Jaka długość impulsów sterujących serwami?

Wiadomo, że impulsy sterujące serwami mieszczą się w zakresie 1.0 - 2.0ms. W nadajnikach zwykle określa się zakres serw w procentach. Standardowo jest to -100% do +100%. Jednak zakres ten można podnieść do -150% do +150%.

I teraz pytanie: Czy zatem położenie serwa 1.0ms to jest -100%, czy -150%.

Reply to
LukaszS
Loading thread data ...

Raczej 100%, bo podając na serwo impuls o długości przekraczajacej zakres

1-2ms powoduje się dalsze jego wychylanie. Przynajmniej take są moje doświaczenia z generatorem zrobionym na układzie 6555.
Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

Czyli wynika z tego, że w rzeczywistości impulsy mogą być w zakresie 0.75ms -

2.25ms. Spróbuję to jutro sprawdzić i dam odpowiedź.
Reply to
LukaszS

Dnia 29-11-2007 21:07, Użytkownik LukaszS napisał:

Standardowa długość impulsu wynosi 1,5 ms +- 0,5 ms. W tym zakresie powinniśmy otrzymać 100 % wychyleń serwa. Niemniej można czas jeszcze bardziej skrócić bądź wydłużyć otrzymując większe wychylenia. Nie miałem do czynienia z wieloma nadajnikami więc zakładam iż może się zdarzyć że 100 % wychylenie serwa w danej aparaturze nie musi być takie samo jak w innej. Po prostu może producent to sobie inaczej założył. Niektóre odbiorniki, a na pewno REX MPD, impulsy poniżej 0,85 ms i powyżej 2,15 traktuje jako fałszywe i przestaje nimi sterować serwomechanizm włączając zabezpieczenie. Pozdrawiam. Mariusz.

Reply to
Bonawentura

Użytkownik "LukaszS" snipped-for-privacy@poczta.onetWYTNIJ.pl> napisał w wiadomości news:fin65e$5s0$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Cześć. Zobacz np. specyfikacje HS-55

formatting link
neutrum i po 400us na stronę czyli 1100us 1900us to producent gwarantuje. Wychodzenie poza te granice ? pewnie jakiś margines producent zastosował, ale nic nie jest napisane o przekraczaniu 150%. Jak będę miał wolną chwilę to z ciekawości zobaczę na oscyloskopie jakie impulsy wychodzą z mojej aparatury bo też ma możliwość ustawienia ponad 100%.

Pozdrawiam Andy

Reply to
Andrzej

uuu to straszna kicha... Nie gwarantują zbyt wiele.

Wielkie dzieki! Zauważyłem tez jeszcze jedną rzecz. Ale nie mam oscyloskopu. Tak wynikało podczas pisania softu na kontroler. Moja Sanwa, w swoim telegramie robi tak, że impuls narastający nastepnego serwa podnosi prawie natychmiast po opuszczeniu poprzedniego. Są to jakieś jednostki mikrosekund. Czy wiecie może, jaki powinien być podręcznikowy odstęp pomiędzy zboczem opadającym poprzedniego, a narastającym nastepnego kanału?

Czy istnieje jakaś oficjalna specyfikacja standardu impulsów PPM?

Reply to
LukaszS

Użytkownik LukaszS napisał:

Ten czas w większości przypadków to ok 0.3ms Nie ma on większego znaczenia w samym procesie sterowania. W zasadzie może to być dowolny czas z zakresu ~0.1ms do 0.9ms (przy założeniu że minimalny czas impulsu kanałowego jest >= 1ms). Czas ten nie może być zbyt którki ze względu na pasmo przenoszenia całego toru radiowego.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Akurat dzisiaj musiałem pomierzyć kilka rzeczy i mam takie oto wyniki:

formatting link
Wynika z tego że impuls 1,0ms odpowiada wartości sygnału 125%. Przynajmniej w Hitec'u. Nie da się ustawić więcej niż 125%. Być może w aparaturze gdzie daje się ustawiać +-150% będzie inaczej.

Przy okazji pytanie: Czy jest to gdzieś zdefiniowane że1,0ms to +125% czy -125% (chodzi o znak)? Niby drobiazg, ale nigdzie nie mogę tego znaleźć.

Reply to
Piotr "PitLab" Laskowski

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.