W jaki sposob pomiar?

Witam serdecznie Sz. grupe. Mam pewien problem natury technicznej (uprzedzam, ze akademickie rozwiazania mnie nie interesuja). Mianowicie rysunek rury (takiej 'kominowej', o fi 140mm) zawiera wymiary: a) obwod, z tolerancja +/-1.0 b) tolerancje ksztaltu powierzchni wewnetrznej (polokrag zamkniety)

- 0.5 wzgledem osi

Moje pytanie brzmi: jak to zmierzyc? Czy ktos ma inne (tansze) pomysly niz wspolrzednosciowka (50-60PLN/h)?

Reply to
QF3L
Loading thread data ...

Hm, obwod zewnetrzny to chyba miarka gietka opasac, wyjdzie co prawda

+/-1mm :-)

A wewnetrzne .. jesli nie suwmiarka, to byly takie mikrometry zwane srednicowkami - tzn sama sruba z dwoma trzpieniami. Kilka pomiarow pod roznymi katami i masz sprawdzone .. w koncu z tego sie nie strzela :-)

A co to w ogole ma byc - klocisz sie ze sprzedawca, czy kontrola jakosci w fabryce ? Ceramika czy blacha ?

Bo mozna jeszcze np stozek zrobic fi 138-142, nakladasz rure, od razu widac jak gleboko wchodzi.

J.

Reply to
J.F.

Nie wystarczy. Kiedy przyjdzie do badania Cp (zdolnosc procesu) okaze sie, ze system pomiarowy jest niewlasciwy. W zasadzie jestem nawet w stanie sam wykonac np. ze 4-5 krazkow z otworami, liczyc impulsy za pomoca fotoelementow (jak w myszy) i przesylac sygnal do systemu uP... Tylko kto mi to zalegalizuje? Pieprzone systemy jakosci...

Przerabialem to ze 2 lata temu, jak dostarczalismy tego typu prototypy. Z 50 szt. u nas okreslonych jako dobre odrzucono nam 27. No i Cp ok. 0,7-0,8. Zatwierdzenia nie przejdzie, parametrycznie mierzyc tego nie mozna - trzeba po calej powierzchni wzgledem osi

Blacha, i to nie bele jaka. W1.4509, zaroodporne ustrojstwo z ok.

17% zawartoscia chromu. Wydech z takiego czegos ulega korozji po 220 000 km (tj. 40% wiecej niz zwykla nierdzewka).

A w ten sposob zmierze jedynie srednice wlot/wylot, nie na calej dlugosci, ktora ma ok. 350mm.

Badalem sprawe w jakis polskich normach warsztatowych. Byly tam wskazowki co do pomiaru - tylko wspolrzednosciowka. Swoja droga nie wyobrazam sobie jak wsporzednosciowka jest w stanie zmierzyc srednice - przeciez punktowo moze zmierzyc jedynie jakis wielobok.

Reply to
QF3L

A nie wystarczy wpisac w dane techniczne ze obwod jest +/-2mm? :-) Nie zrobi sie wtedy proces wlasciwy ?

Wbrew pozorom nie uwazam tego za takie proste.

Hm, moze jednak da sie skorzystac z miernika "wlasnej roboty"? Mozesz miec dwa wzorce przemierzone wspolrzednosciowka i uzywac do regularnej kontroli miernika Albo zaloz firme i sprzedaj gotowe urzadzenie pracodawcy - bedzie papierek ze ma dobre parametry :-)

Co to dokladnie jest Cp ? I co wam odrzucano - srednice ? skoro to blacha [cienka ?] to z jednej strony moze sie troche zdeformowac w transporcie, a z drugiej - przy pomiarze sprezynuje..

Owszem. Ale to moze jakis bardziej skomplikowany kalibrator - pret fi 139 w cylindrze fi 142 [zewnetrzna+tolerancja] - i przepuscic cala rure przez to. W zasadzie to moga byc dwa osobne urzadzenia, bedzie latwiej ..

Ale przy odpowiednio duzo wielo-bocznym - chyba mozna to uwazac za srednice ?

J.

Reply to
J.F.

Nie mogie :( Rysunek klienta...

