Skąd skrapla się woda w kompresorze powietrza?

Jak wiadomo, w butli kompresora i ogólnie w instalacji pneumatycznej zawsze prędzej czy później skrapla się woda. Co właściwie za to odpowiada? Ciepło z kompresora (powietrze, które wychodzi, jest ciepłe, a potem się schładza)? Zamknięty charakter układu? Utrzymujące się w nim ciśnienie?

Pytam, bo przerabiam sobie instalację pneumatyczną i w miejscach, w których może się skraplać woda, porobiłem odwodnienie, ale jest jedno miejsce, w którym nie mogę tego zrobić (rura biegnie pod ziemią od domu do garażu). Tam woda naturalnie będzie spływać i się gromadzić.

Zastanawiam się, czy nie dorobić małego elektrozaworu, który powoli (przez niewielki otwór, żeby nie robić hałasu) spuszczałby powietrze z instalacji, jak będę kończył pracę i wyłączał prąd w garażu. Instalacja wtedy przez większość czasu będzie otwarta i bez ciśnienia.

Czy to pomoże?

Reply to
Arnold Ziffel
Loading thread data ...

W dniu 04.03.2023 o 23:51, Arnold Ziffel pisze:

Co to zasady w każdy powietrzu jest jakaś wilgoć. Jet tzw. punkt rosy. Woda wydziela się w zależności od wilgotności powietrza (chyba) i ciśnienia. Ona się wydziela przeważnie na zakrętach, kryzach, bo ta dochodzi do zmiany ciśnienia, więc w takich miejscach należy się tego spodziewać. W instalacjach stosuje się odwodnienie. Przykładowo przepuszcza powietrze przez alkohol, który pochłania wilgoć.

Reply to
Robert Tomasik

Z ciekawości, w jakich instalacjach stosuje się alkohol do odwadniania powietrza? Rozumiem, że alkohol to masz na myśli etanol?

Reply to
Marcin Debowski

Niekoniecznie etanol. Zdaje się z uwagi na spożywanie przez personel, to akurat etanol. Spotkałem się z tymi rozwiązaniami w pojazdach trakcyjnych Przejrzałe internet i znalazłem informację, że teraz odchodzi się od tego

formatting link
Ale na pewno to działa i rozwiązanie jest stosunkowo proste.

Były też takie rozwiązania w samochodach mających pneumatyczne hamulce. Ale już w latach 80-tych narzekano, bo tu był problem z opóźnieniem zadziałania. Przy długiej naczepie to się liczyło w sekundach.

Mało się na ty znam, ale chyba w lotnictwie się tego używało. Co raz był problem, że żołnierze nachlali się metanolem, bo tego hektolitry tam używano. Ale też do spłukiwania samolotu przed lotem celem odlodzenia.

Z tego co widzę, to teraz poszli w kierunku filtrów odwadniających. Ale to też mógłby nasz pytający użyć. Masa tego choćby na Allegro.

Reply to
Robert Tomasik

W dniu 2023-03-04 o 23:51, Arnold Ziffel pisze:

A w jakim sensie ten układ jest zamknięty?

Reply to
cef

W dniu 2023-03-04 o 23:51, Arnold Ziffel pisze:

Woda skrapla się na zimnych powierzchniach o temperaturze niższej niż punktu rosy dla aktualnej wilgotności i temperatury powietrza. Większość tablic z punktem rosy jest niestety tylko dla ciśnienia atmosferycznego.

formatting link
od pneumatyki podawały kiedyś poprawki na wzrost ciśnienia, ale teraz tego nie widzę.

Radzę pochylić rury instalacyjne tak, by skropliny spływały w jedno miejsce i tam zrób pułapkę (zbiorniczek i zaworek).

Sprężone powietrze ma większą wilgotnosć względną, więc czasem może za sprężarką pojawić się mgła. Warto więc dać odwadniacz na wylocie ze sprężarki.

WM

Reply to
WM

Generalnie tak jest, tylko jedna z rur idzie w ziemi między altanką i blaszakiem, tego nie odwodnię.

Ten już jest, i łapie trochę wody, ale nie całą. Za sprężarką też zrobiłem pułapkę (grawitacyjną) i w niej też się trochę wody zbiera.

Reply to
Arnold Ziffel

Przyznam, że sposób do zastosowania w tego typu instalacjach, wydaje mi się tak kiepski, że pomyślałem, że może coś pokręciłeś. Ale to pewnie bardzo stara technologia może jeszcze z 19 wieku.

A w tym opisie jest trochę dziwnie.... rozpylasz ten alkohol i się woda wytrąca? Nie wykrapla, nie wyrasza ale wytrąca? To ma działać na zasadzie tworzenia azeotropu czy tez schłodzenia? Współczesnie to wspomniane zeolity byłyby oczywistym wyborem. Ewentualnie jakieś sieciowane pochodne kwasu akrylowego. Pierwsze daje się łatwo regenerować. Drugie zreszą tez, ale nie jest kompletnie debilo-odporne.

Reply to
Marcin Debowski

Cisnienie. I wlasciwosci pary, nie tylko wodnej - ograniczona ilosc miesci w objetosci. Ilosc zalezy od temperatury, cieplo z kompresora pomaga, ale sprezone powietrze sie kiedys schlodzi.

Stalowa? Ciekawe, czy ją rdza przezre. Ocynkowana?

