Wykorzystanie ciepła z pieców piekarskich.

Potrzebuję do projektu na studia wszelkich informacji dotyczących urządzeń odzysku ciepła odpadowego i wykorzystanie go w celu podgrzewania pomieszczeń, wody w piekarniach. Producentów takich urządzeń, firm instalujących, cenników, analiz opłacalności inwestycji, literatury. Proszę o pomoc osoby obeznane w tym temacie.

Pozdrawiam Paweł

Reply to
Paweł
Loading thread data ...

O widze że praca na temat oleju diatermicznego się szykuje. Mam rację? Ja jakiś czas temu oddałem projekt instalacji odzysku ciepła z okapów nad piecami topialnymi, więc mogę się podzielić przemyśleniami. Jak masz jakieś pytania konkrete oczywiście, bo wywodów na temat SPBT i tego typu dyrdymałów to nie będe robił.

Reply to
Łagoda

Nie do końca. Mam projekt z monitoringu procesów technologicznych. Mój proces technologiczny to wypiek pieczywa w piekarni przemysłowej. Z analizy procesu wiem, że mam duża ilość ciepła odpadowego z pieców piekarskich, które odpowiednio odzyskując mogę wykorzystać do podgrzewania pomieszczeń i wody (technologicznej i użytkowej). Przez to obniżam zapotrzebowanie na energię elektryczną, czyli obniżam koszty produkcji. Problem polega na tym że potrzebny jest mi koszt wdrożenia takiego systemu, czas zwrotu inwestycji oraz parametry pracy instalacji. Do tej pory nie mogę trafić na kompleksową ofertę firm specjalizujących się w tych urządzeniach. Jedyne urządzenie jakie znalazłem to EKOBLOK i piece z wymiennikami ciepła VARIO czeskiej firmy KORNFEIL. Natomiast przedstawiciel tej firmy w kraju nie ma wiekszej wiedzy od mojej dotyczącej tych urządzeń albo po prostu nie chce udzielać tych informacji.

Reply to
Paweł

Nie wiem czy do konca o to chodzi i czy wogole Ci to pomoze ale np. w domach mieszkalnych stostuje sie rekuperatory do odzyskiwania czesci ciepla z powierza wyprowadzanego na zewnatrz domu (wentylacja).

pozdr Bwa

Reply to
bwa

Tak słyszałem o takich urządzeniach i otrzymałem nawet katalogi firm zajmujących się takimi urządzeniami. Niestety mój problem obejmuję jedynie piekarnię i odzysk ciepła ze spalin. Dzięki pewnej firmie, wczoraj otrzymałem kompleksowe rozwiązanie z wykorzystaniem ich wymiennika ciepła. Niestety pozostaje jeszcze problem kosztu wdrożenia takiego rozwiązania żeby stworzyć wnioski końcowe czy opłaca się coś takiego wdrażać, czy piekarnia może sobie na cos takiego pozwolić i najważniejsze, po jakim czasie to się spłaci. Może ktoś ma jakieś artykuły z czasopism o takich modernizacjach piekarni lub innych podobnych przedsiębiorstw. Bo w końcu nie tylko w piekarniach używa się pieców opalanych olejem lub gazem.

Pozdrawiam i dziękuję wszystkich za zainteresowanie się moim problemem.

Reply to
Paweł

Uuuu... Kolego-coś mi się wydaje że nie podchodzisz do tematu od właściwej strony skoro zbieraż gotowe materiały opracowujące opłacalność a o stronie technicznej jedynie "słyszałeś". Tutaj zagadnienie opłacalności i analizy ekonomicznej jest tak naprawdę marginalnym problemem i wpier należało by przestdiować poszczegolne rozwiązania techniczne (kierunek studiów: np. inżynieria środowiska) później poświęcić trochę czasu na poznanie zagadnień audytu energetycznego i dopiero brać się za obliczenie czy miesięczny przychód będzie wyższy od raty kapitałowej przy określonym wkładzie własnym w inwestycję, przy bieżacej stopie redyskontowej, przy założonym tygodniowym i dziennym cyklu pracy zakładu... itp... itd... Przykładowe problemy: nie zaprzątaj sobie głowy standardową rekuperacją z wymiennikiem krzyżowym aluminiowym bo żadna firma go nie zrobibi do spalin (>250stC); Opór przepływu przez wymiennik? Co z tym zrobisz? Dodatkowy wentylator do spalin-ok. Ale pewnie będzie wykonanie specjalne. Za wentylatorem pewnie będzie tłumik bo piekarnie zreguły są w mieście i pieką w nocy i nie możesz przekroczyć 45dB. A tłumik na wysoką temperaturę też w wykoaniu specjalnym i zrobi go Trox i sprowadzi z Austrii...... Wcześniej pisałem o oleju diatermicznym bo wiem że jet wykorzystywany w piekarniach. Czyli problemów jest multum od każdej strony a strona ekonomiczna to naprawdę jest dzień roboty po zdobyciu dokładnej wiedzy technicznej. Powodzenia.

Reply to
Łagoda

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.