Dźwigar dwuteowy drewniany - zginanie?

Witam Mamy dźwigar dwuteowy drewniany zamocowany z jednej strony na stałe i obciązony stałą siłą skierowaną do góry wdłuż rozpiętosci. Tak więc powyżej osi obojętnej jest sciskany poniżej rozciągany. Czy jest jakis powód z punktu widzenia analizy obciążeń tegoż , aby w pionowym segmencie łączącym półki (środnik ?) sklejka ułozona była włóknami prostopadle do osi dźwigara, a nie równolegle. Przy ułożeniu prostopadłym ma przecież znacznie mniejszą wytrzymałośc na rozciąganie. Jakieś sugestie ? Pozdrowienia

Reply to
Paweł Pracki
Loading thread data ...

Paweł Pracki [### snipped-for-privacy@gazeta.pl.###] napisał:

Bo środnik w tym wypadku ma przede wszystkim zapewniać zachowanie odległości przez półki, a nie uczestniczyć w procesie przeniesienia siły ściskającej/rozciągającej. Tutaj przede wszystkim ważne jest zachowanie przez profil stateczności, zwłaszcza, jak odległość pomiędzy półkami jest spora. Jeśli obrócisz środnik, to dźwigar może ulec zniszczeniu w ten sposób, że najpierw utraci stateczność środnik, a następnie półki zamiast działać na ściskanie i rozciąganie (dół / góra) zaczną działać na zginanie.

Reply to
Robert Tomasik

Robert Tomasik snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał(a):

Czyżby tylko ? A siły poprzeczne ?

Reszta to ble, ble, ble.

Pozdr.

Reply to
Jak w adresie.

Jak w adresie. [### snipped-for-privacy@gazeta.pl.###] napisał:

Przede wszystkim, to przede wszystkim, a nie wyłącznie. Trzeba by policzyć dla tych konkretnych danych, które siły są większe. Ale skoro konstruktor to tak, a nie inaczej zaprojektował, to pewnie musiał istnieć jakiś powód i śmiem twierdzić, że właśnie tym powodem była koniec zachowania stateczności profilu.

Reply to
Robert Tomasik

Utrata stateczności - fakt to może byc wyjaśnienie. Dzieki

Reply to
Paweł Pracki

żadna utrata stateczności. Tu przedewszystkim chodzi o ścinanie (siły ścinające) Jak wiemy w elemencie dwuteowym na zginanie działają pasy a środnik działa na ścinanie! Drewno jest materiałem który ma w ~prostopadłych do siebie kierunkach inne właściwości (wzdłóż włókien jest dużo bardziej wytrzymałe niż w poprzek). Siły ścinające w środku wysokości przekroju zmieniają znak na przeciwny więc powstanie siła która w "prosty" sposób zniszczy środnik i tyle.Dlatego w żadnym wypadku nie można zmienić ułożenia środnika.

Abstrachując od tego na granicy pasów i środnika powstaną siły rozwarstwiające, ale to akurat załatwiają (odpowiednie) połączenia

zbychu

Reply to
zbychu

zbychu [### snipped-for-privacy@wp.pl.###] napisał:

Nie jestem pewien, czy w elemencie dwuteowym zbudowanym z drewna to zadziała podobnie, bowiem to nie jest jednorodny przekrój.

Reply to
Robert Tomasik

A no własnie. Patrzę sobie na schematy w podręczniku Brzoski i dla zginania z udziałem siły poprzecznej mamy naprężenia normalne tak jak dla czystego zginania (narastające w górę i w dół od warstwy obojetnej) i naprężenia styczne (tnące - prostopadle do osi głównej) w całym przekroju od siły poprzecznej. Tylko jest to schemat dla pełnej belki. I tu mam pytanie, czy dla dwuteownika coś się zmienia jakosciowo w tym obrazie ?

Reply to
Paweł Pracki

Dnia 2006-01-20 00:58, Użytkownik Paweł Pracki napisał:

Zmienia się o tyle że w miejscu połączenia stopki ze środnikiem następuje skok naprężeń stycznych - przykład obliczeniowy dla bardziej skomplikowanego przekroju (ale ogólne zasady są te same) masz na

formatting link

Reply to
Michał Grodecki

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.