Stacje elektroenergetyczne

Loading thread data ...

Nie pracuję w branży stąd raczej ogólnikowe wskazówki. Instalację wykonuje się w oparciu o projekt, aktualne przepisy i zasady wiedzy technicznej. Przepisy to w tym przypadku ustawa Prawo Budowlane (1994) i ustawa Prawo Energetyczne (1997). Od stycznia 2003 r. weszła ustawa o normalizacji, która mówi że polskie normy nie są obligatoryjne, ale mogą być powoływane do stosowania w przepisach. Dziennik Ustaw nr 109 / 2004 wprowadza do obowiązkowego stosowania zestaw wymienionych nim norm (w tym niektóre PN-EN).

Reply to
inigo

Witam i pozdrawiam wszystkich.

Tak jak już przedmówca wspomniał jedyne regulacje prawne to te wymienione.

Cytując słowa P.Bełdowskiego autora książki "Stacje Elektro-Energetyczne" (stara książka) stacja elektroenergetyczna powinna spełniać następujące główne wymagania:

- zapewnić bezpieczeństwo ludzi,

- wykazać dostateczną niezawodność pracy,

- być łatwa do rozbudowy,

- charakteryzować się przejżystością rozwiązań i zawiązaną z tym łatwością eksploatacji,

- być ekonomiczną.

----

Co rozumiesz przez jakość stacji? Może wtedy dyskusja nabierze większych obrotów. Bądź co bądź budowanie stacji elektroenergetycznych jest bardzo dużym wydatkiem na wiele lat, stąd dzisiejsze stacje są wykonywane bardzo bardzo solidnie.

Pozdrawiam

Przemek

Reply to
Przemek Z

A.L.

Reply to
A.L.

Nie, a ma to jakies znaczenie?

Reply to
Silver

Witam ponownie.

Projekt stacji elektroenergetycznej wysokiego napięcia zajmuje tysiące stron. Jeśli mielibyśmy analizować dogłębnie jakoś stacji to naprawdę nie jest to prosta sprawa. Stacje budowane są na wniosek spółek dystrybucyjnych (110/SN) i w ogłaszanym przetargu określane są wymogi. Są różne rodzaje stacji: wnętrzowe, napowietrzne, kompensowane.... (sposób budowy). Stacje dla zapewnienia pewności zasilania są budowane w przeróźnych układach i z nich wynika niezawodność stacji (uzależniona od użytych urządzeń elektroenergetycznych połączonych ze sobą w całościowe układy stacyjne). To sama energetyka a ocenienie wartości telemechanicznych, informatycznych, ekologicznych, ekonomicznych itp.. Wydaje mi się, że poszczególna ocena każdej z wymienionych cech w sumie wpływałaby na ocenę jakości stacji.

Co do niezawodności cytuję za autorem wcześniej wspomnianym:

" Niedoskonałość elementów układu (wyłączniki, odłączniki, szyny, kable itp.) i przyczyny zewnętrzne prowadzą do zakłóceń i niezamierzonych przerw w pracy stacji. Stąd też przy ocenie układu stacji potrzebne staje się określenie niezawodności jej pracy i porównanie tej własności z wymaganiami dotyczącymi zadań stacji."

Przykładowo jeśli stacja wyposażona jest w jeden transformator zasialający odbiory, jeżeli on wskutek uszkodzenia wyłączy to wszyscy z tego obszaru wykręcają 991 i krzyczą:). Jeżeli mamy układ rezerwowany drugim transformatorem dochodzi np do załączenia wyłącznika sekcyjnego i zasilanie odbioru przejmuje 2 rezerwujący transformator. I ludzie dalej oglądają w spokoju "M jak Miłość" :)

Stacja 110/SN kosztuje koło 10mln złotych (w zależności od ilości transformatorów) więc sama suma mówi, że ocenienie jej jakości jest ważne i na pewno ogólnikowo nie jest łatwe.

Pozdrawiam

Przemek

Reply to
Przemek Z

Pytam z ciekawosci - po co facet ma psiac prace na temat X jak o temacie X nie ma zielonego pojecia?..

A.L.

Reply to
A.L.

A co w tym dziwnego? Masz pojęcie o przemianach metabolicznych u wielbłądów? A zamodelować byś potrafił!

Konrad

Reply to
KA

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.