właściwości sklejki - ANSYS

jestem laikiem jeśli chodzi o inżynierie materiałową (jestem plastykiem z wykształcenia :-) szukałem w googlach - ale nie bardzo jest w czym grzebać, bądź dane są tak zakamuflowane że trzeba niezłego speca żeby je wygrzebał. Czy ktoś może wie skąd wziąć dane do obliczeń wytrzymałościowych dla sklejki? (głównie wykres alternating stress) nie wiem jak to będzie po polsku. (prokektuje łódki i potrzebne mi to do szczegółowego obliczenia odszktałceń na jakie narażona jest gródź podmasztowa).

pozdrawiam paweł pawlicki

Reply to
Pawel Pawlicki
Loading thread data ...

Pawel Pawlicki snipped-for-privacy@autograf.pl napisał(a):

Witam alternating stress - ogólnie, naprężenia zmienne (w czasie bądź zmienne co do znaku tzn. dany element jest np. cyklicznie zginany co powoduje że ta sama warstwa sklejki pracuje cyklicznie raz na rozciąganie a raz na sciskanie)

Właściwości sklejki ( najczęściej podają dopuszczalne naprężenia na zginanie w poprzeg i wzdłóż włokien) są bardzo rózne zależnie od sklejki ( sosnowa brzozowa, ilość warstw , sposób wykonania itp). Czy wiesz jaka to konkretnie sklejka ?

Reply to
Paweł Pracki

Użytkownik "Paweł Pracki" snipped-for-privacy@gazeta.SKASUJ-TO.pl> napisał w wiadomości news:e4prrv$c8d$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Mogą być różne rodzaje - ale zawsze wodoodporna :-) i trwała od brzozowej do okume iglastej też się czasem używało - sosnowej. Jeśli chodzi o ten konkretny przypadek to mam konstrukcje łódki budowanej ze sklejki która potem jest polaminowana laminatem epoksydowo szklanym (poszycie). Łódka jest robina z długich pasów sklejki (brytów - planek) które są układane zdłuż na sklejkowych grodziach i tymczasowych wręgach a potem klejone ze sobą na zakładkę. Później łączenia laminowane są kilkoma pasami laminatu od wewnątrz. A całość jednokrotnie od zewnątrz. Po zbudowaniu poszycia usuwa się tymczasowe wręgi i łodkę zabudowywuje grodziami, i różnymi pudełkowymi konstrukcjami (szafki, schowki itp) które dodatkowo usztywniają całość. Problemem jest okolica masztu. Tradycyjnie maszt opiera się na stępce (nie bezpośrednio ale za pomocą pilersu) - która jest główną konstrukcyjną belką, ale w moim projekcie nie ma żadnego słupka. Maszt opiera się o pokład i nadbudówkę. Muszę więc dodatkowo wzmocnić miejsce opierania się masztu i mocowania olinowania.

formatting link
formatting link
formatting link
Symulacja w ANSYS jest mi potrzebna do zrozumienia co dokładnie odbywa się mojej konstrukcji. :-)

znalazłem różne opracowania (np:

formatting link
) ale nie bardzo wiem jak to poskładać do kupy (bo i zagadnienie jest dla mnie nowe a i język - terminologia angielska - nastręcza mi pewnych kłopotów)

paweł pawlicki

Reply to
Pawel Pawlicki

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.