Problemy z aku NIMH

Witam Kolegów Do obsługi odbiornika i dwóch serw Hitec 645 w modelu samochodu SAVAGE używam pakietu 6 V NIMH o pojemności 2000mA. Pakiet ten nabyłem na wiosnę tego roku. Jest on złożony (podobno) z jakichś koreańskich ogniw. Formowany (zgodnie z naukowymi zaleceniami) i dalej cały czas obsługiwany przez ładowarkę PRO-PEAK Progidy II z funkją rozładowania. Problem mój polega na tym że jak najpierw rozładuję aku (do 1 V na celę) i potem naładuję ( a wchodzi ok. 2000mA)to startując w zawodach spokojnie jeżdżę do końca tj ok 30-40 min i jest OK. Problem zaczyna się drugiego dnia kiedy nie mam czasu na rozładowanie aku tylko doładowuję je. Wówczas do aku wchodzi ok 1000mA a po ok 15min jazdy aku pada i jest po zabawie. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. Czy aku są wadliwe, czy nie można ich doładowywać, czy uszkodzona jest ladowarka, czy też problem tkwi gdzie indziej. Będę wdzięczny za każdą uwagę. Pozdrawiam Jacek Mrozek

Reply to
Jacek
Loading thread data ...

Szymuś "Genialna" odpowiedź, na zasadzie "jestem troche w ciąży, ale tylko trochę".

Ogniwa NiCd jak i NiMH posiadają coś co nazywa się efektem pamięci. W skrócie gdy nie rozładujesz ogniwa do około 1 V i zaczniesz ładować nie całkiem rozładowane, to po kilku takich cyklach ich rzeczywista pojemność maleje, inaczej jeżeli do nierozładowanego całkiem akku "wlejesz elektrony" to odzyskasz mniej więcej tyle ile wlałeś. Dlatego tego typu ogniw nie zaleca się "doładowywać". Po prostu podczas jazdy nie wyciskasz wszystkiego z akku. Skoro później możesz już ich używać 40 minut wię akku raczej nie są uszkodzone.

Ale skoro starujesz w zawodach to postaraj się o drugi - rezerwowy - pakiet. A jak ci padnie ten któy posiadasz to nawet w pierwszym biegu nie wystarujesz. Serdecznie Tomazino

Reply to
twojciechowski0

Spotykam sie z tym efektem na codzien w kiepskich akumlatorach (mam tego troche do mojej lodki). Prawdopodobnie ladujesz je duzym pradem 0.5-1C a ogniwa maja duza rezystancje wewnetrzna. Ja omijam problem to ladujac pradem nie wiekszym niz 0.1-0.2C ale to niestety trwa wiec nie wiem czy ci spasuje :). Ostatnio spakietowalem ogniwa Strength 2600 - straszne badziewie ale do slizgacza starcza - dzieje sie dokladnie to co opisujesz - tyle, ze moje ogniwa byly kiepskie z zalozenia (1.25Eu/szt). Tania a jeszcze nie najgorsza jest Jamara (np. PowerSun) jak nie to zainwestuj i po prostu kup GP - przynajmniej u mnie zawsze dzialaja niezawodnie.

Reply to
n6210

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.