Wirtło lewe/prawe, które?

Proszę o pomoc. Które wiertła są lewe a które prawe? Czarne czy białe?

formatting link
Robert

Reply to
Robert Wańkowski
Loading thread data ...

Użytkownik "Robert Wańkowski" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:h10brc$2ur$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Ale TAM nie ma rysunków wierteł...

Pozdrowienia. Krzysztof z Tychów.

Reply to
Krzysztof Tabaczynski

Użytkownik "Krzysztof Tabaczynski"

Są zaznaczone uchwyty, w których się je montuje. I może jest jakaś zasada oznaczania lewych i prawych.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Użytkownik "Robert Wańkowski" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:h10vjl$q4o$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Jeśli wiertła mają zwoje, to patrzysz na nie. Zwoje muszą wyprowadzać wióry z otworu. Pokręć sobie - choćby wirtualnie - a zobaczysz. jeśli nie mają (co do zasady mieć nie muszą), to musisz się przyjrzeć sposobowi zaostrzenia. Po nim powinieneś rozpoznać, choć czasem może to być złudne.

Reply to
Robert Tomasik

Użytkownik "Robert Tomasik"

Widzisz na rysunku jakieś zwoje, zaostrzenia?! Są tylko białe i czarne koła. To jest głowica od wiertarki wielowrzecionowej.

formatting link
niewiadomo w którą stronę ma się kręcić silnik. Bo podobno taka przekładnią nie lubi kręcić się w przeciwną stronę.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Myślisz że wszyscy mają identyczne urządzenia do wiercenia? A jak nie mają to w każdym sklepie można sobie kupić z instrukcją obsługi. Nikt kto na takim nie pracował nie będzie wiedział jakie wiertła i czy kierunek obrotów można zmienić. Podobno nie ma głupich pytań. Jednak są.

Reply to
kogutek

Użytkownik "kogutek"

Wykluczasz coś takiego jak ustalony sposób oznaczania wierteł na rysynkach, które są w dtr maszyny? Nie pytałem czy można zmieniać kierunek obrotów. Na czym polega głupota mojego pytania?

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

Na czym polega głupota mojego pytania?

Na tym że nawet nie powiedziałeś o co pytasz? Konrad

PS ja bym zgadywał że czarne to lewe, ale chyba by trzeba było obejrzeć przekładnię. No i być może po śladach na gniazdach w tych wrzecionach (czy jak to tam nazwać) by dało się coś wyczarować. Konrad

Reply to
Konrad Anikiel

Użytkownik "Konrad Anikiel"

Na tym że nawet nie powiedziałeś o co pytasz?

Pytanie nie było by głupie dla kogoś kto zna odpowiedź. Już teraz wiem, że czarne to lewe a białe to prawe. Dobrze się domyśliłeś. I jak ktoś mnie zapyta o to, to nie będzie głupie pytanie dla mnie.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.