długość przewodu do serwomechanizmu

Witam Czy ktoś spotkał się z dokumentacją mówiącą o maxymalnej długości przewodu zasilającego serwomechanizm? Serwomechanizm ma sterować dźwignia ssania w agregacie prądotwórczym. Wolałbym umieścić elektronikę do starowania w bardziej przyjaznym środowisku, w pewnej odległości od agregatu. Długość przewodu wyniosła by około 3-4m.

Reply to
TomaszB
Loading thread data ...

TomaszB pisze:

Raczej nigdzie nie znajdziesz określenia max długości przewodu. Zwykle pisze się o jak najkrótszym przewodzie. Sygnał sterujący jest prostokątny, na większe odległości nie transmituje się dobrze. Myślę, że przy Twoich 3-4 m nie będzie problemu, o ile twój agregat nie generuje znaczących zakłóceń od układu zapłonowego. Daj tylko przewód przedłużający tzw. skręcony i ewentualnie na przewodzie filtry ferrytowe. Jakość serwa też może mieć znaczenie (liche serwo może mieć problem już przy niewielkich zniekształceniach sygnału - może drżeć).

Reply to
KoMarek

Zawsze można dać kabelek ekranowany, będzie mniej zakłóceń. Jeśli chodzi o maksymalną długość, to można przez analogię do Centronix'a (stary LPT) (sygnał napięciowy, niesymetryczny TTL - max 5m). Ekranowanie, gasiki, dławiki itp. gadgety mogą to jeszcze nieco wydłużyć.

Maniek

KoMarek pisze:

Reply to
maniek

Długość tu raczej nie bedzie krytyczna poniewaz czas trwania impulsu serwa zawarty jest pomiedzy

0,9ms do 2,1ms, wiec pojemnosc kabla dlugosci 3-4m nie zrobi tu balaganu. Stosowanie skretki nie ma tu najmiejszego sensu, poniewaz nie jest to interfejs symetryczny. Sens natomiast jest zastosowac ekranowany przewod przez ewentualne zaklocenia od silnika.

Jezeli to nie pomoze wtedy dobrze bylo by zastosowac nadajnik i odbiornik linii symetryczny. Ale zanim zaczniesz kombinowac sprobuj z przewodem ekranowanym.

Pzdr Darek

Reply to
Darek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.