Balancer Shark PB5 & max prad ladowania

Witam koledzy,
mam dwa intrygujace pytania dot. Balancera Shark PB5. Podlaczam go do pakietu przez zlacze balansowania.
1) Po podlaczeniu do pakietu dziala przez chwile w trybie auto, tzn pobiera prad bezposrednio z pakietu, potem wlaczam ladowarke, czyli niby z ladowarki. Podczas ladowania jak juz wyrowna cele chyba sie wylacza - tzn przestaja swiecic diody. Pytanie czy on jeszcze balansuje, czy tez trzeba go podlaczyc ponownie?
2) Max prad ladowania. Tak sie zastanawiam: Zalozmy ze w pakiecie jedna cela jest odjechana w dol. Ustawiam ladowarke na prad = 1C, balanser jest niejako podlaczony rownolegle do ladowarki i pakietu. W momencie kiedy on wyrownuje ta cele "pobiera prad" z dwoch pozostalych i wiekszy pakuje w ta mniej naladowana. Czy istnieje mozliwosc ze w ten sposob przekroczy maks. prad ladowania? Wg instrukcji max prad balansowania to 0,5 A, wiec wyjdzie 1C + 0,5A na to slabsze ogniwo??
Pozdrawiam Marcin
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload
marcelik napisał(a):

Hm, a że tak się spytam jaki to ma sens, skoro cele są wyrównane ? Wg. moich obserwacji balancer ten działa wtedy, kiedy istnieje potrzeba wyrównywania napięcia na celach (przez działanie rozumiem mruganie diodami, czyli zapewne wyrównywanie napięć) i nie trzeba mu w żaden sposób pomagać. Ja podłączam wszystko (balancer do ładowarki (Shark 20) kablem komunikacyjnym, pakiet do ładowarki i następnie pakiet do balancera), włączam ładowanie i nie ingeruję w jego przebieg do momentu pojawienia się napisu FULL.

Balancer (przynajmniej ten) może tylko i wyłącznie pobierać prąd z mocniejszych cel, nie istnieje więc możliwość przekroczenia prądu ładowania.
pozdr.
Remigiusz Żukowski
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

Jezeli podczas ladowania balancer przestanie juz mrugac dluzsza chwile, nie przerywajac ladowania odlacze go od pakietu a nastepnie podlacze to znow rozpoczyna wyrownywanie.
Niestety mam wczesniejsza wersje ladowarki, pozbawiona zlacza komunikacyjnego. Byc moze upgrade rozwieje wszelkie watpliwosci.
Dzieki za info!
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

Z tego co pamitam gdy balancer wyrwna napicia na ogniwach i przez jaki czas s one rwne to si "usypia", eby nie pobiera prdu. Jeli adowanie wci trwa to naley go odpi i wpi ponownie inaczej nie bdzie dalej wyrwnywa napi :)
Add pictures here
<% if( /^image/.test(type) ){ %>
<% } %>
<%-name%>
Add image file
Upload

Polytechforum.com is a website by engineers for engineers. It is not affiliated with any of manufacturers or vendors discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.