Poszukiwany rysunek wałka

Witam

"projektuje" wałek działający w przekładni potrzebowałbym jakiegoś przykładowego wałka z oznaczonoymi odchyłkami i pasowaniami,

jesli ktos by mial cos takiego bede ogromnie wdzieczny!!

pozdr. Piotrek!!

Reply to
Interkas
Loading thread data ...

Na rysunku części nie ma zaznaczonych pasowań. Są zaznaczone odchyłki kształtu i położenia. Czy może ktoś zna odpowiedź na pytania: jak to drzewiej bywało kiedy nie było Internetu i Xeroxa. Skąd i od kogo brali "wzorce" studenci?

Pozdro.W.Kr.

Reply to
wieslaw.kruszewski

Pewnie z bibliotek ktore dzisiaj sie zamyka bo nie ma pieniedzy na ich utrzymanie...

Na walku powinna byc zaznaczona gladkosc powierzchni a tolerancja i pasowanie zalezy od paru czynnikow o ile dobrze pamietam (zasada stalego walka i stalego otworu).

Polecam pierwsza z brzegu jakakolwiek ksiazke o mechanice lub rysunku technicznym (np. stary dobry Maly Poradnik Mechanika - na a11egr0 za 10pln)

Pozdrawiam Panie Wieslawie! Dzieki Panskiej pomocy skonczylem studia (ach ta mechanika techniczna grrr...) :)

Reply to
venioo

Nie przesadzaj! Skończyłeś bo byłeś dobry w grze w te klocki. Ale miło przeczytać. Twój adres jeszcze jest w moim kompie Pozdrowienia. W.Kr.

Reply to
wieslaw.kruszewski

Gdyby się tak konsekwentnie czepiać... Nie "odchyłki", tylko "dopuszczalne odchyłki". Dla przyjaciół "tolerancje" :-)

Konrad

Reply to
KA

Pojęcie dopuszczalnych odchyłek to zupełnie inne pojęcie. Jak stoi w knigach jest odchyłka górna i odchyłka dolna. One określają pole tolerancji. Jak wiesz Ty i przyjaciele, jest to różnica między górnym wymiarem granicznym a dolnym wymiarem granicznym. Zawsze dodatnie (geometria). Tolerować wymiary, to wyznaczać pola tolerancji czyli najmniejsze i największe wymiary jaki może mieć przedmiot by spełniał warunek zdatności do spełniania celu. W żargonie można tak mówić jak proponujesz. Zawodowcy wiedzą co jest grane, ale studentowi nie trzeba podpowiadać określeń żargonowych. Może mieć problemy w akademii. Pozdrowienia dla Przyjaciół. W.Kr.

Reply to
wieslaw.kruszewski

Ale właśnie mi nie chodziło o żargon. Dla mnie odchyłka to jest coś co w rzeczywistości wystapiło, zmierzono i określono tego wartość. Odchyłki występują w laboratorium na arkuszu gdzie się je wpisuje. Ja- konstruktor, na rysunku okreslam jak duże odchyłki są dopuszczalne żeby toto się nadało. Czyli poziom mojej tolerancji... (tu już żargon)

Nie określam z góry odchyłek, bo zawsze w głębi ducha mam naiwną wiarę że uda się osiągnąć dokładnie nominał. Określam natomiast ile tej odchyłki dopuszczam. Ale to tylko niuans językowy i zawsze takie dyskusje powracają kiedy w butelce robi się pusto... Konrad

Reply to
KA

Użytkownik "Interkas" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:f46dki$s7h$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

ta... fajna dyskusja sie narodzila, ale czy moze jednak ktos posiada jakiś przykladowy wałek, zebym mial jakiekolwiek odniesienie, z gory jeszcze raz dziekuje, pozdr

Reply to
Interkas

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.