Niuanse wynalazczości

W kraju produkuje się wiele innowacyjnych wyrobów które nie są zgłoszone do Urzędu Patentowego z różnych przyczyn - najczęściej finansowych.Produkcją zajmują się małe firmy. Czy jaqko osoba nie związana z tymi firmami i tą produkcją ale znająca szczegóły technologiczne mogę zgłosić taki wniosek /patent/do UP i nie być posądzony o kradzież myśli technicznej /wartości intelektualnej/.??? Myślę że dyskusja będzie przebiegała wkierunku doświadczeń jakie macie przy wypełnianiu procedur wymaganych przez UP.

Reply to
zdzich138
Loading thread data ...

Nie można opatentować czegoś, co jest dostępne na rynku. Udowodnienie tego może spowodować unieważnienie patentu, jeśli takowy byłby udzielony. Urząd Patentowy może nie wiedzieć o tym.

Oczywiście czasem są to niuanse, które mogą powodować spory przed sądem, ale zasadniczo to tak właśnie jest.

A tak przy okazji: ciekawy jestem, o jakich innowacyjnych wyrobach mowa, bo mam tu swoje wątpliwości.

I przy okazji: zgłoszenie patentu w Polsce nie jest nazbyt kosztowne, jeśli ktoś choćby trochę na swoim wyrobie zarabiał i ma wiele zalet.

W. Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

Użytkownik "Wieslaw Bicz" snipped-for-privacy@optel.pl napisał w wiadomości news:dqlse7$j0u$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Dokładnie tak - sęk w tym, że niektóre urzędy patentowe, zwłaszcza amerykańskie patentują jak leci... przegladając patenty znalazłem wiele takich, które można podważyć bez większych problemów...

Kosztowniejszy zazwyczaj bywa rzecznik patentowy, ale czasem warto skorzystać z jego usług jak jest dobry, zwłaszcza, że zazwyczaj również zajmuje się korespondencją i ew reprezentuje w sądzie... Problemem jest jednak to, że w tym kraju w przypadku gdy ktoś zaczyna produkować coś bardzo podobnego to można się sądzić z nim dłuuugo no i oczywiście wnieść opłatę od spornej kwoty 10%... Zakładając, że jakiś duży koncern będzie przeciwnikiem a sądy działają jak działają to po kilku latach rozpraw można iść z torbami... :(

Reply to
Xander

Owszem, ale znane są przypadki, kiedy zwolniony pracownik szedł prosto do UP i zastrzegał/patentował wszystko, nad czym firma aktualnie pracowała. Żeby unieważnić taki patent firma najpierw musi wygrać w sądzie sprawę o bezprawne wykorzystanie informacji- a to może być niemożliwe. Znam firmy, które zatrudnianym ludziom przedstawiają do podpisania umowę o pracę grubą na 30 stron. Ale to jest wyjątkowo rzadkie zjawisko.

Konrad

Reply to
KA

To jest zupełnie inny przypadek, ale wbrew pozorom sprawę łatwo wygrać, jeśli nad projektem nie pracował tylko ten jeden pracownik, wykonywana była dokumentacja, itd.

Gorzej jest, kiedy robił to ktoś pod własną firmą. Wtedy tylko dobra umowa może być rozwiązaniem.

Mimo to sądzę, że to bardziej teoria i ekstremum niż coś, co gnębi większość firm.

W, Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

Jasne, to raczej ciekawostka niż powszeche zjawisko. Przypadki rezygnowania z zastrzegania swoich osiągnięć w firmach, z którymi ja miałem do czynienia, na ogół podyktowane były przekonaniem że co prawda rozwiązanie przyniesie pieniądze, ale szybko się zestarzeje i trzeba je będzie unowocześniac/zmieniać. W skrajnych przypadkach uznano, że proces zastrzegania może nie nadążać za procesem rozwoju produktu, więc szkoda czasu, pieniędzy i zaangażowania.