Cp oznacza zdolnosc procesu produkcyjnego. Procedura liczenia jest mniej-wiecej taka:

- dokonuje sie pomiaru (koniecznie z badaniem wielkosci odchylenia) na pewnej partii (ilosc w zaleznosci od firmy)

- wylicza z tego srednia

- bada odchylenie wzgledem nominalu

- liczymy Cp, tj. iloraz roznicy tolerancji i iloczynu odchylenia (odchylka x N, w naszej procedurze N=6)

- w oparciu o srednia liczy sie dodatkowy parametr k (wzor mam taki: MODUL(odchylka-0,5*(tol._gorna+tol._dolna))*2/(tol._gorna-tol._dolna))

- Cpk rowna sie Cp*(1-k)

Warunkiem prawidlowosci zalozonego procesu prod. jest aby Cpk>1.34 lub 1.67 (w zaleznosci od firmy). Wymysly QS'a, a takze VDA i ISO/TS.

To calkiem niezly pomysl na sprawdzian (o ile os nie bedzie plywac). Samo kalibrowanie mamy rozwiazane na zestawie 8 tzw. palcow (jak w kalibrownicach) i wbijanych pomiedzy nie stozka. Wszystko na duzej prasie (przeswit) z poduszka (wbic nie problem, gorzej jest wyciagnac).

BTW, pracuje w branzy tlumikowo-katalizatorowej.

Reply to
QF3L

no, ja bym tak dokładnie tego nie ujmował - każda firma ma swoje normy dla wartości CPk, więc podawanie tak dokładnych granic jest trochę nie ten tego. Oczywiście wartości są zupełnie inne dla każdego procesu - nawet dla takich, które są przeprowadzane na tych samych maszynach, ale dotyczą innych detali.

pozdrawiam, mt

Reply to
Maciek Traczyk

Ja tam jeno mowie jak to jest w motoryzacji. Wczoraj tlumaczylem instrukcje jednego 'mejdzersa' dot. oznaczania i kontrolowania charakterystyk specjalnych. Stalo tam tak:

- dla serii pierwszej (PPAP) Cpk > 2.0

- dla produkcji Cpk > 1.66 (wynik zdecydowanie pozytywny), lub

- gdy 1.66 > Cpk > 1.33 proces akceptowalny, lecz wymaga poprawy

- ponizej = nie spelnia wymagan

W podobny sposob mierzy sie rowniez Cmk (zdolnosc maszyny)

Reply to
QF3L

QF3L napisał:

Wydaje mi się, że takie rury można z powodzeniem - i z bardzo dużą dokładnością mierzyć przy pomocy skanera ultradźwiękowego, podobnie, jak to się robi w przypadku rur plastikowych produkowanych metodą ekstruzji, gdzie też liczą się głównie wymiary.

Takie urządzenie będzie na pewno tańsze od współrzędnościówki, i bardzo znacznie szybsze, choć to będzie trochę zależało od wymaganej ilości punktów pomiarowych. W razie zainteresowania jestem w stanie urządzenie takie zaoferować.

Można też spróbować pomiaru przy pomocy maszyn optycznych (bezkontaktowych), ale to będzie chyba jeszcze droższe niż współrzędnościówka, choć szybsze.

Wieslaw Bicz

---------------========== OPTEL sp. z o.o. ===========---------------

------===== R&D: Ultrasonic Technology/Fingerprint Recognition ====------ ul. Otwarta 10a PL 50-212 Wroclaw Tel.:+48 71 3296854 Fax.:+48 71 3296852

--------==== mailto: snipped-for-privacy@optel.pl -=-

formatting link
====-------

Reply to
Wieslaw Bicz

Co prawda porady co do pomiaru nie udziele ale współrzednosciówka moze mierzyć średnice już przy 4 punktach pomiarowych na obwodzie - czywiście im wiecej tym lepsza dokładność ale także dłuższy czas pomiaru - współrzednosciówka sama oblicza średnice odchyłke i inne pierdoły. Pozdrawiam Michal

Reply to
mg

Ja sie zgodze... ale tylko w teorii. Srednice rownie dobrze moge pomierzyc srednicowka, co prawda w nieco innej klasie (czujnik zegarowy ma dokladnosc rzedu 0,01mm). Potem pomnoze przez pi i mam obwod. Obwod teoretyczny, a nie rzeczywisty. Aby mierzyc tolerancje ksztaltu powierzchni wewnetrznej (wnetrzne rury) i obwod trzeba zrobic serie pomiarow (tzw. chmure), i... tez wyznaczyc odchylke rzeczywista parametrycznie (ale juz z wiekszym poziomem wiarygodnosci). Jakby sie nie obracal, dupa bedzie z tylu.

Reply to
QF3L

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.