IMO - nie pomoze. woda, która sie skroplila - pozostanie.

Musialbys raczej otworzyc instalacje na koncu, i przepompowac troche powietrza - to woda w koncu wyparuje.

Albo odwrocic kompresor i wypompowac powietrze z instalacji - woda tez wyparuje. Tylko ... sprzęt projektowany na nadcisnienie niekonieczenie dobrze zniesie podcisnienie.

J.

Reply to
J.F

PEX. Całą instalację mam tam zrobioną na PEX.

Zastanawiam się, czy wypuszczenie tego powietrza, zanim woda się z niego skropli, nie pomoże. Nie wiem kiedy ona dokładnie się skrapla...

Tam nie ma jednego końca, to jest rozgałęzione. W blaszaku kompresor i dwa porty do poboru, z tyłu domu powieszona butla, w domu kolejny port, na domu (na zewnątrz) jeszcze kolejny, i kolejny przy płocie za działką.

To chyba lepiej wypuścić, niż wypompować?

Przede wszystkim pootwierają mi się odwadniacze (one mają zaworki spustowe normalnie otwarte, utrzymywane przez sprężynę, i powietrze dociska je tak, że są zamknięte, gdy jest ciśnienie).

Reply to
Arnold Ziffel

Jest sporadycznie, ale objętości bywają spore. Jak już coś robię, to używam tego powietrza. Czasem niewiele (np. dopompowanie koła albo przedmuchanie czegoś powietrzem) a czasem sporo (bo np. coś maluję).

Brzmi to ciekawie... tylko musiałbym tego wrzucić strasznie dużo. Ale tak, pomysł z jakimś osuszaczem na wlocie kompresora brzmi ciekawie. Tylko jak zacznę w tę stronę kombinować, to może się okazać, że to będzie przerost formy nad treścią...

Reply to
Arnold Ziffel

Sie skrapla wtedy, jak gęstość pary przekracza gęstość pary nanasyconej. Czyli w praktyce - jak troche ostygnie, bo z kompresora wychodzi gorące ..

No to na wszystkich koncach otworzyc.

W niskim cisnieniu woda chętnie paruje.

co akurat moze pomóc - bedziesz mial przedmuch instalacji.

J.

Reply to
J.F

W dniu 2023-03-06 o 12:32, Arnold Ziffel pisze:

No i jeśli instalacja jest typu "włączam raz na jakiś czas", to nie warto inwestować w nią więcej w sensie osuszania. Zawsze na uruchomieniu zassiesz powietrze standardowo wilgotne i jeśli jeszcze rury biegną w ziemi, to tam powietrze się wychłodzi i na ściankach skropli a potem jest zabierana woda/wilgoć pędem do innych rejonów instalacji więc woda jest wszędzie. Te odwadniacze, które masz to muszą być w odpowiednich miejscach - najlepiej jak sa przezroczyste i można podejrzeć kiedy woda już w separatorze jest i wcisnąć zaworek i wypchnąć tę wodę. Chyba, że używasz długotrwale jakichś supernrzarzędzi pneumatycznych albo jakieś inne wymagające prace prowadzisz, to wtedy jakąś kolumnę możesz w instalację wstawić (bo ziębniczy osuszacz, to przy stałym poborze by sie sprawdził)

Reply to
cef

Arnold Ziffel napisał(a):

Jedynym sensownym rozwiazaniem jest odwadniacz blisko, jak najbliżej odbiornika/urządzenia. Nawet za odwadniaczem jak umieścisz np. pistolet czy co tam masz i tak zbierze się 0,5-1ml wody.

Choćbyć umieścił i 5 odwadniaczy na linii, na samym końcu i tak dostaniesz krople wody jeśli za odwadniaczem masz

100 cm3 wolnej przestrzeni np. w rurce pistoletu.

To to nie służy do wyeliminowania w 100% wilgoci, tylko do tego żeby ci woda mocno nie pryskała i czegoś nie zepsuła.

Odwadniacz zatrzyma krople wody czy mgłę wodną, ale wilgoć przez to przejdzie. Przećwiczone. Liczy się minimalna pojemność za odwadniaczem.

Szkoda zachodu. Jak mało używasz, wystarczy raz na miesiąc odkręcić kurek od spodu.

Do usuwania wilgoci kiedyś stosowali związki wapnia, ale to specyficzna dziedzina i ciśnienie 30x wyższe niż w kompresorze, tam usuwanie wilgoci miało sens.

Przy 10 atmosferach sensu nie widzę. Podsumowując. Choćbyś co 5 cm umieścił odwadniacze, przy zbiorniku końcowym powiedzmy 1L i tak skropli się woda. Taki jest mechanizm.

Reply to
alojzy nieborak

J.F napisał(a):

Z tłoka wychodzi gorące i po to jest radiator czy inne długie rurki. Z kompresora wychodzi zimne, rozprężane powietrze jak wiadomo pochłania ciepło:)

Reply to
alojzy nieborak

Cisnienie nad tlokiem nie powinno byc duzo wyzsze niz w reszcie instalacji - tyle, aby otworzyc zawory i pokonac opory przeplywu.

No ale jednak sie spręża i wychodzi gorące, gdzie sie wychlodzi to kolejna sprawa, ale rozprężanie to juz na samym koncu - np w pistolecie ..

J.

Reply to
J.F

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.