Laminowanie włókna węglowego - pytanie?

Witam Robiłem ostatnio próby laminowania rowingu węglowego. Efekty nie były dla mnie zadowalające. Skręcony, naprężony rowing nasączyłem żywicą. Po zżelowaniu po kilku dniach zrobiłem próby, porównując do pręta węglowego fi 2 mm. Mój samodzielnie wykonany pręt węglowy jest dużo bardziej sprężysty i bardziej miękki niż kupiony pręt. Nie spodziewałem się, że będzie maił takie same właściwości, ale liczyłem na dość zbliżone. Użyłem żywicy Epidian 52 i utwardzacz Z1. Proporcje 6:1 objętościowo. Rowing z żywicą przez ok, 3 h wygrzewałem w piecyku w 70 st C. Co mogłem zrobić źle? Może inna żywica lub utwardzacz? Czy może użyć formy? Pozdrawiam Wojtek

Reply to
akpia
Loading thread data ...

Witam

dodaj troche mniej utwardzacza ,spróbój 7 :1 (ciepło jest)

Pewnie że użyć formy ,wystarczy dwie równe listewki przykleić do deseczki i przykryć folią spożywczą oprócz tego jak najmniej żywicy ,ale nie tak żeby były pęcheżyki ,można dać pod spód balse (wciągnie nadmiar żywicy ) i bardzo mocno docisnąć .

Pełną wytrzymałość żywice uzyskują po ok. tygodniu od utwardzenia.

Reply to
eeemil

To jakaś pomyłka. W przypadku żywic epoksydowych odpowiedni stosunek ilości utwardzacza do ilości żywicy jest stały i nie zależy od temperatury. Zmiana tego stosunku prowadzi do nieutwardzenia żywicy lub pogorszenia własności mechanicznych "produktu".

Nie wiem jaki jest poprawny stosunek E52 i Z1, być może nie jest to 6:1 albo dozowałeś niedostatecznie dokładnie. Druga możliwa (i dość prawdopodobna ) przyczyna to mniejszy stosunek włókien do żywicy w twoim produkcie, w porównaniu do produktów komercyjnych. Trzecia przyczyna (to na pewno): przy twojej metodzie masz włókna skręcona a nie proste co istotnie zmniejsza sztywność takiego pręta.

Pozdrawiam, Radek

Reply to
rpilskiWYTNIJTO

Cze ! Co zrobiłeś źle? Źle zrobiłeś ,ze nie poszukałeś informacji w jakiej proporcji należało użyć utwardzacza i żywicy. Ta informacja znajduje się na stronie producenta .lub na końcu tej odpowiedzi. Pozdrawiam. E 52 100 części wagowych , Z 1 13 części wagowych Objętościowo to wychodzi jak 100 do 11 Wiązanie kończy sie po około 7 dobach.

Reply to
Roh

Użytkownik eeemil napisał:

Może wyjaśnie

gęstość Z1 = 0.98 g/cm3 (20 C) gęstość E 52 = 1.12 - 1.13 g/cm3 (20 C)

proporcja dla 52 oczywiście 100/13

Daje to objętościowo : 6,67/1 = 100/15-14 oczywiście że lepiej odmierząć wagowo ,ale do tego trzeba mieć wage i cierpliwość.

Reply to
eeemil

Użytkownik "Roh" snipped-for-privacy@kr.onet.pl> napisał w wiadomości news:daamo8$473$ snipped-for-privacy@opal.futuro.pl...

Kupując żywicę w Modelmaking jest ulotka, która mówi o proporcjach 6:1 więc takie zastosowałem. Zrobiłem próbę na nowo, uwzględniając wszystkie dotychczasowe błędy. Pozdrawiam Wojtek

Reply to
akpia

I tak trzymać ! Nie poddawać się ! Nie poddawać sie także w poszukiwaniu jeszcze bardziej profesjonalnej obsługi w sklepach .

Reply to
Roh

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.