Ograniczenie wysokości lotu modeli

Witajcie Czy w Polsce lub ogólnie w EU obowiazują jakieś ograniczenia dotyczące wysokości lotu modeli? W pewnych miejscach np. w pobliżu lotnisk mogą występować lokalne ograniczenia, ale chodzi mi o te ogólnoobowiązujące. Po perypetiach jednego z kolegów z Holandii, który pochwalił się na lokalnym forum logami z wariometru i został zrugany oraz zmuszony do ich usunięcia za to że przekroczył dopuszczalne 300m (latał powyżej 400m) dodałem do funkcjonalności wariometru alarm wysokości, gdzie można zdefiniować maksymalną wysokość, po przekroczeniu której będzie generowany komunikat alarmowy. Zastanawiam się tylko czy dać jakieś ogólne zalecenia odnośnie wysokości alarmowej. Na razie maksymalną wartość ustawiłem na 1500m czyli 416m powyżej ostatniego rekordu wysokości:

formatting link

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski
Loading thread data ...

Użytkownik "Piotr "PitLab" Laskowski" snipped-for-privacy@pulapka.wp.pl> napisał w wiadomości news:fummij$1bk$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Cześć. Na naszym warszawskim lotnisku Babice jest dokładnie ograniczenie wysokości do 300m. Z tego powodu nie organizuje się zawodów modelarskich na Babicach w kategoriach, które potrzebują więcej. Nie jestem specjalistą od ruchu lotniczego, ale ta cała przestrzeń powietrzna, nad np. Polską podzielona jest na strefy i one precyzują dokładnie, co kto może, na jakiej wysokości. Odstępstwa od tego wymagają zgody, zezwolenia itp.

Pozdrawiam Andy

Reply to
Andrzej

Dziękuję. Pogooglałem trochę i znalazłem taką fajną interaktywną mapkę Polski dostępną na stronie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej:

formatting link
kliknąć na pozycję: "Mapy" -> "Elementy Przestrzeni" z menu bocznego. Dla przykładu w Wa-wie jest tego naćkane dosyć dużo, ale najbliższa przestrzeń kilkunastu kilometrów od aglomeracji gdzie pewnie znajduje się większość warszawskich lotnisk modelarskich mieści się w strefie opisanej jako "TMA Warszawa Sektor A" gdzie dolna granica strefy wynosi 560m AMSL (cokolwiek by to znaczyło). Moje, niestety rzadko wykorzystywane lotnisko: "u teścia za stodołą" jest w strefie zaczynającej się od 1050m ;-)

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

AMSL=Above Mean Sea Level, znaczy ponad średni poziom morza.

Maciek K.

Reply to
Maciek

Jasne dzieki. Zastanawiam się jak głęboko trzeba "kopać" w Wa-wie aby "dokopać" się do poziomu morza, tzn. ile trzeba odjąć aby mieć wysokość ponad poziom gruntu. ..... O już mam. :-) Nie znalazłem wysokości wWikimapii ani Zumi, ale jest w Google Earth. Według tego wychodząc na podwórko jestem na wysokości 113m a najbliższe mi lotnisko w Koczargach jest na 93m. Moje lotnisko jest na 62m czyli spokojnie mogę latać do 990m.

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

A co znaczy Min:F125??

Rafal

Reply to
Rafal

Nie wiem, ale sporo definicji podobnych oznaczeń znalazłem w tym dokumencie:

formatting link
nie wszystko jest jasne, ale z braku czasu zarzuciłem dalsze wgryzanie się w temat. Tyle na razie mi wystarczy. Nie mniej gdybyś znalazł jakieś ciekawe opracowanie to chętnie przeczytam.

Reply to
Piotr "Pitlab" Laskowski

Użytkownik "Rafal" <labo_bez snipped-for-privacy@epf.pl napisał w wiadomości news:fvmpii$o1r$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Poziom lotu 125, czyli wysokość 12500 stóp przy ustawionym ciśnieniu 1013hPa

Reply to
Jaroslaw Manek

Tutaj masz film promujacy nowe OSD, model byl na 2500m:

formatting link
pozdrawiam,

Reply to
mb

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.