Przekładnia linowa , obiegowa ??

Witam szanowne grono :) Szukam jak w temacie materiałów związanych z wyliczeniem przekładni linowej coś na wzór wciągarki windy. Szukałem w necie pod wieloma hasłami ale nic mi sie nie udało znaleść, może ktoś z Was ma materiały na ten temat w PDF jakieś strony www lub jakieś skany ??? Za wszelką pomoc z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam . Tomek

Reply to
Tomek
Loading thread data ...

Sprecyzuj odrobinę. Liniowa? Obiegowa? Wciągarka? O so chosi?

Konrad

Reply to
KA

Tomek snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

Książka: Marian Dudziak Przekładnie cięgnowe PWN 1997

Tu coś jest:

formatting link

WM

Reply to
Wlodzimierz

Witam :) Chodzi dokładnie o przekładnie linową , ale pytając usłyszałem ze taka przekładnia juz jest nie stosowana , i powiedziano ze moge cos podobnego znalesć w dziale przekładni obiegowych. Co do tej wciągarki to tak jako przykałd podałem chodzi mi dokładnie o przekładnie linowe ( Koło napędowe koło posrednie koło naciągowe , linka stalowa - jak wyliczyc taki układ , jak sprawdzić czy nie bedzie poślizgu itp pytania ) Pozdrawiam Tomek

Reply to
Tomek

Hm, zakladajac ze nie chodzi o wiertarke dentystyczna sprzed 30 lat .. to faktycznie _przekladni_ linowych nie widzialem. Kat opasania raczej maly, tarcie kiepskie. Jesli juz to paskiem klinowym lub zebatym, albo lancuchem.

No chyba ze jakies urzadzenia o ograniczonym zakresie ruchu, gdzie lina nie kreci sie w kolko, a konce mozna zamocowac na stale.

A podstawa .. no coz wzory na tarcie w zaleznosci od kata opasania sa znane.

J.

Reply to
J.F.

Zależy, czy napęd jest na lince, czy na kole. O, przypomina mi się wciąż dość powszechny mechanizm skali w radiu. Choć tam jest sznurek.

Dokładnie. Gotowca raczej się nie znajdzie- trzeba coś samemu wymóżdżyć. Ale bez przesady, doktoratu z tego się nie da zrobić.

Konrad

Reply to
KA

Tomek snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

Przekładnia z cięgnem okrągłym. W przypadku liny trzeba jeszcze uwzględnić naprężenia gnące na łuku opasania. Powinno się stosować liny o splocie krzyżowym, które są bardziej wiotkie.

Linę trzeba policzyć wytrzymałościowo na naciski powierzchniowe, wzory są w podanej poprzednio publikacji. Kąt opasania musi być >> 10stopni

WM

Reply to
Wlodzimierz

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.