Konrad

Reply to
KA

Do tego jeszcze dochodzi to, że zastrzeganie poza krajem jest "dość" drogie, a na cala UE nie mówiąc o świecie to już koszty spore, a na to jakoś trzeba zarobić - więc jak nie jest toprodukt typukoło czy zimna fuzja lub super lek to warto się zastanowić ;) A jak tylko na Polskę to np bracia Czesi czy Niemcy już mogą tłuc na cały świat ;) (no oprócz Polski)

Reply to
Xander

Wyciągnąłem na razie następujące wnioski z zapoczątkowanej przeze mnie dyskusji:

-produkt jest dostępny na rynku nieopatentowany.Innowacyjność polega na wprowadzeniu do tego produktu /zabieg chemiczny/ dodatkowej substacji co w wyrażny sposób zmienia wartości użytkowe np podnosi wartość opałową brykietu opałowego ze słomy z 20 MJ/kg do 30 /przykład przerysowany/. Czy to można bez skrupółów opatentować mimo iż wytwarzanie takiego brykietu zostało opatentowane i jest dostępny w handlu ? Czy należy zwrócić się do właściciela patentu o pozwolenie na ulepszenie tego produktu ?

-zgłoszenie patentu jest jednak dosyć kosztowne gdyż sam rzecznik patentowy określił swoje koszty na ok. 2-3 tys.zł za opracowanie wniosku który jest opracowany a należy mu tylko nadać obowiązujące ramy prawne. Jedno badanie w labolatorium potwierdzające zasadność wniosku to rząd 5 tys. zł. A dalej dojdą inne niespodzianki jak np rozszerzenie patentu na Europę.Tak więc ten który wierzy w swój pomysł nie mając środków to koniec zachodów. Chodzi o sprzedanie pomysłu a nie uruchomienie produkcji aby dojść do środków pozwalających opatentować wynalazek !

-z tego wniosek że patent opłaca się sprzedać mocnym organizacjom które są w stanie wnieść 10 % sprnej kwoty pogrążając maluczkich i które są zdolne w szybkim czasie opanować rynek. W tym momencie prawo nie nadąży za ich zyskami.

Reply to
zdzich138

Użytkownik snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

hmmm...wydaje mi sie, ze pomieszales dwie sprawy. patent na wynalazek i prawa ochronne na wzor uzytkowy.

wynalazkiem w tym przykladzie jest brykiet, a jakies zmiany w skladzie to mozna podciagnac pod wzor uzytkowy.

Reply to
the_jack

Wzór użytkowy dotyczy raczej kształtu/ wyglądu i powinien dać się przedstawić graficznie...

"Wzorem użytkowym jest nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci. Wzór uważa się za rozwiązanie użyteczne, jeżeli pozwala ono na osiągnięcie celu mającego praktyczne znaczenie przy wytwarzaniu lub korzystaniu z wyrobów (art. 94 ww. ustawy)".

Generalnie zainteresowanemu polecam lekturę:

formatting link
- a zwłaszcza:
formatting link

Reply to
Xander

Ty pomieszales. To jest jak najbardziej wynalazek, i nikogo sie nie trzeba pytac o zgode zeby to wymyslec albo opatentowac. No moze sam brykiet bedzie dyskusyjny, ale maszyna do jego produkcji nie.

Natomiast producent ulepszonych brykietow bedzie musial wykupic dodatkowo licencje na _brykiety_ [zakladajac ze byl i sie nie przedawnil]. No chyba ze ulepszony proces produkcji jest na tyle rozny od oryginalnego, ze nie podpada pod zastrzezenie patentowe.

J.

Reply to
J.F.

Czy ktoś wie gdzie można znalezć w internecie i wejść na strony poszczególnych działów "Międzynarodowy Katalog Patentowy". Chodzi o dział "C".

Reply to
okiennik

snipped-for-privacy@vp.pl napisał(a):

Na

formatting link
są linki do baz patentów. W jednej z tych baz jest chyba cała struktura drzewiasta.

Reply to
badworm

Mam pecha strona w przebudowie !

Reply to
okiennik

snipped-for-privacy@vp.pl napisał(a):

Ke? U mnie działa. Aczkolwiek wiem, że czasami lubi nie działać.

Reply to
badworm

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ?????????????? Rozumiem, ze chodzi Ci o Miedzynarodowa Klasyfikacje Patentowa, dzial C "Chemia i metalurgia"?

Jak jestes kumaty w jezyku Lengłydż to propnuje tutaj:

formatting link
masz wersje obowiazujaca przez ostatnie 5 lat:
formatting link
tutaj jest rzeczona chemia:
formatting link

Adampio

Reply to
Adampio

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.