Jak wygiąć dural ??

Witam !

Mam takie pytanie , w jaki sposób wyginacie dural lub ( duraluminium ) , potrzebuję zrobić kilka elementów i potrzebuję wygiąć kawałki takiej blachy ( grubość 4mm) o 90 stopni , jednak zawsze mi ona pęka w momęcie gięcia . Próbowałem podgrzewać jednak jak jest bardzo gorąca to się również urywa . Z góry dziękuję za pomoc !

Reply to
Maveric
Loading thread data ...

Witam To sa oczywiście rozwiazania "ekstermalne":), ale jeżeli próby gięcia nie dadzą rezultatów, to pozostaje wykonanie detalu z kształtownika duralowego, przynitowanie kątownika, lub pospawanie duralu - mozna znaleźć warsztaty, które to robią, np. warsztaty spawjące alufelgi samochodowe.

Reply to
Paweł Pracki

Nie znam wymiarów detali jakie będziesz je łaczył jakie jest ich przeznaczenie .

formatting link
-pod tym linkiem w dziale modelarstwo znajdziesz w opisie Gawrona zdjecia z efektem amatorskiego lutowania duraluminium . Łatwo i tanio za pomocą banalnego palnika na LPG. Amatorska zasada gięcia to podgrzać ,schłodzić ,giąć od razu ,pozostawić do rekrystalizacji na 7 dni.

Reply to
Roh

Witam. Pytający dostał kilka odpowiedzi, od dowcipnych (metoda...wygnij tylko troszkę... tak aby nie zaczęło pękać... i zostaw... na kilka ... dni miesięcy bądź lat... zalezy co to za dural....potem znowu troszęczkę wygnij... i znowu poczekaj... (kilka... lat ?)

Reply to
Piotr_O.

Witam. Przepraszam za poprzedni post :), poszedł zanim skończyłem pisać. Wstęp o dowcipach i wywodach naukowych pominę.

Pozwolę sobie przekazać trochę wiedzy na temat obróbki duralu. Durale produkcji polskiej i rosyjskiej np. PA-7 należy przed wyginaniem przesycić czyli wygrzać do temp. 470-490 st.C i schłodzić w wodzie, lub zostawić do wystygnięcia na powietrzu. Temperatura do jakiej nagrzejemy blachę jest ważna, zbyt niska nie pozwoli wyginać duralu bez pęknięć, przy zbyt wysoka dural stanie się jeszcze bardziej kruchy. Jeśli schłodzimy blachę w wodzie mamy ok. 4 godziny czasu na obróbkę plastyczną, później dural ponownie stanie się sprężysty (twardy). Można ten czas przedłużyć przechowując element w obniżonej temp. (lodówka, zamrażarka). Jeśli natomiast blacha stygła powoli, pozostaje plastyczna cały czas. Aby przywrócić jej ponownie właściwości twardego duralu musimy powtórzyć przesycanie, ale zakończyć je szybkim schłodzeniem elementu w wodzie. Ze stopami aluminium produkcji USA np. 7075, 2024 jest trochę inaczej. Z 2024 postępuje sie tak samo jak z PA-7, ale 7075 przed obróbką plastyczną trzeba przesycić, a po obróbce podać procesowi starzenia tj. wygrzewania w tepm.

120-125 st.C przez 24 godziny. Jeśli tego nie zrobimy blacha będzie plastyczna jak aluminium. Na koniec kilka rad praktyka:
  1. Każdy arkusz blachy ma na swojej powierzchni ślady po walcowaniu (wyglądają jak włókna). Należy tak wycinać paski np. na podwozie, aby zagięcia były w poprzek tych śladów (podwozie będzie bardziej sprężyste, blacha nie pęknie podczas gięcia).
  2. Jeśli tniesz blachę gilotyną, czy piłką do metalu zawsze przed gięciem, opiłuj, ograduj krawędzie, które są prostopadłe do gięcia (inaczej zawsze pojawią się, jeśli nie podczas gięcia to później w eksploatacji drobne pęknięcia przy krawędzi).
  3. Promień gięcia (od wew.) nie może być mniejszy niż grubość zaginanej blachy.
  4. Na koniec tric starych blacharzy lotniczych jak w warunkach polowych określić właściwą temp. przesycania np. grzejąc blachę na płycie kuchenki elektrycznej, czy jak pisali koledzy palnikiem gazowym. Bierzemy zapałkę i próbujem drewnem pisać po duralu, przy niskiej temp. drewo "skrobie", ale nie pisze na blasze, gdy temp. jest już właściwa drewno przesuwa się i pisze lekko jak pisak. drugi sposób to należy przed grzaniem potrzeć blachę szarym mydłem, przy właściwej temp. miejsca blachy potarte mydłem zrobią się brązowe. Wyszło trochę długie ;). Pozdrawiam, Piotr_O.
Reply to
olowskip

snipped-for-privacy@poczta.onet.pl napisał(a): .........

O RANY!!!. Jak ktoś zacznie przyznawać nagrody za najbardziej wartościowe posty na preclu, to grasz Piotrze w czołówce. Już zrobiłem ctrlC, ctrlV. Mam nadzieję, że dasz copyrighta na umieszczenie na mojej stronie, jak tylko ją zaktualizuję.

Na znak szacunku mogę na lotnisku nosić za Tobą skrzynkę startową :-)

Reply to
Krzysiek "kojot: Choroszko

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.