Woda, przelew i podciśnienie - robi

Cześć,

Temat posta niezbyt precyzyjny, ale nie wiem jak to w kilku słowach opisać.

Buduję filtr hydroponiczny do akwarium (z roślinami poza akwarium). Do zbiornika ponad akwarium (ponad metr - na szafie) pompowana jest woda, a ze zbiornika przelewem wraca do akwarium.

Problem jest taki, że podczas tego przelewania robi się lejek (zasysa się woda z powodu podciśnienia w wężu), który wciąga powietrze i hałasuje. Sytuacja nagrana jest na filmie:

formatting link
Dodałem zawór, myślałem że jak odpowiednio zdławię przepływ, to poziom wody się podniesie, w pewnym momencie ciśnienie wyrówna się ze zdławionym podciśnieniem, ale nie chce to działać stabilnie - nawet jak uda mi się ustawić tak, że poziom wody jest na tyle wyżej odpływu, że lejek się nie robi, to po ok. pół godziny woda za bardzo się podnosi i czujnik poziomu wyłącza pompę.

Lejek jako taki mi nie przeszkadza, tyle że on zaciągając powietrze hałasuje. Akwarium stoi w sypialni i wolałbym, żeby nie hałasowało.

Średnica węży się zwiększy (teraz są węże 8mm, zamówiłem 12mm), więc podciśnienie - jeśli dobrze kombinuję - powinno się zmniejszyć, ale jeśli to nie pomoże, to macie jakiś pomysł, żeby jednak ten lejek nie hałasował? Założyć tam jakąś siatkę, rurkę z otworkami, może jeszcze inny patent?

Pozdr.

Reply to
Adam Wysocki
Loading thread data ...

W dniu niedziela, 1 października 2017 06:50:00 UTC+9 użytkownik Adam Wysocki napisał:

formatting link

Reply to
Konrad Anikiel

W dniu 2017-10-01 o 01:26, Konrad Anikiel pisze:

I powstaną cztery lejki. Cztery razy głośniejsze. ;-)

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Nie, nie powstaną. Trust me, I'm a engineer :-)

Reply to
Konrad Anikiel

Daszek nad wlotem pod woda zrob. Nie bedzie zasysalo od gory. Moze pomoze. W wannie jak sie robi lejek to wsadzenie pod woda reki w lejek psuje go. Zeby sprawdzic cos plywajacego i sporo wiekszego nad wlotem poloz na wodzie.

Reply to
4kogutek44

Użytkownik "Adam Wysocki" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:oqp3i7$8lf$1$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net...

Rozumiem, ze to ma byc przy okazji automat do utrzymywania poziomu - tzn sam wlot jest takim automatem ? Bo obrocilbym ten wlot np w dol, to juz na pewno by nie zasysal powietrza ... ale dzialaloby to skokami :-)

Z wezykiem zalozonym na wyplyw tez halasuje ?

Powiekszyc srednice. Samego wlotu - taki stozek szeroki.

eee ... grozi ci raczej, ze ten waz nie bedzie calkowicie wypelniony woda. A wtedy ... moze byc slychac ze woda w nim ciutrka spadajac z duzej wysokosci. Zwinac w ladna spirale, zeby nie bylo pionowego spadku :-)

Jesli rada Konrada nie wystarczy, to faktycznie rurka z otworkami z boku coraz wiekszymi ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-09-30 o 23:49, Adam Wysocki pisze:

A nie można zasysać otworem skierowanym w dół oraz odpowiednio sterować pompką lub (i) zaworkiem w rurce odpływowej?

Reply to
t-1

W dniu 2017-09-30 o 23:49, Adam Wysocki pisze:

Może to:

formatting link
A jak za małe to zwiększyć średnicę dekielka.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W dniu 2017-10-02 o 16:20, J.F. pisze:

Widziałem kiedyś jak strażak rurę do pompy zbyt płytko wsadził do sadzawki. Było tak jak poniżej.

formatting link

WM

Reply to
WM

Użytkownik "WM" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:59d25904$0$15189$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2017-10-02 o 16:20, J.F. pisze:

Moze tak byc, choc przy tym przeplywie raczej bym sie nie spodziewal.

Chociaz ... jak bedzie metrowy waz w dol, to moze ...

J.

Reply to
J.F.

Dokładnie tak.

