[RC] Zasada dzialania zyroskopu modelarskiego

Witam

Prosze o sprecyzowanie zasady dzialania zyroskopu modelarskiego. Zalozmy, ze zyroskop jest podlaczony do serw lotek i sluzy do stabilizacji modelu w osi podluznej. Ustawienie drazka w pozycji neutralnej ( brak reakcji pilota ) powoduje ze: 1) Zyroskop dazy do ustawienie modelu w pozycji "poziomej" ? Czy tez: 2) Zyroskop utrzymuje ostatni ( wywolany przez pilota ) przechyl modelu ?

TDziki

Reply to
tdziki
Loading thread data ...

Poczytaj artykuł o żyroskopach u mnie na stronie, a będziesz nieco więcej wiedział. :-)

Pozdrawiam Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de
Reply to
Bochynski, Janusz

No nie bede cytowal sam siebie... - pogrzebcie w archiwum albo zajrzyjcie do postu sprzed 4 dni (28.10 o godz 11.05) - opisalem tam i mozliwosc 1 (tryb normal) i mozliwosc 2 (tryb heading lock).

Pozdrawiam, Andrzej Kowalski

Reply to
Andrzej Kowalski

Wydawało mi się, że jest to dość wyraźnie opisane. Nie będę tych fragmentów cytował...

Zyroskop oczywiście stara się utrzymać ostatnie "wysterowane" przez pilota położenie danej osi modelu. Czyli w trakcie działania zakłócenia (np. podmuchu wiatru) wychyla odpowiedni ster, tak by przeciwdziałać (skompensować) działaniu tej siły. W normalnej funkcji czas trwania tej reakcji jest tylko tak długi jak czas trwania zakłócenia. W rezultacie gdy zakłócenie było silniejsze od możliwej reakcji przeciwnej, wywołanej działaniem żyroskopu, to model pozostaje w tej pozycji w której się znajdował podczas ustania działania siły zakłócającej. W funkcji heading natomiast - reakcja jest tak długa, aż model wróci do uprzedniej pozycji wysterowanej przez pilota.

Pozdrawiam Piotr

formatting link

Reply to
Piotrp_de

PolyTech Forum website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.