Zwichrzenie aerodynamiczne - zasada dzia?ania?

Witam Wszystkich. Poczytałem troszkę o zwichrzeniu aerodynamicznym (piotrp.de, dziękuję za ciekawe artykuły) i zastanawia mnie jedna rzecz.Po pierwsze czy podchodząc do lądowania, w czasie wyrównywania następuje przejscie na wartosci podkrytyczne Re, czyli czy pojawia się przepływ laminarny a jeśli tak to czy zwiększenie grubości, bądz ugięcia profilu przy końcówce płata, nie powoduje wcześniejszego oderwania się przepływu na skutek jego większej niestabilności przy przepływie laminarnym wzmacnianym przez zmniejszenie promienia krzywizny górnej powierzchni płata w stosunku do profilu podstawowego?Jak się ma do tego częściowe podniesienie lotek, skoro zmniejsz ono Cz? Dziękuje za ewętualne odpowiedzi. Wiktor

Reply to
wik
Loading thread data ...

I grubszy profil na koncu plata i podniesienie lotek ma na celu dokladnie to samo - zapewnienie dluzszego w stosunku do reszty plata utrzymywania niezerwanych strug, aby uniknac tzw tip-stall, czyli zeby nawet w przypadku przepadniecia platowca zachowac jak najdluzej sterownosc poprzeczna.

Grubszy profil przeciaga na wiekszym kacie natarcia niz jego cienszy odpowiednik (zobacz krzywe Cl/Cd takich profilow).

Uniesienie lotki powoduje taką geometryczna zmianę profilu, ktora odpowiada zmniejszeniu kata natarcia profilu oryginalnego.

A Reynoldsem w tym przypadku az tak bardzo sie nie przejmuj ;-)

Pozdrawiam, Marcin

Użytkownik snipped-for-privacy@simplusnet.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@b28g2000cwb.googlegroups.com... Witam Wszystkich. Poczytałem troszkę o zwichrzeniu aerodynamicznym (piotrp.de, dziękuję za ciekawe artykuły) i zastanawia mnie jedna rzecz.Po pierwsze czy podchodząc do lądowania, w czasie wyrównywania następuje przejscie na wartosci podkrytyczne Re, czyli czy pojawia się przepływ laminarny a jeśli tak to czy zwiększenie grubości, bądz ugięcia profilu przy końcówce płata, nie powoduje wcześniejszego oderwania się przepływu na skutek jego większej niestabilności przy przepływie laminarnym wzmacnianym przez zmniejszenie promienia krzywizny górnej powierzchni płata w stosunku do profilu podstawowego?Jak się ma do tego częściowe podniesienie lotek, skoro zmniejsz ono Cz? Dziękuje za ewętualne odpowiedzi. Wiktor

Reply to
goflying

Dzięki.Poanalizuję szczegółowiej te krzywe.Czy jest możliwość odczytania z nich również kątów natarcia (jeśli nie są podane)?Rozumiem, że kąt krytyczny, to po prostu koniec krzywej.Zastanawia mnie również skok Cx ze zmniejszaniem kąta natarcia, np:

formatting link
Pozdrawiam :) Wiktor

Reply to
Wiktor

Cześć.

Z tych wykresów co podałeś kątów nie odczytasz bo ich nie ma (nie podano).

Koniec krzywej nie jest też kątem krytycznym oderwania strugi, bo temu zjawisku towarzyszy gwałtowny spadek siły nośnej Cz.

Z tych krzywych wynika że profil ten ma łagodne przeciągnięcie (płaski wierzchołek krzywej), ale to tylko w teorii.

Zwiększa się opór Cx (prędkość spada) przy niewielkim przyroście nośnej Cz.

Osobiście nie przywiązuje aż takiej wagi do tych wszystkich wyliczeń bo uważam że są zbyt ubogie, niedokładne, nieprzewidywalne ze względów również na wykonanie, wykończenie skrzydła w realu itd.

JEDYNĄ miarodajną metodę w modelarstwie lotniczym jaką uznaje za wiarygodną jest wykonanie skrzydeł i dmuchanie konkretnych skrzydeł, czy modelu w tunelu aerodynamicznym.

W przeciwnym wypadku to wszystko tak jak prognozowanie pogody za miesiąc.

Większe znaczenie ma doświadczenie i intuicja modelarza przy konstruowaniu.

Wszystko co napisałem tak kategorycznie jest tylko moim prywatnym zdaniem i nie dotyczy absolutnie dużego lotnictwa i metod projektowania samolotów. Napisałem to strasznie szybko bo już na karku mam całą rodzinę, którą musze zawieść itd.

Pozdrawiam Andy

Użytkownik "Wiktor" snipped-for-privacy@simplusnet.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@m79g2000cwm.googlegroups.com... Dzięki.Poanalizuję szczegółowiej te krzywe.Czy jest możliwość odczytania z nich również kątów natarcia (jeśli nie są podane)?Rozumiem, że kąt krytyczny, to po prostu koniec krzywej.Zastanawia mnie również skok Cx ze zmniejszaniem kąta natarcia, np:

formatting link
Pozdrawiam :) Wiktor

Reply to
Andrzej

Użytkownik "Andrzej" snipped-for-privacy@wytnijtoskrol.pl napisał w wiadomości news:edk3rm$c4k$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Nie chce rozpoczynac burzliwej dyskusji, dlatego napisze tylko - troche przegiales... ;-)

W kazdym razie cale szczescie, ze nie widzi tego postu np taki Mark Drela...

Pozdrawiam, Marcin

Reply to
goflying

Hej. Pewnie Andrzej ma częściowo rację, choć dopiero rozpoczynam przygodę z modelarstwem lotniczym, więc moje zdanie nie będzie zbyt silne w tym temacie ;) Dzięki za pomoc w zrozumieniu. Pozdrawiam Wiktor

Reply to
Wiktor

Witam,

Problem w tym ze kazdy model teoretyczny trzeba zweryfikowac. Nawet najmniejszy szczegol w geometrii platowca (przejscie kadluba w skrzydlo, stateczniki w cieniu plata itd itp) powoduje ze model ma zupelnie inne wlasciwosci. W prawdziwym lotnictwie programy do obliczen aerodynamicznych kosztuja grube setki tysiace dolarow. A na koncu i tak robia model i go dmuchaja. Wiec tak jak Andy napisal teoria sobie i mozna jako tako oszacowac wlasciwosci platowca, ale tylko oszacowac.

Reply to
Jakubczak Przemek

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.