Gdzie kupić potencjometry do aparatury ?

Witam,

Czy ktoś z was spotkał się kiedyś z problemem uszkodzonego potencjometru w aparaturze ? W aparaturze, którą posiadam (Walkera WK-0701) są to potencjometry 5k omów/60stopni, ale z tego co się orientuję to w większości aparatur są właśnie takie. Gdzie takowy zakupić w detalu (najlepiej w polsce) ?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź Bartek.3city

Reply to
WorkMachine
Loading thread data ...

Witam zrobić samemu :) Marek S

Reply to
Marek S

Przejrzyj internetowe sklepy lub odwiedz najblizszy sklep a jesli potencjometr przerywa to daj krople oleju maszynowego czyli mineralnego nie jadalnego !!! na powierzchnie scieżki oporowej napewno pomoze

Reply to
Marian

W nadajniku nie ale w serwomechanizmach wielokrotnie doginałem blaszki -ślizgi . Nigdy nie smarowałem czynkolwiek ! Zawsze czyściłem spirytusem za pomocą miękkiego pędzelka.Widocznie szkoły są różne.

Użytkownik "Marian" snipped-for-privacy@tlen.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Reply to
Roh

Oczywiście czyscic mozesz spirytusem,benzyna itd. ale każdy potencjometr ścieżka weglowa jest pokrywana smarami np. wazeliną lub olejem mineralnym to zapobiega jego zbyt szybkiemu zurzyciu a wymycie scieżki bez smarowania to skrócenie jego zywotnosci i to znacząco.To szkoła która obowiazuje od czasu jak na ziemi pojawił sie potencjometr ze ścieżka weglową.Spirytus natomiast w elektronice stosuje sie do min.przemywania styków przekażników ,pierscieni i szczotek,wielostyków na płytkach drukowanych itd.

Reply to
Marian

Witam,

Niestety w moim przypadku potencjometr jest trwale uszkodzony - próby naprawy wymienionymi metodami okazały się być niestety nieskuteczne - pozostaje więc tylko wymiana. Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

A może ma ktoś z was jakąś aparaturę, w której "padło" coś innego i są np. sprawne potencjometry - chętnie bym odkupił za jakieś rozsądne pieniądze.

Pozdrawiam Bartek.3city

Reply to
WorkMachine

Użytkownik "Marian" snipped-for-privacy@tlen.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Nie spirytus, ale izopropanol. Spirytus zawiera wodę.

Pozdrowienia. Krzysztof z Tychów.

Reply to
Krzysztof Tabaczynski

Spirytus od ust sobie odejmuję a izopropanol jest gdzieś lecz nie wiadomo gdzie... Użytkownik "Krzysztof Tabaczynski" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:gc8295$3lt$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Reply to
Roh

Marian pisze:

Moim zdaniem, bzdura. Olej to izolator, a więc zaczną powstawać szumy i trzaski na potencjometrze. Ponadto olej, jako lepka substancja sprzyja przyklejaniu się kurzu. Tak więc spirytus, izopropanol (to też alkohol) lub środki typu "kontakt61".

Pozdrawiam Maniek

Reply to
maniek

Witam Wypróbowany przez serwisantów sposób na trzeszczący(zabrudzony) potencjometr to wpuszczenie kropelki nafty - wolniej odparowuje od alkoholu i lepiej czyści scieżkę, tyle że pomaga jedynie w sytuacji usterki spowodowanej zabrudzeniem sćieżki. Przy pęknięciu, czy wytarciu scieżki, już nie.

Znacznie trwalsze od potencjometrów węglowych, są potencjomety cermentowe (ceramika - metal) i z tego co wiem takie są stosowane w lepszych aparaturach. Pozdrowienia PP

Reply to
PL(N)umber_One

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.