szkło z gumą - czym kleić?

Pytanie jak w temacie - muszę podkleić szklane akwarium gumą i pytanie tylko czym kleić(dobrze by klej był w miarę łatwo dostępny i niedrogi)? Czy może silikon uniwersalny złapie gumę(butylową)?

Reply to
badworm
Loading thread data ...

Użytkownik "badworm" snipped-for-privacy@post.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@badworm.pl...

W firmach zajmujących się wymianą szyb samochodowych mają taki specjalny klej do szyb. Nic lepszego nie znajdziesz.

Reply to
Robert Tomasik

Robert Tomasik napisał(a):

A za opakowanie takiego kleju zapłacę pewnie więcej niż to akwarium jest warte(ok. 40PLN) ;-) Podklejenie gumą ma załatwić problem ewentualnych uszkodzeń akwarium przy jego przestawianiu - podobny efekt bym osiągnął gdybym zamówił nowe akwarium z podstawą nieco większą niż wymiary rzutu poziomego tegoż akwarium.

Reply to
badworm

Użytkownik "badworm" snipped-for-privacy@post.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@badworm.pl...

ewentualnych

Nie napisałeś wcześniej, że chcesz przykleić sobie po prostu nóżki. Zakładałem, że to ma być szczelne i pewne połączenie. Jak odpadną, to drugi raz przykleisz? No to zwykłą kropelka sprawę załatwi, tylko przetrzyj szybę rozpuszczalnikiem albo alkoholem by odtłuścić

Reply to
Robert Tomasik

badworm snipped-for-privacy@post.pl napisał(a):

Witam,

Jeżeli połączenie nie musi być super wytrzymałe to polecam taśmę piankową obustronnie klejącą. Ma grubość ok 1 mm szerokość ok 2 cm, bardzo dobrze trzyma się szkła i nieżle gumy. Kleiłem tak podkładki pod lustro. Przy powierzni klejenia ok 5 cm2 i dobrym dociśnięciu trudno oderwać ręcznie.

Pozdrowienia.

Reply to
Paweł Pracki

Paweł Pracki napisał(a):

Znam tę taśmę ale nie pomyślałem o niej bo myślałem raczej o klejeniu na całej powierzchni a wtedy by wyszło sporo taśmy. Ale spróbuję.

Reply to
badworm

Robert Tomasik napisał(a):

Nie tyle nóżki co jednolity akrusz gumy, zabezpieczający akwarium przed obiciem przy częstym przestawianiu. Spróbuję silikonem bo i tak kończy mu się termin ważności. Jak odlezie od gumy to wezmę taśmę dwustronną.

Reply to
badworm

Nalej wody i zapomnij. Taśmy samoprzylepne, kropelki i silikony beda dużo gorsze. Tomek

Reply to
Tomek

"Kropelka" jest naprawde dobra, a guma i szklo to swietne materialy do klejenia cyjanoakrylatami. Silikonami [odpowiednimi] klei sie akwaria, widac trzymaja lepiej niz butapren.

A niektore tasmy moga cie jeszcze kiedys w przyszlosci zaskoczyc ..

J.

Reply to
J.F.

Moje wiadomości o klejch i klejeniu by Cie zabiły. Daruj sobie teksty dla amatorów. Tomek

Reply to
Tomek

Pochwal sie co ciekawego kleiles.

J.

Reply to
J.F.

Sklejałem polietylen z polietylenem ( płyty ), polietylen ze stalą. I nie używałem żadnych cudownych klejów po 300$ za flakonik. Wystarczyło że wiedziałem jak to zrobić. Tomek

Reply to
Tomek

Gratuluje. A czym sklejales ?

J.

Reply to
J.F.

I tutaj zaczynają się schody bo jak widzę niewiele wiesz o klejeniu. Nie jest istotne czym. Istotne jest jak. Można klejami sekundowo łaczącymi, można epoksydami, można butapremem, można jeszcze wieloma innymi klejami. To jakiego kleju się używa zależy od wielu czynników. Tylko jednym z nich jest wymagana wytrzymałość złącza. Jednak najistotniejszą rzeczą jest przygotowanie powierzchni przed klejeniem i zapewnienie optymalnych warunków do momentu uzyskania skleiny. Pomyśl. Przy PCV używa się klejów naruszających powierzchnię sklejanych elementów. Klej rozpuscza tworzywo i przy połączeniu z następnym elementem po odparowaniu rozpusczalnika elementy w zasadzie można traktować jak by były całością wykonana z tego samego materiału. Poprawnie wykonane klejenie PCV daje wytrzymałość niewiele sie różniżcą wytrzymałoscią od materiałów wejściowych. Ale np. przy łaczeniu blachy z szybą nie ma możliwości naruszenia powierzchni zadnego z tych materiałów. A sa stosowane takie połączenia np. w samochodach. Przy łączeniu np. epoksydami szkła, przy prawidłowo przeprowadzonej operacji klejenia, wytrzymałość polączenia jest taka że w przypadku próby rozłączenia uszkodzeniu ulegnie szkło a nie skleina. To dlaczego szkło, blachę można a polietylenu nie można. Gdzieś jest myk. Jak dojdziesz gdzie to skleisz wszystko ze wszystkim używając prostych i tanich klejów. No moze teflonu z silikonem nie dasz rady. Ale tego chyba nikt nie da rady skleić. Tomek

Reply to
Tomek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.