Jak zmierzyć energię iskry?

Mam zadanie zrobić urządzenie generujące pojedyncze iskry z możliwością zmiany ich energii. Powstał problem, jak zmierzyć (lub określić) energię iskry. Pomiar przyrostu temperatury w miejscu przeskoku iskry nie bardzo pasuje, bo energia iskry to milidżule. Ładujemy kondensator do określonego napięcia i podłączmy go pod cewkę zapłonową. Iskra się pojawia, ale przecież nie cała energia z kondensatora zamieniana będzie ne energię iskry. Podpowiecie coś? Jacek

Reply to
Jacek
Loading thread data ...

Nie da się MZ zmierzyć tego w żaden prosty sposób bo efekty obejmują nie tylko ciepło ale też np. fale EM o różnym zakresie długości, efekty cząteczkowe/atomowe związane z powstaniem plazmy i dalszymi reakcjami w obrębie obecnych gazów, część energii zostanie wyprowadzona falą mechaniczną (np. dziękiem). Jest tego dużo. Jakieś przybliżenie uzyskasz prowadząć wielokrotne wyładowania w warunkach izotermicznych w komorze pochłaniającej fale EM - może wystarczy zakres 200 do 1000 nm, nie wiem ile idzie tego w zakresie RF, na pewnoe większość w 300-400nm. Potem wypadałoby przeanalizować powtałe gazy co z czego powtało i policzyć różne ciepła reakcji :)

Ale zapewne da się to obliczyć półempirycznie biorąc pod uwagę napięcia/ładunek/częstotliwość, atmosferę, w tym jej wilgotność, odległość i material elektrod itp.

Reply to
Marcin Debowski

W dniu 2021-12-30 o 20:34, Robert Tomasik pisze:

Do tego wystarczy w miarę żwawy oscyloskop z pamięcią.

Reply to
PeJot

W dniu 31.12.2021 o 16:30, PeJot pisze:

Też się wszystkim wydawało, że tak. Tylko ustawa nie sprecyzowała w którym miejscu to mierzyć. Wszak spore znaczenie ma opór pomiędzy elektrodami.

Reply to
Robert Tomasik

W dniu 2021-12-31 o 18:28, Robert Tomasik pisze:

Zgadza się. Ale gdzieś tam w świecie jakoś to mierzą i standaryzują.

Chociaż:

formatting link

"Użycie tasera w stosunku do całkowicie zdrowej osoby nie wywołuje groźnych obrażeń, jednak jest bardzo niebezpieczne dla osób będących pod wpływem leków, alkoholu, narkotyków lub cierpiących na choroby serca, prowadząc w skrajnym przypadku do śmierci"

"W samych Stanach Zjednoczonych od czerwca 2001 do marca 2006 zmarło 150 osób po ogłuszeniu taserem"

Reply to
PeJot

W dniu 31.12.2021 o 22:03, a a pisze:

Nie do końca masz rację, choć oczywiście wiele jest w tym prawdy. Taser jest bronią. Tona zabijać prądem udowodniono budując "krzesło elektryczne", czy zapory przeciwpiechotne pod napięciem. O wielu wypadkach przy korzystaniu z prądu nie wspominając.

Natomiast taser jest wyborem mniejszego zła, niż strzał z pistoletu. Po prostu uznaje się, ze jest relatywnie bezpieczniejszy. Zarówno dla trafionego, jak dla osób postronnych. Przypadki porażenia przypadkowego świadka podczas interwencji nie są znane, a w każdym razie ja nie znam.

Reply to
Robert Tomasik

W dniu 01.01.2022 o 17:54, a a pisze:

Nie jest bezpieczny. Jest bezpieczniejszy od broni palnej.

Reply to
Robert Tomasik

PeJot napisał(a):

Używając do tego sprzętów za 10k usd.

Reply to
alojzy nieborak

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.