Zasilanie z dwoch akumulatorow

Witam!

Mam pytanie z zakresu elektroniki. Są dwa akumulatory zasilajace aparat fotograficzny. Akumulatory są w battery packu dołączanym do aparatu. Akumulatory są Li-Ion z trzema stykami, dwa to wiadomo + i -, trzeci przekazuje do apratu informacje o stanie naładowania akumulatora, konkretnie sprawa dotyczy aku Nikon EN-EL3e.

Przy zasilaniu z dwóch takich aku w menu aparatu jest informacja, że energia jest pobierana tylko z jednego ogniwa, a drugie czeka, aż to pierwsze osiągnie 0% i wtedy wkracza do akcji. Teraz pytanie, czy układ który mierzyłby w sposób ciągły stan naładowania obu akumulatorów oraz tak sterował zasilaniem, aby energia była zawsze pobierana tylko z jednego akumulatora, jest w jakiś szczególny sposób skomplikowany? Przypominam o istnieniu trzeciego styku info.

Dziękuję z góry za pomoc.

Reply to
zdyboo
Loading thread data ...

Rzeczywiscie, powinienes raczej zadac to pytanie na elektronice; tam chlopcy takie sprawy maja w malym palcu. Tez sie tym zainteresowalem, bo mam aparat, co prawda nie taki wypasiony ale za to sony; taki srebrny i cienki jak notes... Pogooglalem i oprocz ofert sprzedazy nie wiele znalazlem. Dopiero Ruscy mi pomogli, w takich przypadkach sa niezawodni. Schematy, wartosciowe informacje na temat samych aku i ladowarek znajdziesz na stronie:

formatting link

Reply to
tornad

Ten trzeci pin to raczej wyprowadzenie termistora. Pozwala ono na pomiar temperatury ogniwa podczas ładowania. Informacja o stanie naładowania jest podawana zapewne na podstawie napięcia akumulatora.

Paweł

Reply to
Paweł

Nie twierdze, że nie jest to wyjście termistora, ale co do reszty to się mylisz, bo dedykowana, firmowa ładowarka do tych aku ma tylko dwa styki. Trzeci styk jest wykorzystywany tylko przez aparat. Poziom naładowania określany przez pomiar napięcia aku miałem w poprzednim aparacie i działało to tak sobie. Teraz dysponuję stosunkowo precyzyjną informacją o stanie akumulatora.

Reply to
zdyboo

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.