porada modelarza - muzyka/akustyka potrzebna ?

Cześć,

Na pokładzie modelu chcę zamontować głośniczek. Żeby dawał ładniejszy i głośniejszy dźwięk, chcę mu zrobić pudło rezonansowe. Na sieci nie znalazłem prostej porady dotyczacej np. proporcji takiego pudła i podpowiedzi z czego lepiej je zrobić - balsa? sklejka? karton?. Całość niewielka - głośnik ma 50mm średnicy. Może ktoś się zetknął z takim problemem?

Zastanawiam się też jak zabezpieczyć membrane głośnika przez ew. wpływm paliwa (głosnik wystaje przez otwór w kadłubie) w sposób minimalnie osłabaijący dźwięk? Przesłonic folią?

Jak ktos ma jakieś doswidczenia tego typu - będę zobowiązany.

Reply to
Krzysiek " kojot" Choroszko
Loading thread data ...

A jaki dźwięk ma wydawać ten głośnik (brzmienie silnika, czy może syrena)? Bo jak niskie, to jesteś na straconej pozycji - z tak małych głośnków ciężko uzyskać przyzwoity poziom dźwięku. Nawet, jeżeli są konstrukcje oddające niskie tony z membrany o małej średnicy, to sprawność takiego układu jest oględnie mówiąc kiepska.

Lepiej jest z różnego rodzaju wyciem - sugeruję zastosowanie głośników piezoelektrycnych - dostaniesz sprawność o rząd wielkości wyższą.

Reply to
Piotr Konopka

Jak znam kojota to raczej karabin maszynowy i odpalanie rakiet ;-)

Pozdrawiam, Andrzej Kowalski

Reply to
A.K.

A.K. napisał(a): ........

^^^^^^^^^^^^^^^^^

formatting link
:-))))))))

Jak łatwo mnie rozszyfrować :-))

kojot

Reply to
Krzysiek " kojot" Choroszko

Krzysiek " kojot" Choroszko napisał(a):

Hej Krzysiek

zrób coś na kształt tuby megafonu. W tym przypadku same parametry nie będą bardzo istotne ze względu na wielkość i źródło dźwięku. Jeśli zaś chodzi o obudowę, polecam program Speaker Designer (czy jakoś tak). Jest to soft do projektowania kolumn.

Reply to
mRqS

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.