burzenie komina

formatting link
?v=c1VKqy5CgkQ Nie powinno to byc troche mocniejsze ? Tak zeby nie lamac sie w polowie swobodnego spadku ?

Choc ceglany mur to faktycznie slaby jakis

formatting link
J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

W dniu 2011-10-04 00:14, J.F. pisze:

A po co mocniejsze, skoro stało aż do wyburzenia;)

Beton łączący cegły (a moze i same cegły) jest odporny na ściskanie. A na razciąganie nieco mniej, a to takie siły pojawiają się w trakcie (dół komina chciałby szybciej na ziemię:)

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg
Reply to
Szczepan Bialek

W dniu 2011-10-04 00:14, J.F. pisze:

ten komin z pierwszego filmu i tak był całkiem solidny; widać że nie odspajają się pojedyncze cegły czy nieregularne kawały muru, a całe pierścienie. Może mur był poziomo zbrojony? bartekltg już Ci napisał, dlaczego komin się łamie. Stalowy albo (przewymiarowany) żelbetowy może by walnął o glebę w całości, ale też nie sądzę. Z sił innych niż ściskające komin ma wytrzymywać wyłącznie parcie wiatru. Jeśli wytrzymuje dużo więcej, znaczy został nieoptymalnie zaprojektowany. I tyle.

Reply to
Jakub Tarczewski

I co miałoby to doświadczenie wykazać/potwierdzić? Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2011-10-04 00:14, J.F. pisze:

No ale po co ma się nie łamać?! Dzięki złamaniu gruz po wyburzeniu zajmuje mniej miejsca. :)

Maciek

Reply to
Maciek

Kompresuje się jakoś? Odparowuje? Anihiluje? Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Nie, gapciu. Układa się w wyższą, za to _krótszą_ kupę.

Maciek

Reply to
Maciek

I łatwiej to potem wrzucić na wywrotkę? Jak się wbije w ziemię... Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Użytkownik "bartekltg" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news:j6ddm1$ffk$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

A to peknięcie w środku nie powstało czasem przez to bum?

No i czemu dół chce szybciej w dół, niż góra, skogo góry nic oprócz powietrza nie "trzyma" ? No chyba że to powietrze aż tak mocne jest :)

Reply to
czarna dziura

Użytkownik "czarna dziura" snipped-for-privacy@null.com napisał w wiadomości news:j6eqni$iur$ snipped-for-privacy@speranza.aioe.org...

Weź sobie długi kij i krótki kij - tej samej grubości. Postaw je obok siebie i pozwól się przewrócić. Dlaczego krótki przewrócił się szybciej ?

Reply to
zażółcony

Użytkownik "zażółcony" snipped-for-privacy@xop.pl napisał w wiadomości news:j6er5s$6gt$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

No wiadomo... Ale ja jednak wolę 1 kij gruby i jeden cieńki (bez podtekstów). No i gruby spada mi wolniej :)

Reply to
czarna dziura

Na pierwszy rzuto oka wydawało mi się że kąt "dołu" po przerwaniu nie aż tak odbiega od "góry"... Zatem idę na trochę do kąta!

Reply to
czarna dziura

W dniu 2011-10-04 13:29, czarna dziura pisze:

Fizyka;)

Niech komin zakreślił już łuk alfa (na razie jest sztwny). Cegła na końcu komina zmniejszyła swoją wysokość o h, cegła na środku komina o h/2. Energia, jaką uzyskały to mgh. Cegła na końcu komina uzyskała 2 razy większą energię. Cegła na końcu komina ma prędkość v, ta na śodku v/2. Energia kinetyczna to 0.5mv^2. Energia kinetyczna końcowej cegły jest 4 razy wieksza niż środkowej.

I teraz,

1a. jakby cegła spadała swobodnie, bez reszty komina, jedynie po torze jak w kominie (takie więzy) to cegła na końcu spada o 1/sqrt(2) dłużej niż ta na środku. 1b. krótki sztywny komin spada szybciej.

  1. Komin spada w sposób sztywny. Cegła na końcu ma 4 razy więcej energii kinetycznej, ale zarobiła tylko dwa razy więcej niż środkowa. Pozostała energia musiała przyjść przez naprężenia w konstrukcji z pozostałych części komina. Widać też, a która stronę działają siły.

Na wycinek komina od góry działa na niego siłą próbująca go hamować, od dołu siła go popychająca w dół.

Walcowo symetryczny jednolity izotropowy komin w próżni w jednostajnym polu grawitacyjnym z pominięciem efektów relatywistycznych i efektów układu nieinercialnego (w szczególności siły coriolisa). ;-)

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

W dniu 2011-10-04 13:51, czarna dziura pisze:

To coś schrzaniłeś w eksperymencie:) Może miały nierówny rozkłąd masy albo nie zadbałeś o równy start (uwaga na różne podstawy obu kijów, to może rzeczywiście początkowo spowolnić grubszy).

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

W dniu 2011-10-04 09:54, Szczepan Bialek pisze:

Ciężko Ci będzie zrobić komin z gumy taki, aby w stanie rownowagi stał, a podczas wywrotki dało sie zauważyć odkształcenia.

Ustaw wieżę z klocków czy nawet puszek po piwie (IMHO najlepszy materiał do tego eksperymentu, najczytelniej wszytko widać). Przechyl podstawę i obserwuj zawalanie.

Wygnie się w łuk brzuszkiem (wzorki na poparcie już wylądowały w poście obok) do kierunku spadania.

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg
Reply to
Szczepan Bialek
Reply to
Szczepan Bialek

W dniu 2011-10-04 15:07, bartekltg pisze:

A, poza innym puinktem podparcia, to zapomniałem o jednej sprawie. Grubszy nawet o tej samej masie będzie maił inny (większy) moment bezwładności (czyli, co wazne dla kinetyki, I/m będzie większe). Nawet więc mocując oba na ośkach grubszy będzie odrobinkę wolniejszy.

Grubszy od razu potraktowałem w przybliżeniu srednica << wusokość, czyli jako cieższy na jednostkę długości, skrzywienie;)

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.