Typy nierdzewek ANSI/ASTM

Witam,

Czym się różnią gatunki stali 316, 316L oraz 316Ti ? Z tego co się orientuję to składem, ale coś jescze ? Czy są to gatunki do różnych aplikacji czy można je stosowac zamiennie ?

Pozdrawiam,

Reply to
Doc
Loading thread data ...

Dnia Wed, 01 Aug 2007 12:19:03 +0200, Doc napisał:

tu jest opis tego gatunku i wersji

formatting link

Reply to
daromar

Dnia Wed, 01 Aug 2007 13:57:47 +0000, daromar napisał:

formatting link

Reply to
daromar

Różnic jest cały szereg. Powiedz co chciesz z nimi robić to coś może doradzę. Konrad

Reply to
KA

Dnia Mon, 13 Aug 2007 15:15:49 +0200, KA napisał(a):

Teraz potrzebuję ich na gięte wsporniki do lamp do pracy w środowisku morskim. Mocowane do konstrukcji obejmami. Zero spawania.

A w ogólności to na rurociągi do zasiarczonego gazu lub ropy w warunkach on- i off-shore i temperaturze do 300degC.

Pozdrawiam,

Reply to
Doc

Czyli wsporniki gięte z blachy, a rurociągi na gorące medium spawane z rur? Do pierwszego w ogóle nie potrzebujesz austenitu, bo ferrytyczna 430tka może być nawet lepsza, ewentualnie duplex. Do drugiego już nic mądrego nie doradzę, bo nie mam doświadczenia. Konrad

Reply to
KA

KA naskrobał(a):

Tylko, że moja instalacja będzie pracować na pełnym morzu, a nie na brzegu morskim. Moim zdaniem to znaczna różnica jeżeli chodzi o warunki pracy.

Nie dzwoniłem. Ale koledzy parę miesięcy temu kiedy decydowaliśmy z czego wykonać większe ajzole coś mi wspominali, że byli zdziwieni relatywnie niską ceną duplexu.

Ja słyszałem, że któraś ze stoczni przejechała się na spawaniu duplexu. Ale zgadzam się - duplex jest lepszy do wody morskiej niż zwykły austenit.

No właśnie. Ja tu moge polegać jedynie na ocenie moich spawalników czy chłopaki na hali dadzą radę pospawać. Jak mówią, że 316Ti nie pospawają to się nie będę z nimi spierał.

Pozdrawiam,

Reply to
Doc

Spieraj się, bo Cię nabierają. Ręcznemu spawaczowi, jak nie powiesz co mu dałeś, będzie wszystko jedno. Wiem co mówię, bo potrafię to i owo zespawać jak przyjdzie potrzeba/fantazja. Ja miałem na myśli nasze problemy z parametrami w automatycznym spawaniu, bo jednak większość już robociki tłuką, albo idzie na automatycznych linniach do rur, to trochę chłopaki musieli pogłówkować. No cóż, operator sam sobie nie poradził, musiał eńdzinierów wołać...

Zasadnicze różnice między 316Ti a innymi "316tkami" są w zachowaniu w plastycznej obróbce i w zachowaniu plastycznie przerobionych detali podczas ogrzewania, np w czasie spawania. To potrafi się odginać, jakby miało pamięć kształtu! Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Dnia Sun, 09 Sep 2007 16:58:01 +0200, Konrad Anikiel napisał(a):

Eee tam. W sumie jak ta 316Ti nie jest wymuszona przez jakieś specjalne wymagania to nie ma sensu się spierać. Szkoda nerwów.

Może o to chodziło chłopakom? Nie dopytywałem, więc trudno mi się odnieść do tego...

Pozdrawiam,

Reply to
Doc

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.