Łączenie z aluminium

Panowie,

jest sobie aluminiowa płytka grubości 1.5mm, do której przyklejona jest folia z włókna szklanego nasączonego żywicą epoksydową grubości 100um, a na to cienka folia miedziana 30um. Jest to przewiercone na wylot wiertłem 1.8mm. Potrzebuję w sposób pewny połączyć tę aluminiową płytkę z miedzią. Ideałem byłoby lutowanie, ale nie można tego na rympał rozgrzać palnikiem i potraktować lutem do klimatyzacji, bo się uszkodzi ta przekładka z żywicy. To wytrzyma max. 250 stopni przez chwilę, choć preferowane jest ~200. Są Wam znane jakieś niskotopliwe luty do aluminium i topniki potrafiące pracować w takiej temperaturze?

Otworek można w razie braku innego wyjścia rozwiercić do 3mm i dać śrubkę albo lutowalny nit z mosiądzu/miedzi, ale nie jestem pewien jakości połączenia elektrycznego po dłuższym czasie. Istotnych zewnętrznych obciążeń mechanicznych to przenosić nie będzie, ale cykle termiczne 20-60 stopni będą częste.

Obecnie najsensowniej wygląda pomysł polutowania tego, ale będę wdzięczny również za inne pomysły.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski
Loading thread data ...

wtorek, 7 czerwca 2022 o 10:14:46 UTC+2 Piotr Wyderski napisał(a):

Był niedawno temat jak lutować aluminium cyną.

Reply to
Zenek Kapelinder

Sprawiłem sobie kiedyś chińską spawarkę cold tig, ja bym to tym heftnął. Ale zgrzewarka punktowa działająca na zasadzie wyładowania kondensatora da radę. Oporowa być może też, taka do łączenia akumulatorków, nawet mam gdzieś taką, ale na aluminium nie próbowałem. Inny sposób to zaniieść to tam gdzie naprawiają biżuterię, oni mają spawarki laserowe, to potrafi przyspawać żarnik z żarówki do miedzinej monety, sam widziałem.

Reply to
Konrad Anikiel

Od tego zacząłem. Wypełniłem otwór stopem SnPb, zalałem dobrym topnikiem żelowym i próbowałem lutować, skrobiąc przy tym grotem brzegi otworu. Nic z tego, cyna wyskakiwała, jakby otwór był hydofobowy, a topnik zaczął się robić szary. Tylko metalicznie szary, a nie jak od sadzy. Za mocny jest i zżera Al?

W każdym razie, o nie jest tak proste, jak tam opisano. Potrzebny jest albo jakiś magiczny topnik do Al, albo coś innego niż Sn40Pb60. Mam trochę czystych metali i dokładną wagę, mogę sobie zrobić odpowieni stop. Tylko z czego? Gal mi zamieni aluminium w papier, co z indem nie wiem -- świetnie lutuje się jego stopami do szkła.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Dzięki za pomysły, zgrzewanie to jest opcja do sprawdzenia. Kondensator i zasilacz się znajdzie... Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

W dniu 2022-06-07 o 10:14, Piotr Wyderski pisze:

Aluminium bym nie łączył śrubą miedzianą/mosiężną, raczej stalą nierdzewną, ew. z podkładką Cu od strony folii Cu. Aluminium w takim połączeniu będzie "płynąć" i po jakimś czasie opór połączenia wzrośnie, ale to wydaje się łatwe do kontrolowania i poprawienia.

Reply to
PeJot
[ciach - dzięki, nie zaszkodzi spróbować]

Nie, mam małe doświadczenie praktyczne z laserami. Znam przez zbieg okoliczności dobrego optoelektronika z R&D IBM, ale jego usługi to raczej nie będą na polską kieszeń, sądząc po jego innych projektach. Więc chyba niestety nie pomogę.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Koniec języka za przewodnika. Może w zbożnym celu się zainteresuje i coś doradzi. Tutaj nie krępowałeś się spytać.

Reply to
Zenek Kapelinder

Nie zadaję pytań o znaczeniu komercyjnym na publicznych forach, w szczególności bez wyraźnego zaznaczenia tego. Co zaś do zbożnego celu, to w takiej sytuacji też powinieneś spytać publicznie. Napisz na sci.electronics.design, wspomniany człowiek nazywa się Phil Hobbs i czasami tam zagląda. Napisał taką książkę, która też może się przydać:

formatting link
Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Mój cel nie jest komercyjny. Cel jest zbożny bo ma stworzyć broń defensywna lub zgodna z zasadą prawa rzymskiego że chcącemu nie dzieje się krzywda. Jak znasz tego człowieka to Tobie łatwiej spytać. Rada żebym na stare lata uczył się z książek nie jest najlepszym pomysłem. Zwłaszcza że temat wygląda na banalnie prosty w realizacji. Czujnik oswietlenia laserem jest zbudowany z kilku diod PiN plus filtry optyczne. Zbudowanie sprowadza się do kupienia u Chińczyków modułu lasera podczerwonego i obiektywu który stworzy mało rozbieżna wiązkę. I pomoc kogoś kto sobie zna na temacie ma polegać na wskazaniu co kupić. W zamian jeśli sam nie wpadł na pomysł oglupiaczki helikopterów i czołgów może sobie takie coś zrobić.

Reply to
Zenek Kapelinder

Boga chyba lepiej do tego nie mieszac, bo jeszcze powie "nadstaw drugi policzek" :-)

Ale ty chcesz oglupiacz helikopterow zrobic, czy oslepiacz zolnierzy?

J.

Reply to
J.F

Najlepiej dwa w jednym.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 07.06.2022 o 10:14, Piotr Wyderski pisze:

A nitowanie nitami zrywalnymi nie załatwi sprawy? Nit Al albo Inox. Jacek

Reply to
Jacek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.