for-privacy@email.pl napisał(a):

Spirytusem, lub denaturatem (lepiej kupić bezbarwny).Szelak to substancja naturalna produkowana przez owady z soków dzrzew szelakowych rosnących w Indiach i Tajlandii. Jest składnikiem np.laku.

Można na bejcowane bejcą wodną (rozpuszczaną w wodzie).

Z praktycznego punktu widzenia politura jest bardziej "wymagająca", nie można zamoczyć powierzchni, ani stawiać goracych rzeczy np. postawienie szklanki z gorącą herbatą zostawia trwały slad. Znawcy twierdzą, że powierzchnia politurowana na niepowtarzalny wygląd - rzecz gustu.

Ostatnio używałem bejcy wodnej produkcji Farbol Warszawa, nie mam zastrzezeń.

Tak. Politura bezbarwna nieco przyciemnia, a poza tym są politury barwiące np. rubin, orzech, o roznej intensywnosci wyrazonej w %, np. rubin 25% itd.

Kiedyś używano laki, podobnie jak do pokrywania skrzypiec. Obecne nie wiem.

Reply to
Paweł Pracki

Taki mam plan :-)

Grzegorz Ogrodnik

Reply to
gogo

Dziękuję za odpowiedzi, zapewne kolejne pytania pojawią się jak tylko wezmę piłę do ręki. Teraz pozostaje znaleźć porządny sklep z produktami dla stolarzy-hobbystów. Pracowałem kiedyś w hipermarkecie budowlanym, ale wybór bejc był trochę skromny.

Grzegorz Ogrodnik

Reply to
Grzegorz Ogrodnik

gogo <nie_ma snipped-for-privacy@email.pl napisał(a):

O taką obudowe chodzi?

formatting link

Są tacy którzy robią średniowieczne obudowy do chłodziarek i nie tylko:

formatting link

Reply to
Wlodzimierz

może niedokładnie o taką, ale byłnyum sczęśliwy gdyby udało mi się po 20 próbach osiągnąc taki poziom. Jednak nielubię "stylu Las Vegas" czyli migających niebieskich wentylatorów, wolę kolor pomarańczowy.

Grzegorz Ogrodnik

Reply to
Grzegorz Ogrodnik

gogo napisał(a):

Pomysł wcale nie nowy. Widziałem już klawiatury, monitory i myszy robione z drewna. Produkowali to bodaj Szwedzi.

chciałbym

Obecnie w modzie jest surowe drewno :)

Reply to
PeJot

W polsce również powstaje drewniane obudowy na monitory myszki i klawiatury.

formatting link

Szwedzi produkują nadal, niestey są zbyt drodzy i sprzedaż kiepsko im wychodzi. Chyba w planach mieli zostać komputerową IKEĄ. Nie robią jednak obudów do komputerów. To najbardziej skomplikowany sprzęt jaki zwykły użytkownik kompa może zakupić. Monitora LCD, myszki ani klawiatury nie będzie rozkładał wielokrotnie. Obudowę komputerową trzeba przecież otwierać, choćby po to by włożyć nowy dysk bądź wyczyścić filtry przeciwkurzowe. Mnogość problemów przerosła przedsiębiorstwo nastawione na masową produkcję.

Myślałem o tym, jednak sam proces powlekania (lakierowania) drewna jest skomplikowany i osoba która kupiłaby taką obudowe mogłąby sobie nie poradzić.

G.O.

Reply to
Grzegorz Ogrodnik

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.