Stalowe grzejniki panelowe - żywotność

Czołem. Ostatnio rozmawiałem z jednym specem od CO na temat płukania instalacji. Stwierdził on że płukanie ~20 letniej instalacji mija się z celem. Instalacja z rur Cu, grzejniki stalowe, panelowe. Wg owego speca płukanie nic nie da, natomiast należy spodziewać się że wkrótce korozja stalowych grzejników spowodujuje wycieki i konieczność ich wymiany. Czy ktoś potrafi to skomentować najlepiej na podstawie doświadczeń ?

Reply to
PeJot
Loading thread data ...

W dniu piątek, 1 maja 2020 03:18:16 UTC+9 użytkownik PeJot napisał:

A czym chcesz to płukać?

Reply to
Konrad Anikiel

Trochę szlamu wypłukasz. Ale jeśli nie ma zakłóceń w pracy to bym się zastanawiał. Dobrym wskaźnikiem jest filtr wody w piecu. Płukałem fragmentami instalacji i zdecydowanej poprawy nie zauważyłem (mam niedogrzane pomieszczenie na końcu instalacji). Uczciwie było by zdjąć grzejniki i płukać każdą rurkę osobno :) Co do trwałości, to grzejniki mam od "mnóstwo dawno", instalacja mieszana stalowo-miedziana, część rur pochodzi z czasów instalacji grawitacyjnej (ok 1970) i nic się nie dzieje. Wojtek

Reply to
wowa

W dniu 2020-05-01 o 13:56, wowa pisze:

Czysty jest. Ale z obudowy pompki obiegowej wyciągnąłem trochę szlamu.

Reply to
PeJot

W dniu 2020-05-01 o 09:11, Konrad Anikiel pisze:

Są dostępne różne chemie do tego. Ale myślę że do wypłukania ew. szlamu z grzejników wystarczy dwuwodorojednotlen. Zastanawiałem się nad płukaniem grzejników po ich zdemontowaniu, a że instalacja CO jest jednorurowa, można by ją płukać całkowicie osobno.

Reply to
PeJot

W dniu 2020-05-01 o 16:23, PeJot pisze:

Raczej jednotlenek dwuwodoru (monotlenek diwodoru) zgodnie z nową nomenklaturą.

Aby wypłukać szlam nie wystarczy sama woda.

Jesteś pewien, że masz instalację jednorurową?

Reply to
Uzytkownik

W dniu 2020-05-01 o 16:23, PeJot pisze:

Jak grzejniki stare to wymień. Wbrew pozorom płukanie grzejników to kupa roboty jeżeli nie dysponujesz specjalną pompą płuczącą, która podaje wodę z bardzo dużą prędkością, wymieszaną ze sprężonym powietrzem. Poza tym zapobiegniesz zalaniu domu w razie uszkodzenia któregoś z grzejników.

Jeżeli masz dostęp do takiej pompy to można wypłukać nie zdejmując grzejników.

Reply to
Uzytkownik

W dniu 2020-05-01 o 16:37, Uzytkownik pisze:

Zasadnicze pytanie to to czy ~18 letnie grzejniki panelowe marki Kermi można uznać za na tyle stare, że profilaktycznie wypadało by je wymienić.

Reply to
PeJot

W dniu 2020-05-01 o 16:32, Uzytkownik pisze:

Tak, tu jestem pewien.

Reply to
PeJot

W dniu 30.04.2020 o 20:18, PeJot pisze:

A jaki jest powód płukania? Coś nie grzeje, czy tylko dla "higieny"? U siebie zdjąłem 2o letni grzejnik, aby go porządnie wyczyścić i pomalować. Przy okazji został przepłukany i przedmuchany. Po całej operacji ujawniły się małe dziurki od korozji. Był szczelny, bo był zasyfiony. Wyczyszczenie otworzyło nieszczelności i trafił na złom. Jacek

Reply to
Jacek

W dniu 2020-05-01 o 21:03, Jacek pisze:

Spotykam się właśnie z podobnymi opiniami i to często.

Reply to
PeJot

W dniu sobota, 2 maja 2020 06:52:14 UTC+2 użytkownik PeJot napisał:

Mijałoby się to z celem, ale skoro już eksplorujemy te obszary, to wspomnę o preparatach do impregnacji porowatych odlewów, spawów itp. Takie wypłukane dziury w kalafiorach idzie zalepić sprajem.

Reply to
Konrad Anikiel

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.