Na początku nie było w ogóle kolanka, wlot był poziomo. Świszczało. Potem obróciłem kolanko w dół - zasysało powietrze i też świszczało (ale nie mam nagrania). Obróciłem w górę, ale nie pomogło, więc napisałem na grupę :)

Wczoraj zrobiłem ten vortex breaker, dziś go założę i sprawdzę (na razie czekam aż zaschnie silikon i lakier, przykrywający cynę - nie chcę, żeby ołów wytruł mi ryby). Mam tylko nadzieję, że łopatki nie muszą wystawać ponad rurkę, bo u mnie nie wystają, ale jak muszą, to przerobię i będą :)

Tzn. od wypływu w dół do akwarium? Tak jest na nagraniu. Bez niego podejrzewam, że by nie hałasowało, bo nie robiłoby się takie podciśnienie.

Jak vortex breaker nie zadziała, to tak zrobię :) Ewentualnie ta rurka z coraz większymi otworkami, o której potem napisałeś.

Zawsze można przydławić zaworem :) Zależy mi na tym, żeby przepływ był jak największy. Kupiłem pompkę Aquael Circulator 1500, która podnosi do 160 cm (tu mam jakieś 120 cm), ale u mnie jest jeszcze trochę "obciążeń" (zawór jednokierunkowy, rurka z otworkami do rozprowadzenia wody po dnie, czy sam prefiltr pod pompką, chociaż on raczej ma małe opory). Jak większy wąż nie zwiększy mi znacząco przepływu, to szarpnę się na Circulator 2000 (podnosi do 190 cm)...

Zawór jednokierunkowy założyłem, bo pompka do działania musi być zalana. Jak chodziła i na chwilę ją wyłączyłem, to woda spłynęła, dostało się powietrze, a pompka nie miała już tyle siły, żeby zadziałać z pełną mocą i podnieść wodę.

Ewentualnie od pompki do filtra (do góry) wąż gruby, a w drugą stronę (w dół) wąż cienki, ale tu już będę musiał poeksperymentować.

Reply to
Adam Wysocki

Jeszcze raz zerknąłem na obrazki - i wszędzie wystają... no to będą wystawać.

Reply to
Adam Wysocki

W dniu 2017-10-03 o 13:11, Adam Wysocki pisze:

Podają, że powinien wystawać minimum D nad otwór i mieć gabaryt co najmniej 2D. Gdzie D to średnica otworu.

WM

Reply to
WM

Gabaryt 2D, czyli jedno D wystaje, a drugie D wchodzi do środka?

Reply to
Adam Wysocki

Tzn. żeby otwierać wylot, gdy woda się podniesie znacząco ponad poziom odpływu (na tyle, żeby wir / lejek się nie robił) i zamykać, gdy opadnie? Wolałbym jednak, żeby to było jak najprostsze, ale jest to jakaś myśl :)

Reply to
Adam Wysocki

Tam chodzi o to, żeby tworzyły się cztery lejki, kręcące się w tę samą stronę, czyli wzajemnie się hamujące. Jak nic nie będzie wystawać, to powstanie jeden duży, czyli będzie bez zmian.

Wciśnij w ten wężyk pół tłoczka od strzykawki, nie kombinuj za dużo. Albo zadziała, albo nie. Jak masz za niski poziom wody to powietrze będzie zasysać nawet bez formowania się leja. Wtedy będziesz kombinował z dziurawym wężykiem idącym po dnie, albo z milionem innych patentów.

Reply to
Konrad Anikiel

Hmm, zerknij jeszcze raz na ten filmik ode mnie - tam jest niski poziom i właśnie o to chodzi - żeby umiejscowienie wylotu ustalało poziom wody. Ten vortex breaker zadziała w takiej sytuacji?

Reply to
Adam Wysocki

Ale Konrad ma racje - zamiast pisac, to wcisnij ... a potem napisz co wyszlo :-)

J.

Reply to
J.F.

Moze bez sterowania ? Jak obrocisz w dol, to napierw nie bedzie nic plynelo, a potem jak przeleje najwyzszy punkt przelewu i zassie, to wyssie az sie wlot wynurzy. Wtedy przerwie i poczeka az sie woda odpowiednio wysoko naleje. Spodziewam sie ok 1cm wahania poziomu - moze Ci nie bedzie przeszkadzac.

Tylko ... gdzies przy tym wynurzaniu i zasysaniu bedzie halasowac. Co pare minut ... ale co szkodzi sprawdzic :-)

J.

Reply to
J.F.

Kolanko bylo jak na filmie ? po obrocie wlot powinien byc znacznie nizej .. jak pisalem obok - spodziewam sie wtedy pracy skokowej. Chyba, ze waz ma duzy przeplyw i pracowalo na granicy zanurzenia - zasysajac powietrze.

A to ja slepy jestem i nie zauwazylem :-)

a pompa nie halasuje ?

Chyba o tyle rozsadnie, ze jakby to wszystko z gory splynelo na dol, to bedzie powodz w pokoju :-)

J.

Reply to
J.F.

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.