Zalana piwnica-co robić?

Znajomy w Legionowie [które ostatnio mocno podtopiło] twierdzi, że większośc piwnic stoi tam w wodzie prócz niewielu które są "szczelne"...I wzywa "fachowców" [za duże pieniądze]aby mu usuneli wodę i uszczelnili piwnicę. Uprzedzałem [choć nie jestem fachowcem w temacie], że nie wolno odpompowywać wody z piwnicy w momencie kiedy wody gruntowe nie opadły, ale to nie przemawia to do nich. Może moje obawy są bezpodstawne , a metoda "uszczelnienia" [nie wiem nawet dokładnie to to "uszczelnienie" oznacza] prawidłowym działaniem w tym przypadku?

A tak ogólnie to jak się ratować w takiej sytuacji? Woda która mocno zaleje piwnice zniszczy chyba dość szybko dom?

Psot

Reply to
Psot
Loading thread data ...

Sytuacja: Dom przedwojenny woda w piwnicy do wysokości ~70-80 cm klarowna ta woda. Pewnie za niemca nie było ale to już inna kwestia. Dom jak stal tak stoi i nikt nie wypompowywał i niedolewał poza tym co natura zrobiła. Jesli poziom stały to jeszce ujdzie gorzej jak są duże wahania.

Robak

Reply to
Sir_Robak

moim zdaniem masz rację. Z tego co wiem (moja wiedza jest już nieco archaiczna, ale nie słyszałem o jakichś zasadniczych przełomach technologicznych w temacie) prowokowanie dodatkowego przepływu wody w obrębie fundamentów może się bardzo źle skończyć. Wypompowanie wody jest dopuszczalne wyłącznie jeśli wkopie się wokół budowli ściankę szczelną (raczej kosztowne, ale robi się tak czasem z budowlami bardzo zabytkowymi) albo jednocześnie wypompowuje się wodę z głębokich wykopów/studni odpowiednio rozmieszczonych opodal. Nie wierzę w uszczelnianie mokrego muru na bieżąco, w trakcie pompowania.

i tak i nie. Jeśli fundamenty zostały zrobione, a zwłaszcza zaizolowane zgodnie ze sztuką budowlaną, woda poniżej hydroizolacji poziomej nie ma prawa zaszkodzić budynkowi -jeśli pominąć ew. skraplanie pary w stropie nad piwnicą. Być może intensywna wentylacja mogłaby pomóc.

Reply to
Jakub Tarczewski

Powitanko,

Idealnie jest, jak mozesz odkopac wszystkie sciany piwnicy az do lawy fundamentowej. Wtedy dobra izolacja pionowa jest najlepsza. Niestety nie zawsze jest to wykonalne, u mnie np. piwnica jest tylko pod czescia domu. W takim wypadku wierci sie gesto dziury w murze i pod bardzo wysokim cisnieniem wtlacza specjalna zywice. Zywica ta pod wplywem wody powieksza swoja objetosc 15 krotnie, przypomina troche pianke poliureanowa, ale jest dosyc elastyczna. Wypelnia bardzo skutecznie wszystkie szczeliny i blokuje wode. Potrafi "wyjsc" jakas szczelina kilkadziesiat cm od otworu. Do tego robi sie jeszcze iniekcje (przy podlodze) preparatem, ktory uniemozliwia podsiak kapilarny. Zabieg jest bardzo kosztowny, ale dosyc skuteczny.

Pompowac wode mozna, o ile nie naplywa ona tak szybko, ze niesie ze soba piasek. Obecnosc piasku w naplywajacej wodzie swiadczy, jak nietrudno sie domyslic, o tym, ze skads sie ten piasek bierze. Jesli spod fundamentow, to moze byc "zabawnie". W praktyce nie wyobrazam sobie pompowania wody naplywajacej tak szybko, czysta wode mozna pompowac bez obaw. Co rozumiesz przez zniszczenie domu? Jesli na podlodze piwnicy zalega kilka(nascie/dziesiat) cm wody, to w zaleznosci od materialu podsiak kapilarny bedzie powiedzmy max 1m. Groznym dla zdrowia (bardzo groznym) jest grzyb, ktory powstanie na scianach zawilgoconych. Moze jeszcze dochodzic do przemarzania scian zawilgoconych, co prowadzi do oslabienia muru, ale to juz musialby dom byc tak spierniczony, ze piwnica, to najmniejszy problem;-)

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.