Uszczelka na 200 stopni

Chcę przerobić zawory produkcji Fach Cieszyn tak, aby mogły pracować w temperaturze 200 stopni (max 250) na sprężonym powietrzu. Oryginalne uszczelki są z gumy, która prawdopodobnie długo tej temperatury nie wytrzyma. Częstotliwość pracy takiego zaworu, to kilka cykli na minutę. Powierzchnia uszczelniana jest z mosiądzu, a otwór, który zamykany jest uszczelką ma ok 2,5 mm średnicy. Jakiego materiału użyć, aby zastąpił gumę? Myślałem o teflonie, ale wydaje mi się mało elastyczny. Jacek

Reply to
Jacek
Loading thread data ...

Użytkownik "Jacek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:osn9bp$tar$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Przede wszystkim, to on IMO powyzej 200C zaczyna mieknac. Literatura co prawda podaje 260C, ale zywotnosc w 200 C do sprawdzenia.

Poszukalbym jakiejs "gumy silikonowej" na wysokie temperatury.

Wystarczy plaski krazek, czy cos bardziej fikusnego trzeba ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 24.10.2017 o 14:42, J.F. pisze:

Dzięki za podpowiedź. Tak, oryginalna uszczelka, to płaski krążek, co koło 2 mm grubości i ok.

8 średnicy. Jacek
Reply to
Jacek

Jak odseparujesz cewke od temperatury? Izolacja na drucie nie wytrzyma 200 stopni.

Reply to
4kogutek44

W dniu 24.10.2017 o 16:09, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Cewkę zrobię na kakrasie z "amelinium" i z odpowiedniego drutu. Mam jeszcze z wykopalisk drut miedziany w oplocie jedwabnym ;-) Oryginalna faktycznie mogłaby nie wytrzymać. Jacek

Reply to
Jacek

Fajnie. Rob. Napisz do czego potrzebujesz, oczywiscie jesli nie jest to tajemnica.

Reply to
4kogutek44

Użytkownik "Jacek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:oso0t9$kaj$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl... W dniu 24.10.2017 o 16:09, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Prad staly ? na zmiennym to nie jest dobry pomysl.

A moze w ogole kiepski i lepszy jednak karkas izolujacy cieplnie - np ceramiczny.

Hm, jedwab chyba podobne temperatury znosi co epoksyd ... o ile taki lakier uzyto.

Sa druty izolowane teflonem (Kynar), ale dosc gruba ta izolacja, wiec

Zobacz zawory EGR do samochodow - one wysokie temperatury znosza.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 24.10.2017 o 20:58, J.F. pisze:

Tak, ale EGR nie jest szczelny, a mój musi być szczelny w stanie zamkniętym. Jacek

Reply to
Jacek

W dniu 24.10.2017 o 20:39, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Robimy urządzenie laboratoryjne, gdzie do procesu będzie dozowany gaz o składzie podobnym do powietrza, ale z dużą ilością pary wodnej - stąd temperatura, żeby się woda nie skraplała. Jacek

Reply to
Jacek

W dniu 2017-10-24 o 21:09, Jacek pisze:

Może dobierzesz gotowe oringi odporne na wysoką temperaturę

formatting link
WM

Reply to
WM

W dniu 24.10.2017 o 23:05, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Tyle, co kot napłakał. Jakieś 5 litrów w ciągu godziny dozowane małymi porcjami. Jacek

Reply to
Jacek

W dniu 24.10.2017 o 22:13, WM pisze:

Oring się nie nada, bo muszę mieć krążek bez otworu w środku, ale dzięki za pomysł na materiał. Jacek

Reply to
Jacek

Z prowadnicy i trzonka zaworu do ciezarowki pompke zrob. Uszczelnic mozna dlawica ze sznurem azbestowym. Nie chce mi sie sprawdzac jakie musi byc cisnienie zeby powietrze z para wodna mialo 200 stopni ale cos mi mowi ze male nie bedzie. Wieksze bedzie niz wytrzymalosc zaworu a zwlaszcza mozliwosc oderwania grzybka od przylgni. Pompka moze byc grzana zeby nie czynnik sie nie studzil. Trzonek zaworu wydechowego i prowadnica spokojnie wytrzymaja przez dluzy czas temperature 200 stopni. Kwasoodporne metalowe kulki na zawory sa do kupienia. Tez sporo wytrzymaja. Ze sprezyna w zaworze wylotowym moze byc jakis problem bo sprezyny w takiej temperaturze srosunkowo szybko traca sile, ale tez jest to do przeskoczenia. Na zaworze dolotowym wystarczy sama kulka. Zaleta pompki bedzie mozliwosc precyzyjnego dozowania.

Reply to
4kogutek44

Użytkownik 4kogutek44 napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

atmosferyczne moze byc - para wodna, nie woda.

Pomysl dobry, tylko jesli ma byc precyzyjne dawkowanie, to wypadaloby dobre uszczelki i precyzyjne zaworki, a nie tak byle jak.

I pewnie bedzie musiala byc grzana.

ale czy wytrzymaja wilgotna atmosfere ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu 25.10.2017 o 16:12, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Niezły patent. Ja sobie to wymyśliłem inaczej: będą 2 elektrozawory połączone szeregowo, a między nimi minizbiorniczek o określonej objętości. Otwiera się pierwszy zawór i napełnia zbiorniczek do ciśnienia dajmy na to 3 at. Zawór się zamyka i potem otwiera się drugi, który wypuszcza zwartość zbiorniczka dalej. I tak dookoła. Jacek

Reply to
Jacek

W dniu 2017-10-24 o 13:49, Jacek pisze:

Ja kiedyś wycinałem takie uszczelki z płyt. Producent Gambit Lubawka.

formatting link
ększość z nich jest na ponad 250stopni Pewnie nie sprzedają detalicznie, ale jeśli to małe to można sobie w hurtowni czy w sklepie kupić jedną uszczekę i wyciąc z niej.

Reply to
cef

Paliwa ciekle to weglowodory. Zgadnij do czego sie spalaja?

Reply to
4kogutek44

Teoretycznie ma prawo dzialac. Praktycznie bez sporej kasy na dedykowane do wysokich temperatur zawory dzialac najprawdopodobniej nie bedzie. Nie ludz sie ze sam przerobisz zawor. Jesli juz przerabiac to uszczelnienie ceramika metal albo metal metal. No i dalej problem z cewka bo 200 stopni zadna dostepna izolacja nie wytrzyma. Chyba ze nawiniesz golym drutem z odstepem pomiedzy zwojami z przekladkami z miki. Ale nie nawiniesz bo do tego fabryka jest potrzebna. I w ten prosty sposob doszlismy do sciany a jedyne drzwi to pompka albo zrobienie w jednym egzemplarzu podwojnego zaworu sterowanego krzywka. Zauwazylem pewna prawidlowosc. Jak ktos sie na tej grupie pyta jak zrobic to znaczy ze nie zrobi.

Reply to
4kogutek44

Dlaczego chcesz robic byle jak? Bez tokarki, frezarki, wiertel, rozwiertakow, gwintownikow, narzynek itp. bym sie za zrobienie takiej pompki nie bral. Szlifierka do obciecia zaworu byla by potrzebna, fleksem mozna uciac i tez bedzie dobrze. Od biedy zamiast frezarki wiertarka kolumnowa ale wtedy nie obrobi sie na zewnatrz zeby jakis wyglad mialo, chyba ze ktos pilnik ma opanowany.

Reply to
4kogutek44

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.