Nowoczesne profile w modelach szybowców RC

Nie może być! hheheheee ;-)

To jakby wiem, ale chodzi mi np o zależność między prędkością ekonomiczną czy też optymalną a stanem lotu (lotem z wiatrem/pod wiatr) :-)

Reply to
batched
Loading thread data ...

Przepraszam, zrobilbym to juz dawno, zwlaszcza przez dana obietnice, tyle ze jestem wciaz bardzo zajety zawodowo. Ale jak tylko sie przejasni......

Ale na poczatek artykul Piotra! Wciaz do niego nie usiadlem.

Pozdrowienia, Marcin

Reply to
Marcin Klimowicz

Az mnie zaintrygowales tym pytaniem. Choc nie mialem okazji do niej siegac to wlasnie przypomnialem sobie, ze mam ksiazke Staszka "Aerodynamika modeli latajacych". I w rzeczy samej dla celow modelarskich wiedza z tej ksiazki jest spokojnie wystarczajaca. A'propos Cz^3/Cx^2 rzuc okiem na strone nr

90... Kwestie wedrowki srodka parcia i ogolnie momentu skrecajacego, czy biegunowej predkosci i korzystania z niej sa w tej ksiazce opisane. I zapewniam, ze nie zmienilo sie to od czasu wydania ksiazki, co ktos tu kiedys sugerowal. To zbyt proste zagadnienia. 2+2 zawsze bedzie rowne 4 (nie dotyczy to polskiej ekonomii...).

Pozdrawiam, Marcin

Reply to
Marcin Klimowicz

Użytkownik "Jakub Mendys" snipped-for-privacy@ceti.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@polnews.pl...

Daleki jestem od jakiegokolwiek zniecierpliwienia. Całe zagadnienie o jakim rozmawiamy w tym wątku mieści sie na iluś dziesiątkach kilogramów oficjalnie zadrukowanego papieru i iluś set kilogramach druku z czerwona pieczątką "poufne" Oczywiście obecnie bajty zastępują papier itd. Jak dla naszych modelarskich potrzeb wiedza teoretyczna jak pod wiatr a jak z wiatrem jest potrzebna od pewnego poziomu POTRZEB . Jest dostępna od jakiegoś poziomu wiedzy przy średnim stanie zaangażowania poznawczego. Same ogólniki....... Tak same ogólniki. Mnie chodzi zasygnalizowanie zjawiska ,że istnieje ,że jest opisane w literaturze. W żadnym wypadku nie podejrzewam kogokolwiek o brak bazy do poznania omawianych zjawisk bo dowolna szkoła średnia ma standartowo w programie ten zakres wiedzy jaki jest potrzebny do opisania zjawisk rządzących naszymi modelami w locie. Próby dostępnego opisu co i jak pozostawiam tym kolegom ,którzy maja specjalistyczną wiedzę niejako z "urzędu". Nie ma większego błędu niż upraszczanie w celach popularyzacji zjawisk jakie zna sie powirzchownie (w zakresie potrzebnym modelarzowi) .Upraszczać opis może ten kto dogłębnie poznał i zjawisko i prawa nim rządzące.

Jak pod jak z wiatrem by ............??? I właśnie teraz nalezy zadać pytanie By osiągnąć największy zasięg lotu,najdłuższy czas czy jeszcze coś .

Odsyłam do biegunowej prędkości.

Książki p.Staszek są jak dla mnie całkowicie wystarczające do MOJEGO rozumienia czemu model lata. Myślę ,że dla większości modelarzy także .

Reply to
Roman B

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.