czym w pakietach łaczycie ogniwa?

no właśnie... jakimi materiałami łaczycie ogniwa w pakietach? Ja łącze je za pomocą blaszek zrobionych z blaszki od dyskietek 3,5" ale koniecznie metalowej (w wiekszości są one z aluminium, które nie chce się dać lutować). Macie jakieś swoje patenty na to? Pozdrawiam!! __________ mayonez... latające RC...

Reply to
mayonez
Loading thread data ...

No właśnie, takie blaszki z całym szacunkiem można sobie.... Najprościej blaszkę miedzianą ale min 1mm lub nawet 2mm i to już może przenosić jakieś konkretne prądy. Na tych blaszkach będzie duży spadek napięcia (no chyba że masz pakiet z którego bierzesz nie więcej jak 5 A)

Reply to
Skazoo Bemowo ErCe

^^^^^^

Poprawka, 160A

Sorki za pomylke.

Reply to
yahu

Stare inżynierskie wzory dają dla 1mm2 prąd ciągły bezpieczny 11 do 16 A. Z kolei nie wiem skąd wyszła ci prawie 3 krotnie wyższa wartość prądu dla miedzi skoro aluminium ma tylko o o 30% większą rezystancję ??????????? Nie twierdzę że wszędzie należy wstawiać :sztaby miedziane" ale ze względu na łatwość lutowania miedzi w porównaniu do aluminium wydaje mi się bardziej zasadne użycie miedzi. Rónie dobrze można użyć miedzianej linki do odsysania cyny. Jest elastyczne i bardzo dobrze sie lutuje. Do prądów rzędu 10 do 16 A w zupełności wystarczająca.

Reply to
Skazoo Bemowo ErCe

Yahu przeczytaj prosze jeszcze raz uwaznie post Mayoneza. On nie laczy ogniw blaszkami aluminiowymi, ale metalowymi, ktore daja sie lutowac, czyli mysle, ze stalowymi, a to nie jest najlepszy material na polaczenia wysokopradowe pozdr Darek_J

Reply to
Darek_J

Tylko miedz! Najlepsza jest blacha miedziana 0.5-1mm pocieta na paski(ok 3-5mm). Ewentualnie mozna zwyklymi drutami miedzianymi(ale nie plecionka!), mozna je tez "rozklepac" na jako taka blaszke. Miejsca lutowane oczyscic i zadrapac(np pilniczkiem "iglakiem"). Lutowac to wszystko dobra lutownica o duzej mocy oraz dobra cyna, wczesniej mozna kwasem lub kalafonia to kapnac. Krotko dotykac lutownica do baterii i dac jej ostygnac(batreii, nie lutownicy)! Potem mozna kleju kapnac(cyjano-akryl) i trzyma na fest. Wszystko w koszulke i wsio(choc mozna najpierw na styki izolacyjna polozyc i/lub caly pakiet mocno inna tasma owinac) =)

Reply to
Doman

Tak, oczywiscie, ale ja odpowiadam na post Skazoo, moze sie troszke zle wyrazil, ale z tego co napisal to chodzi mu o 5 Amperowe obciazanie sztabek miedzianych, o ktorych wspomnial.

Reply to
yahu

Jak to trzykrotna ? Dla aluminium jest to 8A/mm2 (norma ze wsp. bezpieczenstwa bodajze 1,5 ale o to nie dam sobie uciac glowy) i porownanie tego do miedzi (bez wsp. ok. 20A/mm2). Jesli 8A * 1,5 (lub 2 - niejestem pewien) daje co najmniej 12A dla aluminium do bezpiecznego uzytkowania (8 A/mm2 obowiazywalo kiedys - nie wiem jak jest teraz - w aluminiowych instalacjach domowych). Dla miedzi bedzie bardzo bezpieczny prad rzedy 16-18 A, natomiast przy 20 ma prawo sie troszke grzac, ale tez bez przesady.

No pewnie :-)) Sztabka 1-2 mm (oczywiscie o okreslonej szerokosci np. 5mm nadaje sie juz do rpzenoszenia kilkusetamerowych obciazen ;))

Opisales, ze sztabki grubosci 1-2mm lepiej stosowac do pradow rzedu 5A, ale przeczytalem kilka razy Twoj mejl i po prostu zle go wczesniej zinterpretowalem, ale to tez troszke wina pisarza ;) Nie powinismy sztabek 1-2 mm nazywac blaszkami ;))

Pozdrawiam Jan Domański

Reply to
yahu

Wiadomość od "mayonez" snipped-for-privacy@transoft.pl

Ja stosuję oplotkę z kabla antenowego. Latam głównie na 280-tkach i czasami na 400-tkach i wydaje mi się, że do takich zastosowań ten typ połączeń jest wystarczający. Jego zaletą, oprócz dostępności i łatwości lutowania, jest to, że połączenia są w jakimś stopniu elastyczne. Przy uderzeniu w ziemię jest mniejsze prawdopodobieństwo pęknięcia niż w przypadku blaszki. Takie pęknięcie blaszki może być utajone i objawić się w powietrzu zanikiem zasilania (na ziemi pęknięte połączenie zwiera się i jest przepływ, a w czasie podniebnych ewolucji dochodzi do przerwania obwodu). Oczywiście to mało prawdopodobne i podaję tę informację jako ciekawostkę

Reply to
PiotrP

No troche źle to ująłem i wyszło na to że zalecam sztabki do 5 A. Chodziło mi o to że na aluminim można pogonić jakieś 5 A. ;)

Reply to
Skazoo Bemowo ErCe

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.